Fan 4. kademede çalışmıyor

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Fan 4. kademede çalışmıyor

İleti asilloo » 12 Haziran 2011 16:19

İyi hafta sonları,

Aracımdaki havalandırma fanı 1.,2. ve 3. kademelerde çalışıyor ancak 4. kademede çalışmıyor. Yakın zamanda 80.000 bakımı yaptım ve servise göre aracımdaki FAN REZİSTANSI (parça no'su: 7701049661) arızalı ve 150TL civarında ücret talep ettiler, internetten bu konuyu araştırdım ve aşağıdaki sayfayı buldum ancak orada da çözüm yok

http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?t=88578

Parça numarası ile internette arama yaptım ve bu parçayı buldum;

http://no.bildelsbasen.se/?link=item&post_id=21191492

Ön konsolu söktüm ancak bu parçayı bulamadım, bu konuda tecrübeli veya çözümü bilen var mı? paylaşırsanız sevinirim. :Search:
asilloo
ONBASI
ONBASI

Re: Fan 4. kademede çalışmıyor

İleti fatihkarde1 » 12 Haziran 2011 18:51

daha önceki aracım megane ll de benzer bir sorun var dı
3,ve4, kademe de çalışmıyor du çerkezköy
sanayi de tanıdık bir elektirikçiye gittim sigortalardan kaynaklandığını
tahmin ettik ve sigorları değiştirdi ve sorunumuzu hemen çözdü hatta para bile almadı ama
ben yinede 10 lira verdim
fatihkarde1
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 80000
Yakıt: shell eurodiesel
Lastik Markası: dunlop sport 01
İsim ve Şehir: fatih çerkezköy

İleti asilloo » 13 Haziran 2011 19:21

merhaba,

fatihkarde1 dediğin gibi araca indim ve sigortaları kontrol ettim. Direksiyon altındaki sigorta kutusunda 20 değerinde bir sigorta var onu çıkardım ancak fan yine çalıştı
[ img ]
Bu panoya göre iki FAN resmi var en üstteki aracımda yok zaten, ortalarda ise başka bir fan resmi var işte o sigortayı çıkartım ancak dediğim gibi 4. kademe çalışmadı ve 1.2. ve 3. kademeler eskisi gibi çalışıyor. O zaman bu sigortalar FAN'la ilgili değiller.
[ img ]

Aklıma arac aküsünün sağ tarfındaki sigortalar geldi ancak hangisi FAN'la ilgili olduğunu bilmiyorum sizin bir bilginiz var mı? :o

[ img ]
asilloo
ONBASI
ONBASI

İleti fatihkarde1 » 13 Haziran 2011 22:45

fanla ilgili sigortaların nerede olduğunu tam olarak bilmiyorum ama önceki aracımda torpido gözünün alt tarafında sigorta yuvaları var elektirikçi usta orayı sökerek halleti
iyi bir elektirikçi sizin sorununuzuda çözecektir eminim
fatihkarde1
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Kilometre: 80000
Yakıt: shell eurodiesel
Lastik Markası: dunlop sport 01
İsim ve Şehir: fatih çerkezköy

İleti serkcakmak » 14 Haziran 2011 12:14

Sigortalarla vakit kaybetmeyin bence sigortada bir sorun olsaydı fan motorunuz hiç çalışmazdı.

Fan rezistansı fan motorunun kademeli çalışmasını sağlayan küçük elektronik bir devredir. Rezistans ismi sizi yanıltmasın ısı veren bir şey değil. Fanın 4. kademede çalışmaması, fan rezistansının 4. kademesinin arızalandığı anlamına gelir. Rezistans üzerindeki 4. kademeye ait diyot, dirence bakmak lazım. Yada 4.kademeye ait kablo kopmuş olabilir. Fan rezistansını söküp işin ehli bir elektronikçide arızasını giderebilirsiniz. Dikkat !!! bilinçli yapılmayan müdahale fan motorunuzun arızalanmasına neden olabilir.

Yada yedek parçacılarda 117 TL civarında fiyatı. Gerçekten pahalı bence.

Fan rezistansı aracın neresinde derseniz. Clionun elektrik projelerine baktım ama tam yerini tespit edemedim. Fan motorunun kablolarını takip ederseniz yerini bulabilirsiniz.
serkcakmak
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2007
Kilometre: 68999
Yakıt: Shell & Total
Lastik Markası: Dunlop Sport
İsim ve Şehir: Serkan İstanbul

İleti asilloo » 14 Haziran 2011 21:19

serkcakmak dediğin doğru olabilir nitekim ben internetten araştırdım FAN REZİSTANS diye bir şey var mı ve gittgidiyor'dan http://urun.gittigidiyor.com/Fan-Rezistans-Megane-Laguna-Clio_W0QQidZZ28554488 bu ürünü buldum, satıcı ile iletişime geçtim ancak bu parça radyatör fanı sisteminin parçası imiş. Araştırmaya devam ediyorum. :geek:
asilloo
ONBASI
ONBASI

İleti asilloo » 24 Haziran 2011 15:31

Arkadaşlar son durumu sizlere bildirmek isterim.

İlçemdeki organize sanayi bölgesindeki bir elektirikçiye gittim. Sorun çözülemedi ancak bana aktarılan bilgileri paylaşmak isterim.

1. Eğer Klima fanı komple çalışmıyorsa o zaman FAN SİGORTASI yüzündendir
2. Eğer fan devirlerinden sonu olan 4. devir çalışmıyorsa (bendeki sorun) o zaman Klima FAN ANAHTARI yüzündendir
3. Eğer fan devirlerinden ilki olanlardan örneğin 1. , 2. veya 3. devirler çalışmıyorsa o zaman Klima FAN REZİSTANSI yüzündendir

bir sonraki adım il Organize Sanayi bölgesine gitmek. Bakalım bu sorun çözülebilecek mi?
asilloo
ONBASI
ONBASI

İleti beyazE » 05 Şubat 2012 19:30

asilloo demiş ki:serkcakmak dediğin doğru olabilir nitekim ben internetten araştırdım FAN REZİSTANS diye bir şey var mı ve gittgidiyor'dan http://urun.gittigidiyor.com/Fan-Rezistans-Megane-Laguna-Clio_W0QQidZZ28554488 bu ürünü buldum, satıcı ile iletişime geçtim ancak bu parça radyatör fanı sisteminin parçası imiş. Araştırmaya devam ediyorum. :geek:

Clio 3 lerin fan rezistansı bu değil. Soket girişi dik olarak girmesi gerekiyor.
beyazE
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Kilometre: 118000
Yakıt: Opet Diezel
Lastik Markası: Dunlop Sport01
İsim ve Şehir: Antalya

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir