Clio 3 Ön konsol plasti dip kaplama mat siyah boya uygulamas

ClioIII araçlarımız, modelleri, genel araç özellikleri ve diğer özelliklere dair konular.

Clio 3 Ön konsol plasti dip kaplama mat siyah boya uygulamas

İleti SelimPusat60 » 16 Eylül 2019 22:04

Tekrar merhaba arkadaşlar bu ara cliomla çok içli dışlıyız günde 5-6 saat ilgi göstermezsem küsüyor bana :D Sizlerin de bildiği gibi on konsol klima teyp olan bölgenin plastik aksamının boyası baya attı sökülmüştü arkadaşlar nerdeyse tüm clio 3 lerde bu bölgenin boyasi kalkıyor çabucak. Gözüme aşırı takılıyordu benimde böyle şeylerde hassasım biraz ya tertemiz olacak düzgünce yada ben duramayıp bi çözüm bulcam o bölgeye kurtuluşu yok :D Araştırdım ve plasti dip boya yapıldığını gördüm plasti dip boyanın özelliği boyadiktan sonra kolayca soyulup çıkabiliyor olması sebebiyle bende plasti dip boya yapmaya karar verdim.Sansa o sıra fa a101 de piranha marka plasti dip boya 20 TL ye satılıyordu gittim aldım hemen bende. Sizlerin çoğunda vardır bu boya kalkması sizler de yapabilirsiniz bu işlemi çok basit kolay bir işlem. Yapılışı yazıyorum buraya

1)Öncelikle teybimizin koselerinde 4 adet delik var oraya ince tornavida civi kalın kürdan hangisi varda 4 deliğe birden takıp hafif kastirinca teyp yerinden cikiyor arka kablolarini da sokup teybimizi cikariyoruz. Ön konsolun altında aracımizin beyin girişi var o kapağı açıyoruz açtığınız yerden ve teyb yerinden tutup kendimize yavaşça çok aşırı kaba kuvvet kullanmadan sağa sola hareketler yaparak çekiyoruz tırnaklar teker teker sökülüyor zaten kolay çıkıyor o parca.Son olarak dörtlü ve kilit düğmesinin kablosunu çıkarıyoruz anketinden.

2) Parcamizin yüzeyine 2000 lik zımpara ile zımparalama işlemi uyguluyoruz alttaki boya çıksın diye tamamen Bu zımparalama işlemini siz yapamayabilirsiniz de direk plasti dip boya ile boyayabilirsiniz ben daha sağlam olması açısından yaptım.

3) zımpara işleminden sonra nemli bir bez yardımıyla yada cam sil ile parçamızı üzerinde kalıntı kalmayacak şekilde siliyoruz.

4) son olarak plasti dip boyamızı 4-5 kat olacak şekilde her kattan sonra 5er dakika bekleyerek 30 cm mesafeden sıkıyoruz. Tozlama şeklinde yapıyoruz bu işlemi sıkarken sabit bir noktaya tutmayın eğer tutarsanız dalgalanma yapar kuruduktan sonra sökülür tekrar. Her kat attığımızda iyice kurumasını bekliyoruz.

5) son olarak on konsol parçamızı kolayca yavaş yavaş tırnaklarını geçirerek takıyoruz.

NOT : parçayı sıkmadan ince tırnakların bulunduğu yere tırnak girişlerine ve parçanın temas ettiği tüm yerlere WÜRTH silikon sprey sıktım trim sesi olmaması için. Ayrıca clio 3 lerimizde en çok ses gelen yerlerden birisi de dörtlü ve kapı kilidi düğmesinin olduğu bölge. Ben o düğmeleri çıkarttım tırnaklarına çift taraflı bant yapıştırdım öyle taktım tekrar. Bunları yaptıktan sonra trim sesleri tamamen kesildi kafam rahat etti.

[ img ]

[ img ]
SelimPusat60
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII 1.2 75 BG HB
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 BG
Kilometre: 144
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: Michlen
İsim ve Şehir: Alperen pusat Tokat

Genel Konular