[3.x] Su Tahliye (Gider) Kanalı Temizliği

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Re: [3.x] Su Tahliye (Gider) Kanalı Temizliği

İleti borapehlivan » 13 Aralık 2011 10:14

Burada yazan bilgilerin doğrultusunda bende hafta sonu tıkanık mı diye kontrol edeyim dedim. Hakkaten de tıkalıymış. Şöför tarafı açıktı ama sürü tarafından su akmıyordu. tahliye haznesinden eski 5Kr metal para çıktı. Hazine bulduk :) ama halen tıkanıklık devam edince uzun bir telle kanalı açtık. akan suyu görünce köye su gelmiş gibi sevindim. Bu arada Devrim Beye sonsuz teşekkür ediyorum. deyme ustaya taş çıkaracak bilgilere sahip. Sanayide 3-5 kişiye bu nasıl sökülecek dediğimde "ohoooo o uzun iş sen daha sonra gel komple sökülmesi gerekiyo" dediler. Bu ustaların sizden öğreneceği çok şey var.
borapehlivan
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V
Kilometre: 45200
İsim ve Şehir: Bandırma

İleti Devrim » 14 Aralık 2011 19:36

Teşekkürler. Valla şaka maka, önemli bir vaziyet teşkil ediyor o kanallar. İçeri ya da motor kısmına su akmasına kadar gidiyor sıkıntılar. Havalandırma, klima sistemi, silecek motoru ve hatta silecek kumanda kolu bile etkileniyor ciddi derecede. Geçmiş olsun.

hasanozf demiş ki:İlk olarak 2011 Şubat ayında giderleri temizletmiştim. Bugün aracı servise bakıma götürdüm. Sürücü tarafı 9 ay içerisinde yine tıkanmış. Servistekilere bu modellerde böyle bir problem olduğunu anlattım. Daha önce karşılaşmamışlar.

Kızıyorum öyle servis çalışanlarına ustalarına işte. Gerçi ne desek boş. Hep diyorum, servisteki her elemana, tamir ettikleri araçtan bir tane vereceksin. İkinci el olsun üçüncü el olsun. Ben bilmem arkadaş. Servis çalışanı, sorumlu olduğu aracı tanımıyor ki. Dediğiniz gibi, kanalların tıkanması ve bu sebepten içeri su kaçırma işi kronik. Her clio'da %100 olan ya da olacak olan bir şey.

Servisler ise hâlâ "hiç rastlamadık" diyor. Muhtemelen onlar bir çok kez silecek motoru ve kolu yenilemişlerdir yüzlerce liraya. Ya da çok araç paspası döşemesi kurutmuşlardır da farkında değildirler. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti omeralemdar » 20 Aralık 2011 16:53

arkadaşlar sizin gönderdiginiz resimlerebakınca ben seviniyordum iyi benim böyle bir sorunum yok diye bugun itibarıyla< trigerkayışının &vantilatörkayışının degişimi yapıldı>ustayaişi bittikten sonra kanal lara bakabilirmisin dedim ızgara silecekler vs. her şeyi söktü sürücü tarafı kısmen temizdi ama yolcu tarafının borusunu çıkardı çamurdan resmen tıkanmıştı ankaraya iyi bir yagmur yagsaydı < yagmur suyu araç içerisinde olurdu mutlaka > şimdi temizlendi.
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti predatore » 25 Aralık 2011 10:10

Devrim demiş ki:Merhaba arkadaşlar.

Bu kanallar eğer belli aralıklarla kontrol edilip, şayet tıkanma durumunda açılmazsa o bölgede biriken su,

• ya aracın içine (döşemelere) akmaktadır,
  • ya motor bölümüne dökülmektedir,
  • ya da silecek motoru tertibatına zarar vermektedir!
Önce içeri göz atalım. Sağ taraf, yani sürücü tarafı:

[ img ]
[ img ]

:!: Yukarıdaki fotoğraflarda dar alanda gördüğümün silecek motoru olduğunu düşünüyorum ve yanında elektrik kabloları var. Ve Renault böyle bir ortamdan suyun geçmesine izin vermiş. Hem de kanalların tıkanma tehlikesi olduğu hâlde! Eğer burada normal olan suyun muhtemel varlığı ise o zaman motoru ve elektrik aksamını saklamalıydı! Bu da bu konuyu önemli yapan noktadır işte!.

devrim hocam,
dediğin doğru resimlerdeki silecek motoru.

cuma akşamı başıma güzel(!) bir olay geldi. akşam iş çıkışı şirketin yılbaşı yemeği vardı oraya gitmek için yola çıktım. ümraniyeden maslak' a gidiyorum. bütün gün baya bi yağmur yağdı. istanbul' da olanlar hatırlar. araba ile 5 dk anca gittim. tam 2.köprü yoluna gircem silecekler önce yavaşladı sonra durdu. emniyet şeridine çektim baktım ettim vs. yok bişey anlamadım. bu yüzden yemeğide kaçırdım. cumartesi bostancı oto sanayi ye gittim. usta motoru söktü içi su dolmuş. aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim kısım içinde bobin ve sağındaki parçada da dişliler var adam içini bi açtı yarısına kadar su doluydu.

CL__O_III_S__LEC_4b0d145bb88b1.jpg

bu kadar su haliyle motoru yakmış.

reault a baya bi söylendim. ya yaprak vs. girişini engelliceksin yada oraya elektrik aksam koymıcaksın hiç mi düşünmemişler
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
predatore
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 105000
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: İbrahim İST

İleti onurksk » 25 Aralık 2011 11:00

Sanırım benim arabadada tıkalı arabamı 3 gün kullanmadım o arada izmirde baya yağmur yağdı.Dün ışıklarda dururken yandan geçen yayanın biri seslendi abi arabanın altından bişeyler akıyo diye gerçekten bi eğildim baya baya akıyo.Sonra ilerde durdum baktım nasıl dolmuşsa artık hala akmaya devam ediyo kokluyorum mazot, yağ vb. bişi değil kaputu açtım motordanda gelmiyo herşey normal.Sonradan bu konu aklıma geldi bi baktım benim su giderleri ıslak hemde yaprak,ot parçaları,böcek ıvır zıvır dolu dedim sorun anlaşıldı :)

Devrim hocam sen bi servis aç sana gelelim bizim araçlarıda elden geçir :D
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti semih89 » 25 Aralık 2011 12:55

su işe ben de gireyim olmadan tedbir alalım . soğukta üşeniyor insan gerçi ama :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 01 Ocak 2012 23:10

:) Arkadaşlar geçmiş olsun.

Geçen istasyondan 50 liralık mazot aldım. Önceden kaç litre alırdık 50 liraya, artık alamıyoruz. Yani memurlukla daha ne kadar geçinebilirim bilmiyorum. Yani demem o ki, servis açarsam size bilgi veririm. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti krank » 30 Ocak 2012 17:28

Bu iyileştirmenin yapılıp yapılmadığını bilen var mı ? Yani faz2 de giderleri genişlettiler mi ya da lastikleri çıkardılar mı ?
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti semih89 » 14 Şubat 2012 23:10

sakın deli gibi yağmur yağarken ve gece karanlıkta sileceğin bozulmasına sebep olmayın :) tecrübeyle sabit.. 25Aralıkta üşenmeseymişim olmucakmış böyle :)
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti semih89 » 19 Şubat 2012 19:44

20120219_160658.jpg

Şu meşhur tıkanan yer burası , öncelikle yerinden çıkardım içi gerçekten çamur olmuştu .

20120219_160739.jpg

Burası da aynı deliğin altındna görünüşü. o üstteki resimde gözüken plastik parça bu şekilde aşağı doğru uzuyor. Çıkarıp da su döktüm, etraf tamamen ıslanıyor ileride korozyona sebep olabilir o bölgede o yüzden bu şekilde kullanmakta fayda. o plastiğin yanında L şeklinde gözüken bir plastik daha var , o da bir yerde suyu tahliye etmeye yarıyor ama bilmiyorum tam nereden. ucunda bir kapakçık var . o da aynı şekilde çamur dolmuştu onu da temizledim.

20120219_160650.jpg

Soğukta biraz da temizlik yapayım dedim , ilk defa böyle motor falan temizledim hoşuma gitti havalar ısınsın daha fazla uğraşıcam.
ÖNCE :)

20120219_164619.jpg

SONRA:)
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Sani » 25 Şubat 2012 20:58

Geçen hafta tekleyen sileceğim, bu hafta saçma sapan çalışmaya başladı. Ustama götürdüm, motor söküldü, dişlilerin bulunduğu kısımdaki elektriği ileten teller vardı, hepsi zımparalandı, tekrardan takıldı. Ön kısım (motor kablosu ve kalorifer hava girişi izole edilerek) basınçlı suyla yıkandı. Tertemiz oldu (çıkanlara inanamadım!) Kanallar basınçlı suyla yıkandı temizlendi. Hepsi geri takıldı ve tataaa. Silecek çalışıyor :) 50tl'ye çözdük işi :)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti levolution » 25 Şubat 2012 22:20

servis "450 lira motor parası vereceksin" demeyip bu temizliği yapsa çok daha fazla para kazanır, müşterisini de sanayiye kaptırmaz.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti Sani » 26 Şubat 2012 04:01

Servis bunu yapamaz, zira onarırda sonra bozulursa? Serviste onarım olmaz, onarımın bir garantisi yoktur, garantisi olmayan işinde servisle alakası yoktur ;)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear

İleti hit adam » 17 Mart 2012 18:40

Devrim bey çok sağolun. Ama benim en çok uğraştığım vidalar oldu. Çok zordu onları çıkarmak. hatta biri çatladı vidalardan :D
hit adam
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP 16V
Kilometre: 30
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bristone

İleti crocodile » 17 Mart 2012 19:39

Bu giderin tıknması 2007 de benim de başıma gelmişti serviste (amasya) açmışlardı. Bunun için bir ücret almadılar. Alınıyor mu bilmiyorum da. Bana şöyle bir uyarıda bulundu. Arabayı yıkarken kullandıkları basınçlı suyu arada o ızgaraların üzerinden tutarsan bu tıkanma olayını büyük ölçüde engellersin çünkü bu bir iki günde tıkanan bir şey değil oraya aylarca birikip gitmeyen ottur çöptür bilmem onların tıkamasıyla ilgili.( kısacası su tutup arada gideri aç dedi). Çok fazla birikmeden arada yaparsan bunu sorun yaşamazsın dediler. Ve de haklı çıktı diyebilirim. O günden sonra tıkanma olayı yaşamadım. Paylaşmak istedim.

Bu arada bir iki ay önce silecek kumanda kolu yandı. Ümraniye'den çıktım sabah okula maslağa giderken tem yoluna bağlandım derken yüz metre gitmeden bir koku ve anında beyaz bir duman derken çektim sağa falan dilan. Mecbur kavacıktan geri döndüm dudulludaki servise gittim. Adam direk silecek kumanda koludur abi o oluyor hep dedi. Neyden kaynaklı benim hatam nedir bilmem ne falan sordum senin hatan yok parça ömrü falan birşeyler dedi. Daha önce bu konu hakkında giderlerin tıkanması gibi birşeyin sebep olduğunu okudum diye hatırlıyorum ama bana sebebin bu olmadığını söyledi.

Neyse 550 lira fatura çıkardılar sonra katılım matılım derken 300 lira ödedim silecek kumanda kolu değişti dersimden de oldum. Bir de kablo yanığı ne pis bir kokudur iki hafta çıkmadı.
crocodile
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: 2011 Astra H
Motor Tipi & Gücü: 1.3 CDTI 90HP
Kilometre: 26000
Yakıt: Opet Ultra Force
Lastik Markası: Continental205/55/16
İsim ve Şehir: Emre İst

ÖncekiSonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi