ClioIII Araçlarımızın Yol Tutuşu

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Re: ClioIII Araçlarımızın Yol Tutuşu

İleti umurcak » 21 Aralık 2009 14:48

hasmer demiş ki:Herkese Merhaba ,hafta sonu foruma bakamadığımdan yanlış anlaşılmayla da olsa bir tartışma başlatmış olduğumu görüyorum.Arkadaşlar benim amacım tamamen ön yargısız "segment farkını da belirterek" aktif olarak 3 yıldır kullandığım bir araçla eşimin kullanımı için yeni aldığımız aracı "bilimsel ve teorik açıdan bakmaksızın ,sadece kullanıcı açısından değerlendirerek" görüşümü belirtmek ve belkide merak edecek olanlara bir fikir vermekti.Ben clio yu auris veya astra ile karşılaştıramam (ha bu arada sözü geçen iki aracı da fikir sahibi olacak kadarda kullanmam ve bilmeme rağmen) çünkü bizim auris,astra,308'imiz yok ama verso'muz var , eşime aitte olsa clio'muz da var.Clio'yu sevdiğimiz vede aynı sınıfındaki araçlarla karşılaştırdığımızda sunduğu avantajlar(yakıt ,güvenlik,donamın vs.) nedeniyle 2 aylık araştırma, karşılaştırma sonucu aldık , şu anda (araç 10 günlük) seçimimizden memnun ve mutluyuz...Hafta sonu clio ile 200 km kadar yol yaptık(istanbul-çatalca otoban ve çatalca-saray arası köy yolları).Araç rodajda "ayrıca tam da tanımadığım ,tepkilerinin ne olacağını bilemediğim" için limitlerde kullanamadım.Ancak gerek otobanda (130'u geçmedim) gerekse virajlı köy yollarındaki kullanımında kesinlikle güven verdi.Limitlerine yakın kullanımda Verso ile 80-90 km/h ile geçtiğim virajları clio ilede 60-70 le(limitlerini zorlamadan) geçtim.Sadece dönüşte otobandaki(İstanbulda pazar akşamı ciddi rüzgar/fırtına vardı) yanal rüzgarlardan etkilendiğini ama sürücüsünüde strese sokmadığını söylemeliyim.Sn.dikmenibo , verso sınıfı ve tipinden beklenmeyecek derecede iyi yol tutan (eski toyotacı olduğum için corolla hatchback ve auris den iyi , corolla sedandan da çok iyi olduğunu iddia edebilirim;sorulursa toyota yetkili satıcılarıda bu görüşümü teyit ederler.Verso cliodan sadece 125 kg daha ağır(1385 kg) 17-18 cm daha yüksek(167cm) , 34-35 cm daha uzun(436cm) bir araç ancak arkaya çok yakın konumlandırılmış aksı sayesinde iyi yol tutuyor.Clio'muz ise ona yakın ve tatmin edici.Amacım sadece fikrimi söylemekti , yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.Görüşümce forumlarda amaç tartışarak öğrenmek olmalı. Ben sizlerden çok şey öğrendim, selamlarımla...

bir tartısma söz konusu dil zaten merak etmeyin forumumuzda öle seler olmaz olamaz..tabiki görüslerinizi söliceksniz tabiki fikirlerde buluncaksınz herkes nasıl yapıyorsa sizde aynı sekilde bizlerle bilginizi düşüncelerinizi paylasıcaksnız ki bu sayede forum aktif halde olcak..o sizin görüsünüzdü astra ile kıyaslama olmaz clio sınıfındaki araclar ile kıyaslanırsa dogrudur ama hani sınıfına göre iyi olunca bir üst araclarla kıyaslanma meydana gelyor.. :D birde kcük sınf araclar ne olursa olsun rüzgardan cok etkilenir buna ford vw renault toyota fıat opel hepsi dahil.. :crazy:
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 0
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti dikmenibo » 21 Aralık 2009 17:03

hasmer@

umurcak'ın dediği gibi, bi tartışma değil :) sonuçta üstünde durduğumuz araç herşekilde clio..
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg BVR
Kilometre: 65000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: İbrahim-İstanbul

İleti hasmer » 22 Aralık 2009 12:23

Karşılıklı terbiye ve nezaket sınırları içerisinde tartışma da olabilir ,forumda amacımız acizane görüşümce paylaşmak , tartışmak , neticede öğrenmek ve gelişmek olmalıdır.Herkese selamlarımla...
hasmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FazIIDyn.bvr
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 7500
Yakıt: V/max Eurodiesel 10
Lastik Markası: Conti Prem.Contact.
İsim ve Şehir: Hasan Mermer İstanbul

İleti chakistes » 04 Nisan 2011 16:34

konuyu yeniden hortlatacağım çünkü cuma günü başıma gelen kazayı anlatmak istedim.

cuma günü sabah forum istanbul a uğradım işim bitince de edirne istikametine gitmek için alışveriş merkezinden çıktım metris kavşağına yakın bir kavşağa geldiğimde (ki bu yol beni edirne yoluna çıkarıyor) birden hızıma oranla keskin bir viraj olduğunu farkkettim ama geç kalmıştım. yine de virajı yarıladım ama yetmedi. arabanın arkası önce hafifce titremeye ve sonrada kaymaya başladı ne yapacağımı şaşırdırdım ve ne yaptığımıda bilmiyorum. direksiyonu bir sola bir sağa bir de baktım bariyerlerdeyim. sağ ön burundan barıyere girdim arkadan arabanın gelmemesi benim için büyük bir şanstı sağ salim olduğuma çok sevindim ama 2011 model clio mun ilk ciddi kazasınıda yapmış oldum. Neyseki zarar tampon ve far değişimi. araba ters yöne döndü hemen gereken işlemleri yapıp güvenli bir şekilde aracı çevirdim. Kaza yapmama neden olan en önemli husus çok hafif yağmurun yağması tam kaza yapılacak kaygan zemin. Diğer unsur ise virajla karayollarının oynaması. virajı google maptan incelediğimde virajın geniş olan açısı daraltılmış boşta kalan geniş kısım toprakla örtülmüş yol öne çekilmiş. Ayrıca böyle ciddi bir durum için trafik işareti gördüğümüde söyleyemem. yani keskin bir viraj dikkat diye de bir şey yoktu. hafif hilal şeklinde bir yol ve birden çıkan viraj.
cliocularla paylaşmak istedim. çok usta bir şöfor olduğumda söylenemez ama 3 saniye içinde olan oldu halen daha nasıl olduğunu anlayamıyorum.Zaten ilk defa bu yoldan geçiyrum bu da etken oldu...
chakistes
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Yakıt: opet
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: ali

İleti Devrim » 05 Nisan 2011 09:59

Çok geçmiş olsun. Ön uyarılar yoksa sürücülük de kâr etmiyor. Hele ki o hafif yağmur var yaaa. Benim de zaman zaman yüreğimi hoplatmıştır.

Geçmiş olsun Ali.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti umitsen21 » 05 Nisan 2011 13:24

öncelikle geçmiş olsun.sanırım yollar viraj açısı hesaba katılmadan genişletiliyor; yada yeni yapılan yola bağlanıyor.bende bandırmada buna benze bir olay yaşadım. karacabeyden bandırma istikametine giderken eski yolun yeni yapılmış yola bağlantı noktası normal şehirler arası süratla geçilcek gibi değil yani 90km ile gitsen bile hızını 70km düşürmen gerekiyor bu hız bile yolu bilip doğru açıyla viraja giren birisi için uygun.özünde şunu demek istiyorum kara yolları şu an için hiç güvenli değil türkiye koca bir şantiye gibi,çalışmalar bitene kadar hızınızı yükseltmeyin kazasız sürüşler
umitsen21
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85bg
İsim ve Şehir: ankara

İleti Smach » 05 Nisan 2011 16:51

dün başıma gelen olayda aracın yol tutuşu konusunda baya tatmin oldum diyebilirim. dün kayserinin bi çok kısmına hatrı sayılır bi yağış oldu. akşam üzeri bir yere gitmem gerekti yola cıktım. dümdüz bir yol ve yolda sıkıntı çıkaracak bir engel olmadığından 70-80km gibi bir hızla gidiyordum. yol kenarına birikmiş suyu geç farkettim hızımı biraz düşürmek istedim ama su içerisindede frenleme yapmayacağım için hızımı 60km ye anca düşürmüşümdür sanırım ve birikinti içinde yine normal gaz vermeye devam ettim. su baya bi birikmiş suya girince araç birden sola çekmek istedi direksiyona sıkıca sarıldım ve aracın dengesi hiç bozulmadı suya girdiğim gibi geri çıktım ve süpriz bi birikinti daha onada aynı hızda girmek zorunda kaldım yine aynı şekilde girdim ve çıktım. lastiklerin ve aracın su birikintisinde bu şekilde tepki vermesi beni baya rahatlattı.tek sıkıntım suya girdiğimde tekerlerin yardığı suyun aracın kaputuna ve cama gelmesi oldu. az bi su birikintisinde bile suyu kaput ustune sıcratıyo :(
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Grand Tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 8000
Yakıt: Shell V-Power
Lastik Markası: Michelin Energy
İsim ve Şehir: Şamil / Kayseri

İleti chakistes » 05 Nisan 2011 17:56

teşekkürler bugün servise gittim aracımı inceledim gereken işlermleri yapmışlar en geç cuma veririz dediler. Hayatımda büyük bir eksiklik var sanki

bu arada arkadaşa katılıyorum kara yollarına güvenmeyelim özellikle bilmediğimiz yollarda yavaş ve emin gidelim
chakistes
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Yakıt: opet
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: ali

İleti elensi59 » 11 Nisan 2011 19:46

nadirde olsa canım sıkkın olduğu zamnlarda makasa girerim kendi çapımda ve 120 130 gibi hızlarda direksiyon vurduğum olur şimdiye kadar hiç anormal bi tepki ile karşılaşmadım lastiklerimin çok kötü olmasına rağmen.virajlarada yol boşsa gayet sert girmeye özen gösteririm aynı şeklde hiç anormal bi tepki işe karşılaşmadım.tabi kçk bi ayrıntı var benm araç 4.5 cm yere basık.babamı kandırabilirsem yanak inceltip taban genişleticem blki jantıda büyütürüm işte o zaman tadından yenmez :)

fakat şu test sonçları bi garip geldi bana.corsayla bzm bagaja aynı puan verilmş ki corsanın bagajı bzmkine göre çok kçk.
polodan yksekpuan almasıda bi garip geldi ve polonn iç hacmine geniş diyen adamın alnını karışlarım benm clionunki daha geniş :D
fakat poloda sürdm ve kendime inanamadım bizim araçlardan bayağı bi üstün yol tutuş ve güvenlik konusunda 2010 1.6 tdi 90 bgdi yanlış hatırlamıosam.
7 ileri dsg şanzıman uçuyodu araç :)
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti Devrim » 12 Nisan 2011 12:27

Bugün (daha 10:30 civarında) 4 kişi doluştuk benim araca, Adliye'ye gittik. Biraz Konya merkezden uzakta ve ilk defa gittiğimden arkada oturan arkadaş tarif etti. Tam bir kavşağa yaklaşırken sordum nereye gideceğimizi. "Düz" dedi. Işıklar da yeşil olduğundan hız kesmedim. Tam yaklaştık ki iki kişi birden "Sağa sağa oğlum sağa!!" dedi. :) "Acaba araç yer mi ki?" dedim, o derece süratli sayılırdım çünkü o dönüşe göre.

Ki hiç yapmadığım şeydir. Önümde bunu başkası yapsa sopayı alır girişirdim her halde. Kırdım direksiyonu! Herkes sola yapıştı. :) Ama gerçekten beklemediğim bir performansla döndü araç. Mutlu oldum. :D Anlatayım dedim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti alper » 12 Nisan 2011 13:22

Aman hocam siz yinede şansınızı zorlamayın :)
Geçenlerde gece saatlerinde ara sokaktan aracımın önüne dikkatsizce fırlayan bir ticari taksiye bindiriyordum.Süratim 50 km filan.Abs devreye girdi, vurdum vuracak derken 1-2 saniyelik süre oldu 1 saat bana.kılpayı durdum.Taksinin içindekilerin faltaşı gibi açılmış gözlerini gördüm :) Aracımın fren performansı çok hoşuma gitti sonrasında.Eski arabamda geçirmiş ortadan kesinlikle.
Selamlar.
alper
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65 bg
Kilometre: 110000
Yakıt: bp
Lastik Markası: michelin
İsim ve Şehir: Bayrampaşa/İSTANBUL

İleti elensi59 » 16 Nisan 2011 11:43

taksicilerin minibüscülerin ve iett şoförlerinin %80 i katil hiç bişey umurlarında değil.daha perşembe günü okula gidiorum e5den bariyerlere patlamamı göze alaraktan yol vermedi sıkıştırdı iett zar zur durdum 4 şeritten 3 şeride düşen biyerde.vllla bigün dolu olmayan bi otobüs denk gelirse önünü kesip dövicem :D
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti RPDiFOR » 17 Nisan 2011 22:59

yüksek hızlarda stabil ama rüzgardan fazlaca etkileniyor bunu hesaba kattığınızda pek sorun yaşamıyorsunuz aracın düz vites versiyonunu 165 brigestone lastiklerle ki bence çok kötü lastik ist ankara yolunda en üst limitlerde kullandım 2007 yılıydı sanırım yüksek hızlarda virajlara girmeme rağmen beni hiç korkutmadı clio III lansmandan altığım fransa üretim bi araçtı ve sattığıma hala pişmanım
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: Toyota Corolla
Motor Tipi & Gücü: 1.6 115bg Dual VVti
Kilometre: 51000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ist

İleti ozgulkagan » 21 Nisan 2011 07:21

Bizim sıfır araçla gelen lastik Michelin. 165 lik lastikler ve sorun yaşamamaktayım.
ozgulkagan
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Clio Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Yakıt: BP Kurşunsuz
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Istanbul

İleti Ayaz59 » 22 Mayıs 2011 11:03

Arabayı 2.ci el aldığımda lastikler gözüme biraz yıpranmış olduğu için tedirgin ediyordu ama yine de her hızda yola iyi tutunuyordu. Daha sonra Michelin 185/60 R14 Energy Saver Lastik aldığımda aracın gidişinin çok fark ettiğini gördüm. Keskin virajlar-hava şartları pek korkutmuyor artık. Fakat çok sert rüzgarlı havalarda araba sarsılma yaşıyor normal olarak.. Bazen Gaza bastığım halde rüzgarın hızlanmamı engellediğini bile farkediyorum.
----Hatchback aracın avantajları (Sedanlara göre)----
Şehir içi park sorunu pek olmuyor her yere park edebilme
Manevra kabiliyeti yüksek araç
----Dezavantajları----
Uzun yolda rüzgarlı havada biraz sarsıntılı olabiliyor
Motor yakın olduğu için motor sesini içeri alabiliyor (Dizellerde)

Bu yüzden bir sonraki aracımı alırken Sedan'dan yana kullanmak istiyorum ve Benzinli. Dizel uygun gibi geliyor hakkatten öyle az yakıyor ama bakımı ağır olduğu için kendisini benzine göre amorti ettiğini düşünmeye başladım. Benzinli alarak motor sesini duymam hemde dizel aracı çok devirli kullanmak gerek. Bu aralar çok devirsiz kullanmaya başladım ani kalkışlar yapıp hızlanmak hoşuma gidiyor. Bu yüzden benzinli şart benim için :)
Ayaz59
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII / 2006 model
Motor Tipi & Gücü: 65hp 1.5 Dci
Kilometre: 109000
Yakıt: Shell Vpower
Lastik Markası: Michelin 185/60 R14
İsim ve Şehir: Aytaç / Tekirdağ

ÖncekiSonraki

Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: 1fc28eb48d, 28f654c38d, damimi, damimi1, damimi2, damimi3, Google [Bot], Google Adsense [Bot], haneyar595, rosamondgreen ve 73 misafir