Bridgestone mu Michelin mi ?

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Bridgestone mu Michelin mi ?

İleti Emirreis » 24 Aralık 2008 15:43

Yanlış olmasın ama ben Michelin iyi değil diye duymustum...
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Seat Leon
Motor Tipi & Gücü: 1.6 tdi
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: GOODYEAR
İsim ve Şehir: İSTANBUL

İleti Emirreis » 24 Aralık 2008 15:43

Ayrıca lastigin raf ömru 6 yılmış... tarıhlerı yazarmı bılmem ama uretim tarıhıne bakılmasında fayda var derim.. .
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Seat Leon
Motor Tipi & Gücü: 1.6 tdi
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: GOODYEAR
İsim ve Şehir: İSTANBUL

İleti barracuda » 24 Aralık 2008 16:16

selamlar bence birde dunlop ları dene .. benim aracın üzerinde dunlop sp sport01 di sanırım gelmişti. ses + yol tutuş olarak çok memnundum. daha sonra bridgestone kullandım fakat dunloplarla alakası bile yoktu çok serttiler ve ıslakta çok kayma yapıyordular .. (modelini bilmiyorum )tekrar fabrika ölçüsümnde lastik kullanıcak olsam direk dunlop alıcam ..
barracuda
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 3k
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: erhan / istanbul

İleti emretes » 25 Aralık 2008 10:30

Alman ADAC'ın testlerine göre ER300, 185/60 R14 H ebadı için bir numara seçilmiş, yani H sınıfı için diyebiliriz. İkinci ise Pirelli P6.

İlk 5 şu şekilde:

ER300
P6
Maloya Futura Primato
Nokian NRHi
Dunlop SP Sport 01

V hız sınıfı alacaksan sonuçlar farklıdır. İstersen o testleri de yazabilirim. İki arkadaşım Ford Fusion'da ER300 kullanıyor, gayet memnunlar. Ses ve yakıt tüketimi azalmış. Ben de Nokian NRHi kullanmıştım, çok iyi bir lastikti. Bulursan kaçırma. Ama yaygınlık ve kalite açısından sanırım ER300 daha iyi bir tercih olacak...
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: Emre - İstanbul

İleti kuzuguden » 25 Aralık 2008 12:27

kardeş bridgestone en sert ve en konforsuz lastiktir. Benim clio da fabrika çıkışlı bridgestone vardı 35 bine gelmeden inanmazsın belki iplikleri bile çıktı lastiğin. Goodyear veya michelin derim. Her ikiside güzel yanlız lassayada bak yumuşak lastik al konforlu ve sessiz olur
kuzuguden
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti emretes » 25 Aralık 2008 16:50

ADAC testlerini http://www.adac.de adresine gidip soldaki menüden Tests >> Reifentests şeklinde giderek bulabilirsiniz. Google Toolbar bu sayfaları gayet güzel ingilizceye de çeviriyor ama çok da gerek yok aslında.

Bridgestone'un araç üreticileri için ürettiği özel lastikler gerçekten çok kalitesiz. Benim honda da B329 mu ne öyle bir lastik vardı. Gerçekten gürültü ve yol tutuş konusunda sıfır bir lastikti. Ama her üreticinin ucuz ve iyi modelleri vardır. ER300 ile B serisi arasında en ufak bir benzerlik yok. Modelleri karıştırmayalım... Michelin'in her modeli iyi olmadığı gibi Bridgestone'un da her modeli kötü değildir.

Ayrıca P6 da çok iyi bir seçim olabilir bu arada. Ama yine de ben ER300 diyorum. ADAC testlerine de güvenmenizi tavsiye ederim, adamlar çok hassas davranıyorlar.

Sessiz lastik diyorsanız, Nokian derim başka da bir şey demem.
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: Emre - İstanbul

İleti wahshi » 10 Şubat 2009 17:48

Arkadaşlar bencede bridgestone sert ve yol tutuşu abartıldığı kadar iyi olmayan bir lastik. Heleki abs olmayan araçlarda kızaklama çok fazla oluyor. Peugeot kullanırken bridgestone takmıştım ama pişman oldum. Neyseki bir süre sonra yeni jant aldığımda onları satıp michelin ile değiştirip kurtulmuştum onlardan. Michelin oldukça ideal bence.
wahshi
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: dCi 80 hp
İsim ve Şehir: Kemal / İstanbul

İleti oguz1 » 11 Şubat 2009 08:38

ADAK testlerine güvenmende fayda var çünkü ses olayı araca ve kişiden kişye değişebilir. Ses olacak bu nokian dada olabilir michelindede olabilir. Lastik 1 kış 2 yaz gördümü zaten ilk yumuşaklığını kaybeder. Türkiye şartları için bende bağımsız test kuruluşu olan ADAK a katılıyorum BridgestoneER3000 diyorum. Bende bundan sonra fiyat araştırması yapıp Bridgestone a devam.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Kenancelik » 12 Şubat 2009 20:19

Bridgestone- michelin karşılaştırmasını hiç yapmadım.Ama michelinin 1 numara olduğunu hep duyarım.
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: EXTREME 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 Valf
İsim ve Şehir: Kenan/OSMANİYE

İleti Diablo » 14 Şubat 2009 02:36

Bridgestone lastikler daha çok düzgün yollarda uzun ömürlü oluyor türkiye şartlarında malesef 40.000 zar zor görüyor benim şu anki lastikler Bridgestone ve nefret ediyorum :evil: :evil: :evil: .Ayrıca bir dipnot vermek gerekirse Bridgestone lar Michelin lere göre çok geç ısınıyor ısındığı zamanda kolay kolay soğumuyor ve ısınıncada michelin den daha fazla ısınıyor arkadaşların Bridgestone dan kaynaklanan ses problemi bu yüzden meydana geliyor çünki çok geç ısınıyor,sıcak lastik iyidir her zaman için ama yazın inanılmaz derecede aşınıyor Michelin daha erken ısınıp daha erken soğuyor ama şunu unutmamak lazım ıslak zeminde Michelin Bridgestone un eline su dökemez hepsinin artıları ve eksileri var ben bu yüzden goodyear ı öneriyorum hem kuru zemin hem ıslak zemin.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Diablo » 14 Şubat 2009 13:00

Ersin demiş ki:goodyear lastiklerinde cok sert ve konforsuz oldugunu duymustum.

Evet doğru söylüyorsunuz öyle.Bence en iyi lastik Michelin ama dediğim gibi kaygan ve ıslak zeminlerde goodyear Michelin den daha iyi.Hatta Bridgestone a bile kafa tutabilecek kadar iyi ıslak zemin dedinmi Bridgestone ve Michelin seçeneğinden Bridgestone u seçerim ama benim tercihim goodyear.Bir birleri arasında çok eksi artıları var Michelin daha çok artıya sahip ama ıslak zeminde güven vermiyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti dci65 » 14 Şubat 2009 18:13

er 300ü 15bin km kullandım, o kadar agresif kullanıma rağmen en ufak bi sorun yaşatmadı.. 180le 4 şerit atardım, çizgiden şaşmazdı..
dci65

İleti oguz1 » 16 Şubat 2009 15:14

40 000 km den sonra değişimi ciddi ciddi düşünmek lazım. 50 000 den sonra frene basmadan 3 sefer düşünmekte şart.

Benimde çekincelerim vardı ama testleri inceleyince Turanza ER 300 ;)
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti Serdar » 23 Şubat 2009 20:58

bende continental var üzerinde gelmişti 28000km oldu şu ana kadar bi şikayetim olmadı ama aslına bakarsanız sürekli bu arabayı kullandığımdan belkide artıları ve eksilerini farkedemiyorumdur.
Konu başlığındaki alternatifler arasına girmemiş ama continental için ne düşünüyorsunuz
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

İleti oguz1 » 25 Şubat 2009 21:12

Alper demiş ki:
oguz1 demiş ki:40 000 km den sonra değişimi ciddi ciddi düşünmek lazım. 50 000 den sonra frene basmadan 3 sefer düşünmekte şart.

Benimde çekincelerim vardı ama testleri inceleyince Turanza ER 300 ;)

vala ben 64000 devirdim hala aynı lastikleyim ama değiştirmem gerekli güven vermez oldu :(

Bence zorlamayın son pişmanlık fayda etmez, kötü bir kaza gelse başınıza sorumlu bulmak zor olmaz. Hiç yoktan tutunmada sıkıntı olmasın. Tutunamazsan yere kimse kurtaramaz frenler dahil. Bence taksitlede olsa değiştirin.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Sonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi