Clio 3 hoparlör değişimi yaptım.

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Clio 3 hoparlör değişimi yaptım.

İleti SelimPusat60 » 16 Eylül 2019 21:49

NOT: Öncelikle Devrim Bey'in yazdığı hoparlör montajı konusuna bakarsanız daha iyi olur devrim abi daha ayrintili aciklayici yazmış orda.

arkadaşlar uzun süredir yapmak istediğim ama zaman bulamayıp yapamadığım değişimler serisine devam ediyorum :D Sıra hoparlöre gelmişti benim aracımda sadece ön kapılarda fabrikanın koyduğu hoparlör vardı orjinal. Arka kapılarda yoktu zaten. Orjinal hoparlörlerin ses kalitesi beni hiç memnun etmediği icin arka yolcu tarafına ses az gittiği için ve ön kapılardaki hoparlörlerin patlamış olduğunu düşündüğüm için (11 yıldır kullanıldığından ve ses cizirtisi yüzünden böyle düşündüm) değiştirmeye karar verdim . Internetten PIONEER13 CM TS-G1310F 230 WATT hoparlör aldım 105 TL ye kutu içinden 2 adet çıkıyor. Zaten ben ahım şahım birşey istemedigim müziği dışarıdakilere dinletmekten hoşlanmadığımdan dolayı fazla profesyonel birşey aramadım 100-150 bandındaki ürünlere baktım. Bu urun de indirimde olduğu için ve olumlu kullanıcı yorumu olduğundan bu ürünü tercih ettim. Eğer sizlerde abartılı bir sistem istemiyorsanız bunlar ayarında birşey alabilirsiniz. Önlere bu ürünü taktım ben önden çıkan orjinal hoparlörleri de arkaya taktım orjinal hoparlörler hala sağlamdı patlama falan yoktu şaşırttı beni. Taktıktan sonra teybimizde fad -2 değerine ayarlayınca güzel bir akustik hissi veriyor .Bu arada orjinal teyp kullanıyorum teyp değişimine hiç girmedim konsolda görüntüyü bozduğu için ben orjinalciyim :D Bana yetiyor bu teyp yeni hoparlörler ile çok güzel ses verdi zaten. Önlere taktığım pioneerlerin sesi çok canlı bass iyi veriyor hicbir cızırtı yada kötü ses vermiyor yüksek seslerde sesi bozmuyor. Şimdi gelelim nasıl takılacağına:

1) Ön kapılara montaj yapmak arkadan daha kolay ince bir tornavida yardımıyla hoparlör kapağını hafif kastirirarak çıkartıyoruz. Üstte esnek plastik aşkı tarzı birşey var onu da sağ sol yaparak çekip çıkartıyoruz.

2) Yıldız tornavida yardımıyla hoparlör tırnaklarından iki adet vidayı sönüyoruz.Hoparlorun soketinden çıkartıp bırakıyoruz. Beyaz renkteki soketi kesiyoruz çünkü yeni hoparlörde soket yok direk bağlayacağız.

3) Yeni hoparlörün 4 adet tırnağı var. Bize sadece 2 adet tırnak lazım çünkü iki tane takacak delik var. Fazla iki tırnağı pense yada keski ile kesiyoruz . Yeni hoparlörün arkasına kapi plastigine degen yerlere cirt taraflı bant yapıştırdım ben sonradan trim sesi falan yapmasın diye sizin de yapmanızı öneririm.

4) yeni hoparlörümüzü takıyoruz ses denemesi yapıyoruz bir müzik açarak. BU arada iki adet kablo bağlayacağız bağlantı yerine nasıl takacağınız önemli değil + - olayı yok.dediğim urun yerine tam oturuyor bir yere takılmadan sürtmeden. Vidaları takip kapağı kapatıyoruz

5) Ön kapılardan çıkan hoparlörleri arkaya takmaya geldik şimdi. Arka kapının dilemesini tamamen sökmemiz lazım çünkü hoparlör kapağı çıkmıyor yerinden sabit . Döşemeyi sokmek için t15 t20 ve t30 tornavida uçları gerekiyor. Önce kapı mandalina sokuyoruz ortasındaki plastiği çıkartıp. Sonra kapi çekme kolunu sokuyoruz. Kapının en altında 2 adet vida var eğilirseniz görürsünüz onları da söktükten sonra gerisi kaba kuvvet. Yukarı doğru kaldırıp çektiğimizde tırnaklar teker teker çıkıyor.

6) döşeme altında beyaz folyo köpük tarzı yalıtım malzemesi var.Hoparlorumuzun denk gelen kısmı kapalı. O bölgeyi yuvarlak şekilde makas yada maket bıçağı yardımı ile kesiyoruz. Hoparlör yuvasında tesisat olduğunu soketin boş durduğunu göreceksiniz. Orjinal hoparlorĺere tam oluyor. Direk vidalarsanız mıknatıs kısmı cam teline değiyor. Yükseltme yapmak lazım bunun için iki adet akıllı vida ve iki adet somun alıyoruz vidaları hoparlör üstündeki deliğe takip altına somunu koyuyoruz orta büyüklükte bir somun iş gorur. Koyduktan sonra matkap ile vidaliyoruz kapı dosemesini de geri taktıktan sonra işlem tamamdır :)

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]
SelimPusat60
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 1.2 75 BG HB
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 BG
Kilometre: 144
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: Michlen
İsim ve Şehir: Alperen pusat Tokat

Genel Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: damimi, Google Adsense [Bot], lorag60514, sihef71026 ve 55 misafir