yağ çubuğundan yağ atma

Dizel Motorlara dair...

yağ çubuğundan yağ atma

İleti dhasan » 13 Mayıs 2018 23:58

arkadaşlar merhabalar.
2011 model clio 1.5 dci authentique dizel bir araç satın aldım. aldıktan sonra yağ bakımı yapmak için bir ustaya götürdüğümde araç rölantideyken yağ çubuğunu çekti ve aracın yağ çubuğundan yağ attığını ve motorun iyi durumda olmadığını söyledi. daha sonra servise götürdüğümde oradaki bir usta bu araçlarda bu durumun normal olduğunu söyledi. bu durum hakkında bir bilgisi olan varsa yazarsa çok memnun olurum. kafam şu an allak bullak olmuş durumda. birkaç ustaya sordum her biri farklı şeyler söyledi. yağ çubuğundan yağ atması normal midir değil midir? teşekkürler.
dhasan
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 126000
Yakıt: opet dizel
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: Hasan Hatay

Re: yağ çubuğundan yağ atma

İleti yörükpaşa » 14 Mayıs 2018 11:35

motor yağı eksilmediği sürece , araç çekişten düşmediği sürece , yakıt tüketimi artmadığı sürece , sıkıntı olmaz . ha , dizel arabalar yüksek deviri sevmez . piston etrafındaki segmanlar , yüksek ısıdan dolayı özelliğini kaybeder , piston ile blok arasında yağ sızdırır.
yörükpaşa
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT
Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 5500
Yakıt: PO - SHELL
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: HÜSEYİN ORAN - İSTANBUL

İleti tefenni15 » 14 Mayıs 2018 11:40

dhasan demiş ki:arkadaşlar merhabalar.
2011 model clio 1.5 dci authentique dizel bir araç satın aldım. aldıktan sonra yağ bakımı yapmak için bir ustaya götürdüğümde araç rölantideyken yağ çubuğunu çekti ve aracın yağ çubuğundan yağ attığını ve motorun iyi durumda olmadığını söyledi. daha sonra servise götürdüğümde oradaki bir usta bu araçlarda bu durumun normal olduğunu söyledi. bu durum hakkında bir bilgisi olan varsa yazarsa çok memnun olurum. kafam şu an allak bullak olmuş durumda. birkaç ustaya sordum her biri farklı şeyler söyledi. yağ çubuğundan yağ atması normal midir değil midir? teşekkürler.

Bak kardeşim, araç alıyorsunuz, sonra bu araçları, bilip bilmeden, "usta" denilen öküzlere teslim ediyorsunuz, sonra böyle saçma sapan şeylerle uğraşıyorsunuz. Bir aracın motorunun sağlam olup olmadığı, yağ çubuğundan veya, yağ kapağından anlaşılmaz. Bu 20 yıl önceki teneke Tofaşların, Brodwaylerin, Ford Taunusların zamanından kalma, motor üflemesi kontrolüydü, günümüz araçlarıyla alakası olmayan şeyler. Aracın motorunun durumu, yağ eksiltip eksiltmemesi ve motor kompresyon testiyle anlaşılır, öyle, "yok yağ çubuğunu çektim yağ attı, motor kapağını açtım üfleme yaptı" diye kontrol eden öküze, aracınızı teslim etmeyin. Ayrıca expertiz firmalarında yapılan dyno kontrolleri de güvenilir değildir. Bunu anla, ayrıca yeni araç almışsın, bununla ilgili tavsiye istersen, her zaman yardımcı olurum.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

İleti dhasan » 14 Mayıs 2018 18:53

tefenni15 demiş ki:
dhasan demiş ki:arkadaşlar merhabalar.

Bak kardeşim, araç alıyorsunuz, sonra bu araçları, bilip bilmeden, "usta" denilen öküzlere teslim ediyorsunuz, sonra böyle saçma sapan şeylerle uğraşıyorsunuz. Bir aracın motorunun sağlam olup olmadığı, yağ çubuğundan veya, yağ kapağından anlaşılmaz. Bu 20 yıl önceki teneke Tofaşların, Brodwaylerin, Ford Taunusların zamanından kalma, motor üflemesi kontrolüydü, günümüz araçlarıyla alakası olmayan şeyler. Aracın motorunun durumu, yağ eksiltip eksiltmemesi ve motor kompresyon testiyle anlaşılır, öyle, "yok yağ çubuğunu çektim yağ attı, motor kapağını açtım üfleme yaptı" diye kontrol eden öküze, aracınızı teslim etmeyin. Ayrıca expertiz firmalarında yapılan dyno kontrolleri de güvenilir değildir. Bunu anla, ayrıca yeni araç almışsın, bununla ilgili tavsiye istersen, her zaman yardımcı olurum.

Çok teşekkür ederim. Ekspertiz motora %75 oran verdi. Kompresyon testi dediğiniz olay ekspertiz yerlerinde mi yapılıyor? Kusura bakmayın bu konularda acemiyim :)
dhasan
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 126000
Yakıt: opet dizel
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: Hasan Hatay

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir