DCİ Motor Yağı ve Bakım

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

DCİ Motor Yağı ve Bakım

İleti tefenni15 » 12 Haziran 2017 11:03

Arkadaşlar aracımı alalı 6 ay oldu. (Clio 3 Grand Tour 2011 Model 1.5 DCİ 85 BG 63.000 km de). Aracım servis bakımlı olmasına rağmen son bakımları dışarıda yeni olarak yapılmasın rağmen içimin rahat etmesi için tüm bakımları baştan yaptım, öncelikle ağır bakım için tüm parçaları İnternetten alarak, işçiliğini yetkili servise yaptırdım, bu konuda fiyatlar: Triger Kayışı ve Rulmanı Orjinal : 149 TL
V kayışı ve seti Orjinal : 190 TL
Devir Daim pompası Orjinal : 145 TL
Servis bunun üzerine 1 LT Antifreeze, radyatör Tıkacı, ıvır zıvır sarf malzeme dahil 400 TL para aldı ve ağır bakımı bitirdim.
Ondan sonra yine İnternet üzerinden aracımın bakım malzemelerini almaya başladı fiyatları da şöyle
Hava Filtresi Orjinal : 45 TL
Mazot Filtresi Orjinal: 140 TL
Polen Filtresi Orjinal : 50 TL
Yağ Filtesi Orjinal : 25 TL
Bu parçaları aldıktan sonra, polen ve Hava filtresini kendim değiştirdim, diğerleri için yani mazot filtresi, yağ ve yağ filtresi değişimi için güvenilir yer ararken bir taraftan da yağ için uzun araştırmalar yaptım ve sonunda istediğim yağı bulup değiştirdim, bu konuda ki bilgilerimi size sunmak istiyorum.

Biliyorsunuz bizim araçlarda yağ standartı Euro 4 Motorlarda RN0700-RN0710 5-40, Euro 5 lerde ise RN0720 5-30. Benim aracım Euro 4 Motor DPF yok. Piyasa da bu standartı karşılayan bir çok yağ markası var, en çok kullanılan ELF, Mobil 3000 serisi, Castrol EDGE 5-40, Shell Helix HX 7- Hx-8, Ultra serileri, vb. Ama ben daha kaliteli bir yağ arıyordum ve karşıma iki marka çıktı LIQUE MOLY ve MOTUL. Bu yağlar daha pahalı olmalarına rağmen üst kalite bir yağ oldukları herkesçe hemfikir olunan 2 yağ markası. Bunun üzerine fiyatı aynı olandan bu iki markadan, kampanyaya girmiş MOTUL X-CESS 05-40 olanını 5 Litresi 126 TL den aldım. Değişim yapmadan önce arkadaşımla beraber herhangi bir şekilde psikolojik olarak etkilenmemek için aracın, rölantide ki çalışma sesi ve titremesini, değişik devirler de sesini özellikle 3.000 devir civarında sesini dikkatle dinleyip değişim tyaptırdık. Sonuç muazzam :shock: İlk önce aracın rölanti de çalışma sesi inanılmaz şekilde azaldı ve titreşim bariz bir şekilde azldı. Çeşitli devirler de özellikle 3000 devir civarında inanın araç benzinli gibi çalışmaya başladı, bu kadar büyük bir fark yaratacığını inanın tahmin bile etmiyordum, herkese tavsiye ederim. :good:
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

Re: DCİ Motor Yağı ve Bakım

İleti oguz1 » 06 Temmuz 2017 16:06

Güzel olmuş araştırmacı kişileri severim, bende öyleyimdir. Bu durumada biraz vakit ayırmak lazım. Fiyatlar gayet makul.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti tempogrup » 11 Temmuz 2017 15:16

Detaylarına kadar anlatmışsınız teşekkürler.
İyi bir çalışma olmuş.

temizlik şirketleri
tempogrup
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: clio3
Motor Tipi & Gücü: 1.5
Kilometre: 225000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: starmaxx
İsim ve Şehir: Ankara

İleti karambol81 » 17 Temmuz 2017 11:15

Aracınızın yağ değişim sonrası ses azalması neredeyse tüm markalarda fark etmeksizin azalır.
Çünkü yağ yeni.

Ses azalmasını siz 5w 40 yerine. 5w 30 da denerseniz aracınız daha da sessizleşir.
Tabi iki yağunda kendince + ve -yönleri vardır.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti tefenni15 » 18 Temmuz 2017 07:44

Hocam ses azalması her yağda olur sözünüze katılmıyorum. Aracımı aldığım zaman Yetkili serviste bakım yapılalı henüz 500 km olmuştu. Kullanılan yağ ELF 05-40 dı. Tam bir dizel araç nasıl çalışıyorsa aynı o şekilde gürültülü çalışıyordu. MOTUL yağdan sonra fark tek kelimeyle inanılmaz. Şu an itibari ile 2500 km yaptım ve aracın sesi hala inanılmaz bir şekilde benzinli gibi çalışıyor. Bakın özellikle şunu da belirteyim. Aracın kış ve yaz arasındaki soğuk sıcak farkı nedeniyle olan sesinden bahsetmiyorum, ELF yağ kışın, MOTUL yağı yazın kullandım bu yüzden ilk çalıştırma ve rölantide karşılaştırma yapmak haksızlık olur. Bu yüzden özellikle motor sıcak iken 3000 devirde karşılaştırma yapıyorum motor sesi diye bir şey yok.
Birde bir bilgi vereyim Hocam, Renault Euro 4 motorlarda 05-40 dan daha ince bir yağ kullanılmasını kesinlikle istemiyor. Bunu Renaultun el kitabında, Mobil, Castrol, Motul gibi yağ firmalarının "Yağ seçici" bölümlerinde görebilirsiniz. 05-30 yağı Euro 5 ve DPF li motorlarda kullanılmasını istiyor. Sanırım bu durum Turbo boşluğu ile ilgili bir durum, 05-30 yağ kullanılırsa Turbo dan yağ sızacağı ve bunun Turboya zarar vereceği çeşitli forumlarda da bahsediliyor, bu yüzden tavsiye etmiyorum.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

İleti navy35 » 22 Temmuz 2017 00:00

katılıyorum