Shell’den Dizellerin Performansına GTL teknolojisi dopingi

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

Re: Shell’den Dizellerin Performansına GTL teknolojisi dopingi

İleti mosengul » 30 Eylül 2009 23:02

Önceki aracımda (citroen c3 1.4 hdı) ilk çıktığından itibaren kullanmıştım gerçekten performası artmıştı; ama tüketimi azatmamıştı. Şimdi benzinli aracım olduğundan kullanamıyorum imkanı olanlara tavsiye ederim. performans farkına şaşıracaksınız.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti oguz1 » 19 Kasım 2009 20:04

Bu günden itibaren totale geçmiş bulunuyorum, GTL nin içeriğindeki kükürt oranı belli değil, V poverle ne oranda karıştırılıyor bilen yok, V pover euro dizelin Kükürt oranı belli değil. GTL nin plastik aksama zarar verebileceği söyleniyor.1 depoda 7 tl pahalı. Tüm bu konularda shell çok ketun davranıyor yıllardır. Açık bir politika izlemiyor, opet, total veya PO gibi. O yüzden 4-5 depo kullandıktan sonra depoyu bugün Total euro dizelle fulledim.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti msaltik » 19 Kasım 2009 20:17

oguz1 demiş ki:Bu günden itibaren totale geçmiş bulunuyorum, GTL nin içeriğindeki kükürt oranı belli değil, V poverle ne oranda karıştırılıyor bilen yok, V pover euro dizelin Kükürt oranı belli değil. GTL nin plastik aksama zarar verebileceği söyleniyor. Tüm bu konularda shel çok ketun davranıyor yıllardır. Açık bir politika izlemiyor opet, total veya PO gibi. O yüzden 4-5 depo kullandıktan sonra depoyu bugün Total euro dizelle fulledim.

Aklın yolu bir dostum, doğrusunu yaptın. Hem niye fazla vereyim litresine... Sen bana eurodizel yakıt sat, nasıl elde ettiğinden bana ne...

Demiştimya Shell her zaman böyle şeylerle çıkar ortaya, onu bulduk bunu bulduk... Ne zaman Shell aldıysam memnun kalmadım...
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti aydinkaragoz » 20 Kasım 2009 00:37

Shell kadar kötü bir firma hayatım boyunca görmedim , onlar bedava yakıt verseler yine almam , shellden aldığım 50 tl 'lik yakıt bana 1600 TL ye mal oldu , müşteri hizmetleri o kadar lakayıt ki adam suratımıza tel.kapatıyor göz göre göre yalan söylüyor , shell bu dünyada beni kazıkladı ve üzdü ya onlara hakkımı sonuna kadar helal etmiyorum...Adi pislikler....
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti Devrim » 20 Kasım 2009 02:47

Hayırdır yahu?
Ne oldu, ne bitti? Yanlış yakıt mı verdiler yoksa kötü yakıt mı?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aydinkaragoz » 20 Kasım 2009 14:32

Devrim hocam , aracıma kötü yakıt verdiler daha doğrusu yakıt demeye bin şahit ister , tiner gibi kokuyıordu zaten kattıkları , aracım 20.000 deyken ( ki 20000 bakımından çıkalı sadece 200km olmuştu ki ) enjektör arızasından servise çekildi , hala mahkemeliğiz adamlarla..
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti Devrim » 21 Kasım 2009 00:14

Ooy oy! Geçmiş olsun valla.
Umarım lehinize sonuçlanır herşey...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ufuk5414 » 21 Kasım 2009 12:10

geçmiş olsun ya.ben de gtl çıktı çıkalı gtl alıyorum.bu yazılanlardan sonra hem pahalı gerçekten hem de beyaz ikizime yani aydın beyin cliosuna zarar verdiyse totale mi dönüş yapsam acaba diye düşünüyorum...
ufuk5414
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 60000
Yakıt: SHELL GTL+
Lastik Markası: BRİDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SAKARYA

İleti ZAXXON19 » 02 Aralık 2009 14:44

selam arkadaşlar;
oneclikle hepinize kazasız belasız keyifli surusler diliyorum.
Yeni uyeyim be yaşasın clio kardeşliği diyorum.
konuya gelince aracımı agustos 2009 da aldım. Ankara Neziroglundan (Allah bir daha Neziroğluna dusurmesin....ayrıca yazıcam) aldım. 3 depo OPET den aldım tavsiye uzerine hepsi de aynı bayiden. 3. depo da motor şakır şakır otmeye başladı. bunun uzerine SHELL den v-powera gectim ses duzeldi. Son 2 depo da GTL e başladım. Perfromansından memnun kaldım. OPETTE boğulma oluyordu. Ancak, daha az km yapıyor bilgilerinize....TOTAL a mı gecsem acaba ????
ZAXXON19
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 70bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Bilge Bilim

İleti msaltik » 02 Aralık 2009 14:57

Merhaba, hayırlı olsun aracınız... Ben uzun zamandır Total kullanıyorum. Son 6-7 içinde kabaca 1100lt civarında kullanmışımdır. Fazla olur eksik olmaz... Yakıtından memnunum. performans da iyi. Yazın 3.5-3.6 değerleri okuyodum. Şimdi 3.8 civarına yükseldi. Biraz havalar, biraz da kullanım tarzı...

PO'nun yakıtından da memnun kaldım. Ayrıca en düşük ppm'i o veriyor. Sadece 10ppm. Shell GTL'si 0ppm olduğunu söylüyor. 10ppm buna yakın. Fazladan para vermeden kullanılabilir. PO'nun yakıtını da yine kabaca 500lt civarında kullanmışımdır. Diğer yakıtlar 50ppm'dir...
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti oguz1 » 02 Aralık 2009 17:18

Murat şunu düzeltiyim GTL kesinlikle 0 ppm değil. Şöyleki GTL saf olarak bize sunulmuyor V pover euro dizel+GTL diye sunuluyor yani BELLİ oranda karıştırlıyor bu BELLİ oaranı kimse bilmiyor. V pover ın 50 ppm olduğunu düşünürsen bunu 10 ppm e getirene kadar GTL yi bir arkadaşın hesabıyla 100 de 80 GTL koyması lazım diye hesap etmişti buda maliyeti şu an 2.95 bunu bize o zaman 3.50 falan satması lazımki kar edebilsin. O yüzden ben 5 depodan fazla kazıklanmaya dayanamayıp Total doco ya geçtim.

Birde şu konuyu aydınlatıyım totaller 2 türlü ilk totaller fransa kökenli firma olan totalin kendisi işlettiği DOCO lar diğerleri bayi usulü ile işletilen bayi totaller. Bayi totaller euro dizeli kırıkkale rafineriden alıyorlar yani yerli euro dizel kullanıyorlar. DOCO lar ise euro dizeli İthal alıyorlar. Bu sebepten 2006 da aracı almadan 1 ay araştırmıştım ve bu yüzden Ankaradaki iç anadolu bölge müdürlüğünü pompasını yol edindim.

Ankarada 2 tane doco var 2 side birbirine bağlı. Diğer illeride sormak lazım veya intenet sayfasından bir raştırmak lazım. Zira docolar kesinlikle diğer totalleri sevmiyorlar, her sohbet edişimde bir karalamadır gidiyor.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti maliedis » 02 Aralık 2009 17:19

arkadaşlar gtl çıkınca ben almaya başladım 3 yada dört kere falan aldım güzel bence performans vereceğini giderek artacağını düşünüyorum. ama yakıt yakımı açısından pek bi fark göremedim 450 km falan yolu 20,8 lt ile tamamladım ortalama 4,7 olarak göründü bilgisayarda bir kısmıda şehir içi .
maliedis
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell Nitro+
Lastik Markası: MichelinEnergySaver
İsim ve Şehir: Muhammet Ali Ediş Eskişehir

İleti msaltik » 02 Aralık 2009 18:43

oguz1 demiş ki:Murat şunu düzeltiyim GTL kesinlikle 0 ppm değil. Şöyleki GTL saf olarak bize sunulmuyor V pover euro dizel+GTL diye sunuluyor yani BELLİ oranda karıştırlıyor bu BELLİ oaranı kimse bilmiyor. V pover ın 50 ppm olduğunu düşünürsen bunu 10 ppm e getirene kadar GTL yi bir arkadaşın hesabıyla 100 de 80 GTL koyması lazım diye hesap etmişti buda maliyeti şu an 2.95 bunu bize o zaman 3.50 falan satması lazımki kar edebilsin. O yüzden ben 5 depodan fazla kazıklanmaya dayanamayıp Total doco ya geçtim.

Birde şu konuyu aydınlatıyım totaller 2 türlü ilk totaller fransa kökenli firma olan totalin kendisi işlettiği DOCO lar diğerleri bayi usulü ile işletilen bayi totaller. Bayi totaller euro dizeli kırıkkale rafineriden alıyorlar yani yerli euro dizel kullanıyorlar. DOCO lar ise euro dizeli İthal alıyorlar. Bu sebepten 2006 da aracı almadan 1 ay araştırmıştım ve bu yüzden Ankaradaki iç anadolu bölge müdürlüğünü pompasını yol edindim.

Ankarada 2 tane doco var 2 side birbirine bağlı. Diğer illeride sormak lazım veya intenet sayfasından bir raştırmak lazım. Zira docolar kesinlikle diğer totalleri sevmiyorlar, her sohbet edişimde bir karalamadır gidiyor.

ben sanki 0ppm diye bahsedittiğimizi hatırladım da. Düzeltmen için sağol. O zaman hiç mi hiç gerek yok. PO fazla fazla yeter. Ben de Total'den alıyorum ama sanırım o DOCO'lar burda yok. Yani öyle bi ifade göremedim. Bir de sen bakar mısın Trabzon için
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti ZAXXON19 » 02 Aralık 2009 23:18

Başta Nimo (Mustafa) olmak uzere herkese selam.
Nimo nun deneyimleri ve yorumlarına katılıyorum. Ben de Clio III umu neziroglundan aldım ve yakıtta OPET le başladım.
daha onceki mesajımda da belirttiğim uzere OPETTEN almış olduğum son depo da Nimo daki aynı problemi yaşadım. Son depoyu nimoyla aynı bayiden almıştım ki o gunlerdese manşetlerde kaçak ve solvent karişimli sahte yakıt operasyonunda Ankara da 200 kişinin gozaltına alındığı haberleri vardı..... kısacası Bayii çok onemli. Ben de son 3 depoyu umitkoy SHELL den aldım (ilk depo v-power diğerleri GTL) ikisinden de memnun kaldım.
Beni size tavsiyem deponuzu kesinlikle 2/3 oranında mazot kalır kalmaz uzuzn yolda değilseniz; kesinlikle yakıt alın. Neden derseniz almış olduğunuz yakıt kotuyse bile deponuzda olan çoğunlukla seyretilmiş olur ve daha az zararla atlatırsınız derim.
Hepinize selamlar;
kazasız belasız keyifli surusler
ZAXXON19
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 70bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Bilge Bilim

İleti hasmer » 24 Aralık 2009 17:15

DH deki oldukça ayrıntılı yorumları okuyunca GTL ye geçmeye karar vermiştim.Bu topiği okuyunca da oğuz1 ve msaltık'ın yorumları üzerine PO ya devam etmeye karar verdim.Arkadaşlarımız belli ki bu konuda tecrübeli...(Bu arada Shell'in kendisi dahi 0ppm değil <=10ppm diyor)Teşekkür ve selamlarımla...
hasmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FazIIDyn.bvr
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 7500
Yakıt: V/max Eurodiesel 10
Lastik Markası: Conti Prem.Contact.
İsim ve Şehir: Hasan Mermer İstanbul

ÖncekiSonraki

Motor ve Yakıt

Kimler çevrimiçi