YAĞ ÇUBUĞUNDAN YAĞ ATMASI NORMAL Mİ?

Motor tipleri (Benzinli, Dizel ve LPG), Yakıtlar çeşitleriyle ilgili konular...

YAĞ ÇUBUĞUNDAN YAĞ ATMASI NORMAL Mİ?

İleti castertroy » 12 Şubat 2011 08:04

arkadaşlar meraba 2008 clio 3 araç çalışırken yağ çubuğunu çektiğimde dışarı yağ attığını gördüm sizce bu durum normalmidir yoksa motorda bi sorun varmıdır
castertroy
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 56000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: michelin
İsim ve Şehir: akın antalya

Re: YAĞ ÇUBUĞUNDAN YAĞ ATMASI NORMAL Mİ?

İleti semih89 » 12 Şubat 2011 11:49

Araç çalışırken normaldir :) çalışıyor abi araba
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 12 Şubat 2011 15:30

Motor soğuk mu sıcak mı?

Araçlarımız kliometresine kadar aynı gibi. Bende atıyor diyemem. Ama motor sıcakken bakmıştım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti semih89 » 12 Şubat 2011 19:08

araba çalışırken yağa bakılmazki acaba kranklar dönüp dururken nasıl anlayacaksın miktarını yağın :D düz biz zeminde araba biraz soğuduğunda bakılır yağa. çalışırken de yağ gelmesi normaldir.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti kralyengec » 12 Şubat 2011 20:17

slm ben clio dan önce başka bir araca bakmıştım aklımada yatmıştı hani onu ustaya götürdüğümde yağ konulan kısmın tıpasını açtı çalışır durumda baktı biz ebişey demedi ama yağ filan fışkırmadı sonra bişekilde almadım arabayı vs...
kralyengec
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 v 75 bg
Kilometre: 23000
Yakıt: opet
İsim ve Şehir: hakan izmir

İleti castertroy » 14 Şubat 2011 11:59

devrim bey merhaba motor sıcaktı araca motor silk dökmek için açmıştım yağ attığını gördüm. yinede motor silki ilave ettim umarım bi sorun yoktur. ama çalışmasında çekişinde bi sorun yok gibi görünüyor
castertroy
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 56000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: michelin
İsim ve Şehir: akın antalya

İleti Devrim » 14 Şubat 2011 14:44

Yani genelde motor üfleme yapıyor mu gibi saptamalar için motor çalışıyorken açıp üfleme durumuna bakarlar. Ne derece doğru bilmiyorum.

Fakat şunu öğrendim ki eğer motorun çekişinde ve sabahları çalışmada bir sıkıntı sorun yoksa motorda sıkıntı yok demektir. O yüzden yağ atmanın normal olup olmadığına kafa yormanıza gerek yok. Belki yağ seviyesi biraz fazladır, ya da sıcak yağın akışkanlığı yüksek olduğundan falandır. Bilemiyorum...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Barebelyum » 26 Aralık 2011 15:10

Motor da yağ atması normal bir durum değil motorun icinde hava sirkilasyonu olması pistonların tam olarak basınç sağlayamadığının göstergesi buna üflemede deniliyor bence motor yağını değiştirirken güvenilir bir ustaya motoru göstermek gerekli özellikle 1.5 dci motorlarında bu durum çok görülüyor Hava filtresinden yağ gelmesine varıncaya kadar ilerleyen mavi dumanlar atarak yolda ilerleyen bir durumda olmamak için 130 km hızlardan yukarıda motoru yormamak 5/40 ve 10/40 yağ haricinde kullanmamak en önemlisi ise hava filtresini ne olursa olsun 5 binde bir değiştirmek gerekli
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65hp
Kilometre: 57600
Yakıt: Jetpet
Lastik Markası: Kumho
İsim ve Şehir: Teoman

İleti elensi59 » 26 Aralık 2011 15:16

benzinli arabalarda sıkıntı ama dizellerde aşırı olmadığı sürece normal diye biliyorum
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti Barebelyum » 26 Aralık 2011 21:21

Maalesef her iki motor tipindede çok istenmeyen bir durum dizeler bu konuda çok hassas her han motor sanayii tabiri ile bitebilir eğer üfleyen yağ eksikten bir araç sahibi iseniz lütfen servise gidin kalıcı hasarlar oluşmadan önleminizi alın kulaktan dolma yok bizim dci ler üfler yok bizimkilerde. Bu durum normal gibi söylemlere kanmayın
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Yakıt: Jetpet
Lastik Markası: Kumho
İsim ve Şehir: Teoman

İleti Sani » 26 Aralık 2011 22:07

Barebelyum demiş ki:Maalesef her iki motor tipindede çok istenmeyen bir durum dizeler bu konuda çok hassas her han motor sanayii tabiri ile bitebilir eğer üfleyen yağ eksikten bir araç sahibi iseniz lütfen servise gidin kalıcı hasarlar oluşmadan önleminizi alın kulaktan dolma yok bizim dci ler üfler yok bizimkilerde. Bu durum normal gibi söylemlere kanmayın

Siz nereden biliyorsunuz?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti sissil » 26 Aralık 2011 22:35

yağ atmayan motor olamaz. Eski tip motor degilse. Üstten çift yada tek egzantrikli bütün araçlar yağ atarlar çünkü o esnada içeride egzantrik mili döner ve yağı yukarı dışarı yavaş bi şekilde fırlatır.

motorun bitikliğini yağdan anlayacaksanz ya egilir egzosa bakarsınız mavi duman atıyomu araba (siyah degil ) yada hava filtresini sokersiniz içinde yag varmı diye bakarsınız.

bilmeyen arkadaslar yorum yazmazlarsa daha iyi olur kafa karıstırmayalım.
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

İleti onurksk » 26 Aralık 2011 23:13

Devrim demiş ki:Yani genelde motor üfleme yapıyor mu gibi saptamalar için motor çalışıyorken açıp üfleme durumuna bakarlar. Ne derece doğru bilmiyorum.

Fakat şunu öğrendim ki eğer motorun çekişinde ve sabahları çalışmada bir sıkıntı sorun yoksa motorda sıkıntı yok demektir. O yüzden yağ atmanın normal olup olmadığına kafa yormanıza gerek yok. Belki yağ seviyesi biraz fazladır, ya da sıcak yağın akışkanlığı yüksek olduğundan falandır. Bilemiyorum...

Bende aracı ilk alırken serviste usta araba çalışır vaziyetteyken yağ kapağını açtı motor sıcaktı ve bir miktar duman çıktı elini yaklaştırınca hava akımı var bu motor üfleme yapıyor demişti.Baya tereddütlü almıştım ama şu an yakışıda çekişide normal bu üfleme olayı hakkında herkes farklı bişi sölüyo :(
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Sani » 27 Aralık 2011 00:54

sissil demiş ki:yağ atmayan motor olamaz. Eski tip motor degilse. Üstten çift yada tek egzantrikli bütün araçlar yağ atarlar çünkü o esnada içeride egzantrik mili döner ve yağı yukarı dışarı yavaş bi şekilde fırlatır.

motorun bitikliğini yağdan anlayacaksanz ya egilir egzosa bakarsınız mavi duman atıyomu araba (siyah degil ) yada hava filtresini sokersiniz içinde yag varmı diye bakarsınız.

bilmeyen arkadaslar yorum yazmazlarsa daha iyi olur kafa karıstırmayalım.

Tebrikler :Bravo:
Sıfır Fiesta dizel'i showroomda çalıştırın ve çekin bakalım çubukla kapağını. Ne göreceksiniz...

Asıl güldüğüm, soğuk havada yağ kapağını açtıklarında gördükleri buhar. Ulen o fiziki tepkime, bir şey soğucu görünce yoğunlaşıyor, buhar olarak çıkıyor :D
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Barebelyum » 27 Aralık 2011 01:34

Yokuş yukarı çık çıkarken 4 vitese at yavaş da olsa araç hızlanması lazım yok eğer yavaşlıyorsun gecmis olsun bir clio 1.5 i harcayan biri olarak konuşuyorum motorlar çok hassas dikkat edin yağ atıyorsa üfleme ve güç kaybı var yağ atıyorsa hızlandığınızdan kötü bir koku geliyorsa lütfen beni dinleyin ve bildiginiz emin olduğunuz servise aracınızı goturunuz herzaman yok böyle diyenler çıkacak ben sadece tecrübelerim doğrultusunda konuşuyorum evet bizim motorlar üfleme yapar ama balon sisirecek kadar yapıyorsa dikkat

Garip koku ( yüksek hızlarda)
Anormal yağ tüketimi
Yağ atması
Yağ yakması
Güç kaybı
2000 devirlerde gelen garip uğultu
Barebelyum
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ