Dizelde hareket ve stop etmeden ne kadar beklemelidir?

Dizel Motorlara dair...

Dizelde hareket ve stop etmeden ne kadar beklemelidir?

İleti TheTez54 » 18 Haziran 2010 22:56

Aracı aldığımda sordum bayi beklemeye gerek yok dedi ama çeşitli başka markaların servisleri turbonun sağlığı için beklemek gerektiğini söylüyorlar..Bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim..Siz durduktan sonra aracı stop etmek için bekliyor musunuz?
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Faz 2 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 85 ps BVR
Kilometre: 103000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: servet sakarya

Re: Dizel de stop etmeden ne kadar beklemeli??

İleti mosengul » 18 Haziran 2010 23:08

Benim bildiğim Turbolu araçların bir süre beklemesi gerekli. Önceki aracımda ben 30 sn bekliyordum eğer uzunyol yaptıysam süreyi daha uzun tutuyordum. Çalıştırmadanda aracın hazır uyarısı vermesini bekliyordum.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti ByOnder » 18 Haziran 2010 23:25

kim nederse desin beklemesi gerektiği kanısındayım vede olaya çok şahit oldum ( bu arada clio 3 de turbo varmı sordum die turbo hakkında bilgim olmadığını zannetme =) ) neyse olay turbonun yağlanması hocam çok yüksek devirle döndüğünden ve parçaların birbirine pistonlardan kat kat daha minimize yakın olduğundan turbonun yağlanma konusu çok çok önemli buda zaman demek en az 30 saniye yeterli

bu araada benimde hep şu soru aklıma gelir neden turbonun yağlanma sistemini motordan ayrı yapmazlar böylece vizkozitesi daha yüksek daha kaliteli yağlar turboya ayrı koyulur turbo içinde 20 bin ömrü olan motor yağını 7500 10000 aralığında değişmek zorunda kalmassın turbonun kullandığı yağında bozulacağını sanmam böylelikle hatta raf ömrü süresince kullanılır
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti TheTez54 » 19 Haziran 2010 00:09

:D estafurullah kim bilir neye dayanarak sordunuz :D Benim bildiğimde sistem o şekilde işler eğer stop edersen turbo dönmeye devam eder ama yağlanma durur ve bu şekilde de çabuk deforme olur..Ama alırken de adam o eskiden di senin beklemene gerek yok deyince benimde kafam karıştı..Merak ettim sorayım dedim..Bende hep bekledim ama biri çıkıpta mantıklı bi şekilde şu şu nedenden beklemene gerek yok derse niye bekliyeyim :)
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti ByOnder » 19 Haziran 2010 00:43

yani araştırmak lazım acaba stop etsen dahi yağlamayı gerçekleştirecek bi sistemmi mevcut yada nebilim debriaj misali çalışmadığında parçaları birbirinden açan bi sistemmi bunu bilmek lazım he yok bi ayrıcalık yoksa bildiğimiz sistem turbo ise beklemene gerek yok diyen eleman sallamış biraz ...

kitapçıkta bu konu ile alakalı bilgi varmı ?
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

Re: Dizelde hareket ve stop etmeden ne kadar beklemelidir?

İleti Devrim » 19 Haziran 2010 01:18

Hatırladığım kadarıyla kitapçıkta bu konuyla ilgili bir şey yok.

Bu arada, yürümeden önce de beklemek önemlidir. O yüzden konu başlığında modifiye yaptım. Diğer konuda da yazışmıştık ama burada toplanması iyi olmuş.

Kalkış yapmadan önce; Özellikle kışın hareket etmeden önce bırakın turboyu, motorun kendine gelmesi için 1-2 dakika beklerim ben. Gerçi bu kadar sürede motor zaten ısınmaz. Amaç sistemin yağlanması ve az da olsa yağın viskositesinin uygun hâle gelmesi. Yaz aylarında belki 15 saniye bile yeterli bence. Yine de oyalanma derken geçiyor 30 saniye. Ayrıca dijital göstergede ısı ile ilgili bir hareketlenme olmadan da 2bin devri geçmemeye çalışırım.

Stop etmeden önce; Benim için kış - yaz farketmiyor. Şehir içinde mesafe ne olursa olsun yine oyalanarak zaman öldürüyorum. Ama 1 dakikadan erken stop etmiyorum asla. Uzun yolculuk molalarında veya varışlarında, kat edilen yolu, harcanan yakıtı, saat vb. verileri not etmek gibi hastalığım vardır. Bazen "dakika 1 gol 1" elime ıslak mendili alıp aracın önündeki sinek cesetlerinin kabasını temizlerim. Bu tip "oyalanma"lar esnasında motor çalışır. Hem hararet düşer hem de motor dinlenir. Akabinde huzur içinde motoru stop ederim.

Bu arada, hedefe bir kaç yüz metre kala klimayı da kapatıyorum ben. Ardından fan hızını artırarak nemin uçmasını sağlamaya çalışıyorum.

Geçen okulun bahçesinde öğrencilerimle sohbet ederken yeni dizel Laguna'sı olan bir hocam geldi okula. Geldi durdu. Daha rölantideyken ıslık benzeri sesi duydum motordan gelen. Hemen yanına gidip 2000-2500 devirlere kadar gaza basmasını rica ettim. Turbodan bildiğin ıslık sesi geliyordu. Durumu anlattım. "Aldığında da öyle olduğunu bir sorun olmadığını, turbonun normal olduğunu" söylese de ortada bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Yakıt tüketiminde bir anormallik yokmuş ve egsozdan da duman atmıyormuş. Yine de bilemedim ama o tiz ıslık sesi rahatsız ediciydi...

Bunun üzerine akşam eve vardıktan sonra aracın içinden ve (kapıyı açıp kafamı uzatarak) dışından dinledim motoru (turboyu). Şükür ki henüz ıslık sesi gelmiyor. :)

Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti TheTez54 » 19 Haziran 2010 01:24

Büyük arabalarda scenic laguna gibi bende bariz duyuyorum o sesi devrim abi..rolentide olmasada belli çekiş güçlerinde hafif bi ıslık ta duymuyo değilim clio da..Bende bi sorun olduğunu düşünmüyorum,motor gücüyle de alakalı bişey olabilir mi??..Başlık modifikasyonu da güzel olmuş.. Bende kışın özellikle bekliyorum 2-3 dakika yola çıkmadan..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti sezgin bey » 28 Ağustos 2011 21:49

Devrim demiş ki:

Hatırladığım kadarıyla kitapçıkta bu konuyla ilgili bir şey yok.

Bu arada, yürümeden önce de beklemek önemlidir. O yüzden konu başlığında modifiye yaptım. Diğer konuda da yazışmıştık ama burada toplanması iyi olmuş.

Kalkış yapmadan önce; Özellikle kışın hareket etmeden önce bırakın turboyu, motorun kendine gelmesi için 1-2 dakika beklerim ben. Gerçi bu kadar sürede motor zaten ısınmaz. Amaç sistemin yağlanması ve az da olsa yağın viskositesinin uygun hâle gelmesi. Yaz aylarında belki 15 saniye bile yeterli bence. Yine de oyalanma derken geçiyor 30 saniye. Ayrıca dijital göstergede ısı ile ilgili bir hareketlenme olmadan da 2bin devri geçmemeye çalışırım.

Stop etmeden önce; Benim için kış - yaz farketmiyor. Şehir içinde mesafe ne olursa olsun yine oyalanarak zaman öldürüyorum. Ama 1 dakikadan erken stop etmiyorum asla. Uzun yolculuk molalarında veya varışlarında, kat edilen yolu, harcanan yakıtı, saat vb. verileri not etmek gibi hastalığım vardır. Bazen "dakika 1 gol 1" elime ıslak mendili alıp aracın önündeki sinek cesetlerinin kabasını temizlerim. Bu tip "oyalanma"lar esnasında motor çalışır. Hem hararet düşer hem de motor dinlenir. Akabinde huzur içinde motoru stop ederim.

Bu arada, hedefe bir kaç yüz metre kala klimayı da kapatıyorum ben. Ardından fan hızını artırarak nemin uçmasını sağlamaya çalışıyorum.

Geçen okulun bahçesinde öğrencilerimle sohbet ederken yeni dizel Laguna'sı olan bir hocam geldi okula. Geldi durdu. Daha rölantideyken ıslık benzeri sesi duydum motordan gelen. Hemen yanına gidip 2000-2500 devirlere kadar gaza basmasını rica ettim. Turbodan bildiğin ıslık sesi geliyordu. Durumu anlattım. "Aldığında da öyle olduğunu bir sorun olmadığını, turbonun normal olduğunu" söylese de ortada bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Yakıt tüketiminde bir anormallik yokmuş ve egsozdan da duman atmıyormuş. Yine de bilemedim ama o tiz ıslık sesi rahatsız ediciydi...

Bunun üzerine akşam eve vardıktan sonra aracın içinden ve (kapıyı açıp kafamı uzatarak) dışından dinledim motoru (turboyu). Şükür ki henüz ıslık sesi gelmiyor. :)

Sevgili Devrim bey bu ses tüm araçlarda mevcut yeni nesid dci motorların hepsinde bu ses var. Hepsi arızalı olamaz sanırım.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti Devrim » 28 Ağustos 2011 23:01

Bizimkilerin üstü segment araçlarda duyuyorum daha çok ıslığı. Bizim araçlarda olduğunu sanmıyorum normal şartlarda.
Belki turbomuz küçük, ondandır.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Sani » 29 Ağustos 2011 00:58

85'lik ve üstlerinde turbo büyüdüğü için ıslık sesi normal.
Firmamızda yeni kangoo var, gaza basınca süper bi ses geliyor valla :)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti MertDeniz » 29 Ağustos 2011 12:09

Buna özellikle dikkat etmemiştim ama bu konuyu okuduktan sonra şöyle bir kulak verdim motora. Clio da alamadığım bir ıslık sesi var. Devri yükselttikçe ses kulağa daha da bir hoş geliyor. Motor sesi soğukken biraz daha çok yansıyor kabine. Ben de zaten devir yükseltmiyorum motor ısınmadan. Isındıktan sonra motor sesi bayağı azalıyor, o yüzden dikkat etmemiş olabilirim. Ama bundan sonra yakıtı arttıracağım heralde sesi duymak için :)
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power

İleti Sani » 29 Ağustos 2011 14:05

Sesi daha iyi duymak için blow off takabilirsiniz. Dizellerde pek başarılı olamasada gazı bırakınca hafiften "fıssss" sesi duyulabilir ;)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear

İleti sezgin bey » 29 Ağustos 2011 14:07

Aracım 2011 model Grand Tour Executive ve 85 bg Dci aracı daha bayiden sıfır olarak ilk teslim aldığım günden beri bu ses var ve çok tatlı. Hatta ve hatta marşa basınca direk başlıyor ve sonra kesiyor. Ben bu sesi genelde bayır aşağı giderken az bir süratte gaz vermeden aracı kendi halinde viteste bayır aşağı salarken duyuyorum. Ve çok hoşuma gidiyor. bütün sokak arasında yankılanıyor. İlk başta ufak bir ıslık gibi sonra fiyyy diye uzuyor çok seksi bir ses. Ve bütün modellerde var bu ses fluance ve megane, clio hepsinde var. Sanırım yeni motorlar bu biçimde.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti sezgin bey » 04 Eylül 2011 11:10

Boşta azıcık gaz verincede bu çok tatlı turboşarjer sesi geliyor. Fiyyyyv diye. Genelde 85 bg ve üstünde duydum. 65 liklerde pek duymadım. Arkadaşımın 65 bg cliosu var. 2007 model çok seri bir araç benim grand tourla kıyasladım çok tatlı ama ne yaptıysam o sesi bulamadım. Genelde 85-105 bg dcilarda bu ses var. 65 lerde gelmiyor. Devrim Bey'in dediği gibi turbo büyüklüğünden kaynaklanıyor olabilir. Sembol 85 dci lardada çıkıyor bu ses.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti semih89 » 04 Eylül 2011 14:13

2 aracımda da 85beygir motor vardı . benım hoşuma gidiyor bu ses :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

Sonraki

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir