merkezi kilit çocuk kilidi

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

merkezi kilit çocuk kilidi

İleti dpganfatih414 » 19 Şubat 2010 10:06

arkadaşlar ya bu merkezi kilit araç hareket edince otamatik kilitler ve içerden dışardan açılamaz ön iç kapılar hariç ama benim araba 2006 model cilio 3 otantik modeli araç hareket ettikten sonra araç merkezi kilit çalışıyor fakat içerden açılıyor buda çocuk olduğu zaman sıkıntı yaratıyor benim sormak istediğim acaba bu arabalarda çocuk kilidi yokmu 2004 clio hb 1,2 aracım vardı onda vardı bu özellik ustaya götürdüm yok bu arabada diyo ya o bilmiyor yada ben bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
dpganfatih414
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci
Kilometre: 40000
Yakıt: opet euro dizel
Lastik Markası: pirelli
İsim ve Şehir: fatih /kocaeli

Re: merkezi kilit çocuk kilidi

İleti mosengul » 19 Şubat 2010 13:23

Kapı kilit kısmında mandal gibi bir şey vardı onunla çocuk kilidi aktif oluyordu. Kitapçıkta yazıyor oraya baka bilirsin. Kitapçığın yoksa forumda da bu konu konuşulmuşdu diye hatırlıyorum aramadan "kilit"le ilgili konuları aratırsan bulursun.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti cleaner_oz » 19 Şubat 2010 13:26

evet mandal var ama kilitli olmasa bile açılmıyo ozaman çocuk kilidi yok
cleaner_oz
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: 2006.exp.g.kırmızı
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65bg
Kilometre: 82000
Yakıt: SHELL gtl power
Lastik Markası: BRG. 195\60\15
İsim ve Şehir: ÖZKAN.İST

İleti Manskartal » 19 Şubat 2010 16:44

Bende aracımı 2006 yılında aldım. Kapı içinde yer alan mandal ile çocuk kilidi aktif hale getirilebiliyor, burada sıkıntı yok.
Flaşörlerin yanında yer alan merkezi kilit sistemi tuşuna uzun süre basıldığında araç 20km sürate ulaştığında kendi devreye giriyor. Fakay çocuk kilidi gibi değil çünkü içeriden açılabiliyor, sadece dışarıdan açılmıyor...
Sanki süratlenmişken dışarıdan açabileceklerse...!
Manskartal
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V Authentic
Kilometre: 53000
Yakıt: Milangaz
Lastik Markası: Dunlop LM702
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti ali26 » 19 Şubat 2010 17:16

arka camlar otomatikse camları kitleyince kapılarıda kitliyor o zaman içerden açılmıyor arka iki kapı
ali26
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Kül Beji
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85 hp BVR
Kilometre: 7000
Yakıt: shell gtl
Lastik Markası: continantal185/55/15
İsim ve Şehir: eskişehir

İleti Bayram » 20 Şubat 2010 13:37

Bahsettiğiniz olay benim eski Renault 19'umda vardı kapılar kilitliyken sadece ön kapıları açabilirdiniz arka kapıların açılması için içerden merkezi kilit butonundan kapıları açmanız yada ön kapılardan birini açmanız durumunda arka kapılar açılabilirdi.
Ama ClioIII'de kapılar kilitli iken bütün kapılar içerden açılıyor dışardan açılmıyor.
Tahminin şudurki kaza anında içerden kapının açılması NCAP5 için aranan şartlardan biri olabilir.

Hareket halinde dışardan açılması durumu değil hareket ttikten bir süre sonra trafikte durmanız veya ışıklarda durmanız durumunda dışardan müdahaleyi engellemek için sanırım.
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Manskartal » 20 Şubat 2010 14:24

Bayram demiş ki:Hareket halinde dışardan açılması durumu değil hareket ttikten bir süre sonra trafikte durmanız veya ışıklarda durmanız durumunda dışardan müdahaleyi engellemek için sanırım.

Bende öyle düşünüyorum, fakat bunun kitapçıkta çocuk kilidi diye geçmesi garip geldi sadece...
Manskartal
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V Authentic
Kilometre: 53000
Yakıt: Milangaz
Lastik Markası: Dunlop LM702
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti Devrim » 21 Şubat 2010 00:16

Ben bu başlıktaki asıl problemi anlayamadım.

Bildiğimiz gibi aracımızın otomatik kilidi, hareket ettikten sonra 6 km/s hızına ulaşınca dört kapının kilitlendiği, dışarıya karşı alınan çok basit bir önlemdir. Ama konu "çocuk güvenliği" ise bunu aracın içindeki bir buton veya özellikte aramamak gerek. Yani, kapıların kilitli olma durumunun "değiştirilemez" olması gerekir. Bu da yıllardan beridir kapının kapatılmadan önce ayarlanması gereken bir mandal şeklindedir.

Bayram Bey iletisinde çok doğru yazmış. Bence hiç bir şey açılamaz olamaz. Acil durumlarda yaşanılan panik sebebiyle kişi sağlıklı düşünemeyip araç içinde mahsur kalarak hayati tehlike içine girebilir. Ama, "çocuğum kapıyı açtı, düştü" dedirtmemek için ise ebeveyn tarafından tarafından kontrol edilecek manuel bir kilit sistemi de koymuş.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Mydonose39 » 29 Haziran 2012 19:41

yazıyı yeni okuduğum için simdi yazıyorum... arkadasın sormak istediğine bende su sekilde yaşadığım bir olayı anlatayım istanbuldan bursaya dönüyordum araçta eşim yengem annem ve 1.5 yasindaki yeğenim vardı yola cıktık bir süre yol aldıktan sonra yaklaşık 90km hızla giderken arabanın arka kapı açma kolu yeğenimin dikkatini cekiyor ve ailenin bir anlık dalgınlığı ile kapıya uzanıyor kapı kolunu çekiyor .aracın otomatik kilit sistemi acık ve kapılar kilitli olmasına rağmen arka kapı kolundan çektiğinde arka kapı açılıyor allahtan hemen müdahale edip tekrardan kapatıyoruz ve bir sıkıntı olmadan yolumuza devam ettik

sormak istediğimiz anladığım kadarıyla şu diğer araçlarda bulunan araç hareket ettikten sonra kapıların kilitlenmesi işlemi bizim araclarda da var ama diğer araçlarda bulunan ön kapılar açılmadan arka kapıların açılmaması durumu bizim araçlarda var mıdır (bahsettiğim işlem kapıya dışarıdan müdahale ederek çocuk kilidini aktif etmek değildir.) otomatik kilit kapandığında arka kapıların müdahale ile açılmaması durumu bizim araçlarda varmıdır...
Mydonose39
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 50800
Yakıt: OPET
Lastik Markası: 185/60/15
İsim ve Şehir: BURSA

İleti MaYuCeL » 29 Haziran 2012 23:59

Mydonose39 demiş ki:yazıyı yeni okuduğum için simdi yazıyorum... arkadasın sormak istediğine bende su sekilde yaşadığım bir olayı anlatayım istanbuldan bursaya dönüyordum araçta eşim yengem annem ve 1.5 yasindaki yeğenim vardı yola cıktık bir süre yol aldıktan sonra yaklaşık 90km hızla giderken arabanın arka kapı açma kolu yeğenimin dikkatini cekiyor ve ailenin bir anlık dalgınlığı ile kapıya uzanıyor kapı kolunu çekiyor .aracın otomatik kilit sistemi acık ve kapılar kilitli olmasına rağmen arka kapı kolundan çektiğinde arka kapı açılıyor allahtan hemen müdahale edip tekrardan kapatıyoruz ve bir sıkıntı olmadan yolumuza devam ettik

sormak istediğimiz anladığım kadarıyla şu diğer araçlarda bulunan araç hareket ettikten sonra kapıların kilitlenmesi işlemi bizim araclarda da var ama diğer araçlarda bulunan ön kapılar açılmadan arka kapıların açılmaması durumu bizim araçlarda var mıdır (bahsettiğim işlem kapıya dışarıdan müdahale ederek çocuk kilidini aktif etmek değildir.) otomatik kilit kapandığında arka kapıların müdahale ile açılmaması durumu bizim araçlarda varmıdır...

Clio da bahsettiğiniz özellik yok. Kapıları araç hareket ettiğinde kilitleseniz yada kendisi kilitlense bile içeriden herhangi birisi ( ön arka farketmez ) kapıyı açabiliyor. Lakin benim kangomda kapılar kilitlendiğinde Sadece ön kapıları içerden açabiliyorum, arka iki kapı asla öndekiler kapıyı açmadan yada merkezi kilit butonu ile kiliti açmadan açılmıyor. ( Gerçi orda da kapının üzerindeki kilit mandalını zorlayarak yukarı çekince arka kapı açılıyor. )
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti Burock » 30 Haziran 2012 02:34

Clio'da çocuk kiliti var, yani en azından full vers.'da camların bulunduğu bölgede bir düğme var. Onu etkinleştirdiğinizde içeriden ne arka kapılar ne de elektrikli olan camlar açılmıyor. ;) Full vers.'da herşeyden çalmamışlar demek. :D
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Kilometre: 0
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir