Klimanın Az Soğutması

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Klimanın Az Soğutması

İleti Arslan » 17 Mayıs 2009 16:57

CLIO III 2005>07 R-134a530 +- 35gr - PAG - ISO 46 - 135 cc +- 10.

Yukarıda bizim Clio3 için klima gazı tipi, gaz miktarı(gram olarak), yağ tipi ve miktarı verilmiş(http://www.mastercool.net).

Benim klima şu an sanki geçen seneye göre daha az soğutuyor. Kışın hiç klima kullanmadım. Fakat bunun sakıncalı olduğu söyleniyor. Her ay açılıp çalıştırılması gerektiği, böylece gaz kaçak ve yağlanma problemlerinin önüne geçildiği gibi garip bir söylenti var. Servisi ziyaret edip gaz miktarını ölçtüreceğim. 30bin bakımını aralık ta yaptırmıştım. O zaman polen filtresi değişmişti. Bakalım ne çıkacak..
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

Re: Klimanın Az Soğutması

İleti Diablo » 17 Mayıs 2009 22:44

Arslan demiş ki:CLIO III 2005>07 R-134a530 +- 35gr - PAG - ISO 46 - 135 cc +- 10.

Yukarıda bizim Clio3 için klima gazı tipi, gaz miktarı(gram olarak), yağ tipi ve miktarı verilmiş(http://www.mastercool.net).

Benim klima şu an sanki geçen seneye göre daha az soğutuyor. Kışın hiç klima kullanmadım. Fakat bunun sakıncalı olduğu söyleniyor. Her ay açılıp çalıştırılması gerektiği, böylece gaz kaçak ve yağlanma problemlerinin önüne geçildiği gibi garip bir söylenti var. Servisi ziyaret edip gaz miktarını ölçtüreceğim. 30bin bakımını aralık ta yaptırmıştım. O zaman polen filtresi değişmişti. Bakalım ne çıkacak..

Klima uzun süre çalıştırılmadıysa motor rolantide iken 15_20 dakika çalıştırmak yetiyor.Uzun süre klima çalıştırılmadıysa kısa bir süre için randıman vermiyor fakat sonra düzeliyor.Her ay düzenli çalıştırmakla gaz kaçağı engellenemez.Bende aynı sorun var bu durum her arabada böyle sene itibarı ile soğutma performansı düşer
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Arslan » 18 Mayıs 2009 12:41

Bugün servise uğradım. Hatta usta ile gezip baktık. Şu an için soğutmanın yeterli olduğunu, klima bakım, gaz dolumunun 90TL olduğunu belirtti. Ben de gerekirse bir sonraki bakımda ilgileniriz dedim. Kapıların açılıp kapanırken bir tık sesleri geliyormuş, yağladılar. Şimdi daha güzel kapanıyor kapılar. Arka koltuğa birisi oturunca ve yaslanınca ciyk ciyk diye ses geliyordu kasislerde. Zaten elimle koltuğun sırtlık kısmına vurunca da o ses geliyordu. Onu da yapmışlar. 30bin bakımı aralıkta yapılmıştı. Ben de kampanya varken yaz bakımı yaptırayım dedim. Bir sonraki aralık ayına kadar gerek yok dediler. Hayırlısı bakalım..
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti -kadircan- » 19 Mayıs 2009 17:04

bugün serviste başka bir müşterinin klima ile ilgili buna benzer bir şikayeti vardi onada kışın ayda birkaçkez çalıştırılması gerektiğini söylediler
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci

İleti dci65 » 19 Mayıs 2009 18:46

klima bende ilk çalıştırdığımda çok hızlı soğutuyor, sonra araç soğuyunca normale dönüyor.. otomatik klima olmamasına rağmen yapıyor bunu. bir kez olsun bile çarpılmadım klimadan. çok memnunum. 21000 km oldu, gayet güzel..
dci65

İleti oguz1 » 25 Mayıs 2009 21:41

Benim klima otomatik değil. Benim ilk yaptığım aracın tüm camlarını açıp araç hareket etsede 3-5 dk havalandırmak. Tüm camları kapatmadan 1 dk önce ayak debriyajdayken çalıştırmak, sonra tüm camları kapatmak . Fanı 3 e getirmek ve aracın içi istenlen dereceye gelene kadar bu şekilde kullanmak çok soğursa 1 de devam etmek.

Şunu belirteyim ben servise iyi soğutmuyor diye kontrole gittim geçen sene ve bir sorun görmediler. Tek sorun aracın fazla güneşte kalması buda uzun sürede ve yetersiz soğutmaya sebep olması. Gölgede hasta edecek kadar çok soğutuyor.

Şunuda ekleyim aracın motoruna gözle görülür veya hissedilir bir yük bindirmiyor, klimayı açarken tık diye bir ses geliyor o kadar.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti aydinkaragoz » 26 Mayıs 2009 08:05

Yinede diğer araçalara göre soğutmanın yetersiz olduğunu düşünüyorum ben , eski aracım 1.6 16V Stilo ydu güneşin altında iken bile 200metre gitmeden içerisi buz gibi oluyordu , içerde durulmuyordu bile 1.kademede
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti Arslan » 26 Mayıs 2009 19:30

Ben yeterli derecede soğutmadığını düşünüyorum. Tamam sabah açarsanız buz gibi oluyor ama öğle güneşinde içerisini yeterince serinletiyor ama zaman alıyor. Yine de buz gibi yapmıyor. Bu sebeple bir de özel bir yere gidip bir gaz miktarını ölçtüreyim. Bir de klima ilk devreye girince bir vınlama sesi geliyor birkaç saniye. Eğer aracın devri veya hızı düşükse klima devreye girerken aracın ruhunu alıyor sanki. Araç şöyle bir silkeleniyor. Motor sanki "ya zaten ben de can yok bi de klimaya nasıl bakarım" dermiş gibi:)
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Devrim » 26 Mayıs 2009 19:53

Arslan demiş ki:...Bir de klima ilk devreye girince bir vınlama sesi geliyor birkaç saniye. Eğer aracın devri veya hızı düşükse klima devreye girerken aracın ruhunu alıyor sanki. Araç şöyle bir silkeleniyor. Motor sanki "ya zaten ben de can yok bi de klimaya nasıl bakarım" dermiş gibi:)
Arslan, profilinde motor bilgisi olmadığından hangi araç için yazdığını bilemedim.

Ama dizel için şunu diyebilirim; Klima devreye sokulduğunda yüksek olsun alçak alçak olsun, hız farketmiyor, araçta sorun olmuyor. Sadece, klima devreye girerken dikkatli dinlersem, hafif bir sanki hidrolik sesi ile hava sesi karışık bir şey duyuyorum o kadar.

Ama aracı hızlandırma safhasında, 2'nci ve 3'üncü viteslerde hantallığı çok rahat farkediyorum. Eğer biraz acelem varsa, devri ta 3binlere kadar çıkartmam gerekiyor aracı ivmelendirmek için...

Neyse. Konuya dönersem; özellikle şu günlerde, öğlenleri aracın içi fazla sıcakken soğutma hızı benimkinin de düşük. Ama aracın içi, camlar, konsol vs. soğudukça içerisi de soğuyor ve hatta kollarımı da üşütmeye başlıyor. O yüzden memnun değil değilim. Ama bir arkaşımın Honda aracına binmiştim (lüks bir modeldi). Oldukça hızlı soğuttu. Kaç metrede yaptı bunu bilmiyorum ama beni şaşırtacak kadar çabuk olmuştu.
;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Diablo » 26 Mayıs 2009 23:47

Aracı çalıştırmadan önce camları açıp havalandırıp sıcak havayının dışarı çıkmasını sağlıyorum hava ne kadar sıcak olursa olsun sigara haricince camı bile açmam araç içi havalandırmayı kullanırım araç içi havalandırma havayı araç içerisine daha düzgün dağıttığı için camlar açık şekilde yolculuk etmekten daha çok işe yarıyor daha sonra klimayı açıyorum enfazla fan hızını 2 olarak ayarlayıp içerisi soğuyunca kapatıyorum trafiğe falan takılmazsam klimadan sonra araç içi havalandırma fazlasıyla yetiyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 27 Mayıs 2009 10:20

Alper demiş ki:Dostum bu klimayı açıp soğutma işlemini yaptıktan sonra klimayı kapatıktan sonra acaba polen filtresinden hafif nem kokusu gelmiyor mu? Benim polenler her 10000 de değişmekte bende oluyor da acaba havalandırma borularını mı temizletmek lazım.

Nem kokusu olması normal olabilir çünki klima uzun süre açık kaldığında arabanın altından su damlaması durumu oluyor bir kaç defa şahit oldum klimayı kapatınca doğal olarak nem kokusu gelebilir çünki klima çalıştığı sürece nemi alıyor ve bunu su olarak aracın altından atıyor kapatılması durumunda dolaşan borulardaki nem içeri geliyor buda polen flitresinde kokuya neden olabilir.Aslında klimayı kapatıp havalandırma açık kaldığında belli bir miktar tuhaf bir koku geliyor nem den dolayı olabilir.Klimayı kapatmadan önce sıcaklık dügmesini hafif kırmızıya doğru getirip fanı 1 hızıda çalıştırın klima açıkken aynı buğu çözer gibi belki çözüm olabilir yada aracı park ettikten sonra kapıları açıp havalandırmayı sıcağa ayarlayıp motorun sıcağını çektirin havalandırma içerisinde ve polen flitresindeki nemi kurutur.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Devrim » 27 Mayıs 2009 14:00

Alper demiş ki:Ben klimayı kapatınca direk havalandırmayı da kapatıyorum ne koku ne de sıcaklık geliyor...
Ben de öyle yapıyordum da, bir yerde ya okudum ya duydum; Havalandırarak nemi kurutun, ya değilse nem yanı sıra o ortamda (içerde) üreyen bakterilerden gelen koku da işin içine girerek daha ağır kokulara sebep oluyormuş vs.vs...

Öyle bakteri kaynaklı kötü koku duymadım ben ama, varış noktasına varmadan bir süre önce klimayı kapatıp havalandırıyorum ben. Hoş o rutubet kokusunu yine de alıyorum... :?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aydinkaragoz » 28 Mayıs 2009 23:37

Alp_o demiş ki:
aydinkaragoz 26 Mayıs 2009 09:05

Yinede diğer araçalara göre soğutmanın yetersiz olduğunu düşünüyorum ben , eski aracım 1.6 16V Stilo ydu güneşin altında iken bile 200metre gitmeden içerisi buz gibi oluyordu , içerde durulmuyordu bile 1.kademede

Yok artık 200mt yol gitmeden 1. kademede ancak kışın çıkan güneş altında kalmış bir araç 200mt gitmeden içeri o kadar soğuyabilir.

Hocam sitlo ya binme şansın olursa bir gün denemeni tavsiye ederim, mutlaka sende şaşıracaksın çünkü ben stiloyu sıfır aldım ve 3 sene kullandım her noktasını her ayrıntısını ezberlemiştim artık ;)

Bizim araçlara gelince ben yinede yeterli soğutmadığı kanaatindeyim , hatta 200 km lik bir yolda sanırım geçensene ağustos ayı olsa gerekdi arkada oturan yolcular , klimanın soğutmadığını bile söylemişlerdi ki full çalıştırmama rağmen , eniştemin 2000 motor vectrası var , çok net söylüyorum bizimkisi yanında sadece üflüyor diyebilirim , aracın klimasını 5 dak çalıştırdığınızda yüksek seviyelerde kesinlikle içinde durulmuyor soğuktan, tam emin değilim ama klimaların soğutmasının yeterli olmadığı kanaatindeyim ama tabi ki belkide benimkisi diğer aracımdan kalma bir alışkanlıkta olabilir..
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

Sonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi