Clio 3 dış trim plastik parçaları kendi imkanlarımla boyadım

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Clio 3 dış trim plastik parçaları kendi imkanlarımla boyadım

İleti SelimPusat60 » 16 Eylül 2019 22:02

Merhabalar uzun zamandır canımı sıkan gözüme sürekli takılan arabamın kapı plastik parçaları ön tampon altı ve aynalar daha doğrusu siyah hangi parca varsa boyadım. Sanayide boyaciya götürecektim ama 300 TL fiyat çekince vazgeçtim youtube'da kendisi boyayanlarin videolarını izledim malzemeleri internetten sipariş ettim.Kullandığım malzemeler:

MOTIP PLASTIK ASTAR SPREY BIR KUTU = 25 Tl
MOTIP MAT SIYAH AKRILIK BOYA SPREY BIR KUTU =25 TL
MOTIP AKRILIK VERNIK SPREY BIR KUTU =25 TL
2000 KUM SU ZIMPARASI = 5 TL
CAMSIL= 4 TL
3 ADET KAGIT BANT =15 Tl

Malzemeler bunlar arkadaşlar. Kendi aracına yapmak isteyenler için nasıl yapılacağını yazıyorum şunu belirteyim eli çok az yatkın olan herkes yapabilir bunu ustalık bilgi gerektiren bir şey değil video izleyerek olayı kavrayabilirsiniz.

1) Önce plastik parçaların altını üstünü kenarını kağıt bant ile kaporta gozukmeyecek şekilde bantliyoruz bunu dikkatli yapın benim gözümden kaçan bir kaç yer olmuş kaporta boyasina gelmiş bir kaç yerde benzinle silerek çıkardım gerçi kolay çıktı ama siz yine de dikkatli bantlayın.

2) bantladigimiz yerdeki plastik parçayı 2000 kum su zımparası ile 3-4 dakika zimparaliyoruz amaç parçadaki boya kalksın yeni boya saglam yapışsın sonradan atma olmasın. Zımpara yaparken bol su kullanın.

3) zımpara yapılan parçayı da camsil ve bir bez yardımı ile iyice siliyoruz zımpara ve boya kalıntılarının gitmesi için . Tiner de kullanılabilir ama bende yoktu ben camsille temizledim.

4)ilk önce plastik astarımızı parçaya sıkıyoruz çok fazla sıkmadan yüzeysel tozlama şeklinde sıkıyoruz eliniz hareket etsin parca yüzeyine paralel olarak yoksa akma yapar. Kuruması için 15 dk bekliyoruz

5) Ilk kat boyamızı yine aynı şekilde fazla sıkmadan tozlama şeklinde sıkıyoruz elimiz sürekli hareket edecek yine sabit bir yere tutup sıkarsanız akar damla damla olur. Ilk kat boyanın kurumasını 10 dk bekliyoruz.

6) 2. Kat boyamızı atıyoruz. Bu sefer boya gelmeyen yer kalmayacak şekilde tamamen spreyi sıkıyoruz parçamıza. Kuruması için 15 -20 dk bekliyoruz son kat boya tamamen kuruyana kadar bekleyin.

7) son olarak akrilik vernigimizi parçaya sıkıyoruz yüzeysel olarak fazla sıkmadan patlatacak şekilde sıkıp bırakıyoruz çok sıkarsanız yada bir bölgesinde sabit tutarsanız elinizi boya beyazlama yapar ve damlacıklar oluşur dalga dalga olur boya.Bundan sonra tamamen kuruduğunda emin olana dek bekliyoruz .

8) Son olarak kağıt bantları söküp çıkartıyoruz. Eğer kaporta kısmına siyah boya gelmişse endişe panik yapmanıza gerek yol mikrofiber beze benzin sürüp boya gelen kısma bastırarak sürerseniz çıkar.

NOT: Benim aracimda ne kadar siyah plastik aksam varsa her yeri boyadım. Önceden çok soluktu rengi kirli duruyordu gri beyaz gibi olmuştu parçalar. Boyayınca canlılık geldi araca sanki görünüş olarak cidden fark ediyor eskiye göre. Kuruma süreleri size kısa gelebilir ama akrilik boya ve akrilik vernik özellik olarak kısa sürede kurur zaten ondan kısa yazdım bulunduğunuz yerin hava sıcaklığına göre kuruma süresi artıp azalabilir. Boyayı kaliteli bir markadan almanızı öneririm bu motip mat siyah cidden orjinale en yakın renk ve ayrıca kaliteli bir marka solma atma uzun süre olmaz.Ben sadece sprey boya ile boyarım astar vernik atmam derseniz bunu tavsiye etmem çünkü astar boyanın sağlam tutunmasını sağlıyor vernik ise güneş ışınlarından dış etkilerden soluklasmaktan koruyor parçayı boyaya zarar gelmesini engelliyor. Eğer sadece sprey yaparım derseniz bu kısa süreli bir çözüm kısa zamanda parçalar güneşten dolayı solar yada tazyikli su ile yıkarken boya atar tekrar.

Velhasıl durum böyle arkadaşlar resimlerj ekliyorum boyamadan önceki resimler silindi telefondan yanlışlıkla onları koyamıyorum. Konu hakkında sorusu olan anlamadigi yer olan olursa yardımcı olabilirim.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]
SelimPusat60
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 1.2 75 BG HB
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 BG
Kilometre: 144
Yakıt: SHELL V-MAX