[3.x] Polen Filtresi Çıkartma/Takma

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

[3.x] Polen Filtresi Çıkartma/Takma

İleti Devrim » 16 Şubat 2009 18:46

Merhabalar.

:!: Ufak bir konu olsa da sitemiz kütüphanesinde bulunması açısından filtre bölgesini inceleyip fotoğrafladım. Benim çıkartma ve takma yöntemimden daha pratik hareketler de olabilir. Arkadaşlar hemen paylaşacaklardır eminim. Çalakalem çıkartıp taktım...

Olay mahalli aşağıda görüldüğü gibi, yolcu tarafındaki topedonun alt kısmıdır.
polenfiltresi_01.jpg

Bu bölgeden içeri doğru baktığınızda, yukarıda solda dikey duran Cd Sürücüsü kılıklı uzun kapağı görürsünüz.
polenfiltresi_02.jpg

FİLTRE ÇIKARTMA:

İlk hareket olarak kapağın aşağı kısmındaki tutacaktan tutup çekiyoruz normalde. Fakat nedense asılsam da çıkartamadım. Plastikten plastiğe değişiyor sanırım. Siz, baş ve işaret parmağınızla çıkartabilirsiniz belki ama ben bir pense yardımıyla ancak çıkartabildim!.
polenfiltresi_03.jpg

Gördüğünüz gibi yelpaze şeklinde açılıyor. Bir miktar bu şekilde çekin.
polenfiltresi_04.jpg

Daha sonra, kapağın üst kısmını "kurtarın". Dediğim gibi plastik malzeme farklılık gösterebilir. Belki sizde daha kolay çıkabilir. Kırılacak kopacak bir şey olmadığı için rahat davranabilirsiniz.
polenfiltresi_05.jpg

Ve filtre elinizde!
polenfiltresi_06.jpg

Gün ışında bakıldığında böyle bir şey filtre. Tuttuğum yer kalın plastik kapak. Sola doğru üstten ve alttan iki plastik parça uzanıyor. Aralarında da karşıdan karşıya filtre örülü vaziyette.
Görünüşe göre benimki kirlenmiş, açık gri olmuş. Muhtemelen sıfırı kar beyazı gibi olmalı...
polenfiltresi_07.jpg

FİLTRE TAKMA:

Filtrenin kutusuna girdiği bölgenin dizaynı çok iç açıcı olmadığı için, filtreyi önce aşağıdaki görüldüğü şekilde sıkıştırmam gerekiyor.
polenfiltresi_08.jpg

Filtreyi, kutu ağzına bu şekilde yerleştiriyorum. Fitrenin uç kısmı içeriye oturduktan sonra gerisi kolay.
polenfiltresi_09.jpg

Alt ucunu da kutu ağzına yerleştiriyorum.
polenfiltresi_10.jpg

Bu noktada, kapağın üstteki ucunu önce yerleştirmekte fayda var. Kapak yerine tam oturmalı.
polenfiltresi_11.jpg

Ve kapağı kapatınca "tık" diye bir ses duymalısınız. Öyleyse işlem tamam demektir!. 8-)
polenfiltresi_12.jpg

:idea: Bir iki denemeden sonra daha da pratikleşiyorsunuz. Kolay gelsin... ;)
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Polen Filtresi Çıkartma/Takma

İleti Diablo » 16 Şubat 2009 19:36

Abi bende kargaburunla çıkarıyorum ne hikmetse yapışıyor yerine.Çok güzel paylaşım olmuş :lol: .Aslında bu tür işler için servise gitmeye hiç gerek yok bizimde rahatlıkla yapabileceğimiz şeyler.Bir ara müsayit olursam bende hava filitresi değişiminin fotoğraflarını paylaşim :)
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Devrim » 17 Şubat 2009 00:05

Valla o da aklıma geldiydi. Hazır uğraşıyorken kaputu açayım da uğraşayım dedimdi. Ama soğukta daha fazla duramadım.
Çarşamba'ya düşünüyorum sen yapmazsan...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 17 Şubat 2009 09:04

Devrim selam,

Abi süpersin . Bilgi paylaşımın için teşekkürler..
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Bektashasan » 17 Şubat 2009 11:45

Çok teşekkür ederim devrim sağ ol.
Bektashasan
ONBASI
ONBASI

İsim ve Şehir: Trabzon

İleti -kadircan- » 17 Şubat 2009 18:18

devrim çok teşekkür ederim.ben halen yerine bakamamiştim
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Devrim » 18 Şubat 2009 02:31

Sizler sağolun arkadaşlar. İyi günler...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 18 Şubat 2009 09:02

Devrim demiş ki:Sizler sağolun arkadaşlar. İyi günler...

Abi süpersin...

İstanbulda olsan motoru bile indirirdik..
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti oguz1 » 18 Şubat 2009 09:38

Devrim bence bu çıkarma takma işinin, filitreyi şekilden şekile sokmadan daha pratik bir yolu olmalı. Sanki filitre işkence çekiyor gibi. :) Özelliğide bozuluyor olmasın.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti filip34 » 18 Şubat 2009 10:54

Murat demiş ki:
oguz1 demiş ki:Devrim bence bu çıkarma takma işinin, filitreyi şekilden şekile sokmadan daha pratik bir yolu olmalı. Sanki filitre işkence çekiyor gibi. :) Özelliğide bozuluyor olmasın.

Bende sana katılıyorum filtreyi söküp takarken okadar işkence edersek deforme olmaz mı ?
Belkide renault şöyle düşünmüştür bir kere takılacak ve sökülecek parça deyip böyle saçma sapan bir uygulamayı yapmanın pek zarar vermeyeceğini öngörmüş olabilir..

Yok arkadaşlar malzeme esnek bir malzeme elinize alsanız sizde görürsünüz. Devrimin uygulamasında bir sorun yok bende ayda 1 söküp hava tutuyorum.

Sadece elinle bükmene gerek yok içeriye sokarken o kendi şeklini alıyor. Buluşmada kontrol ederiz....
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti filip34 » 18 Şubat 2009 12:30

Murat demiş ki:
filip34 demiş ki:
Murat demiş ki:
oguz1 demiş ki:Devrim bence bu çıkarma takma işinin, filitreyi şekilden şekile sokmadan daha pratik bir yolu olmalı. Sanki filitre işkence çekiyor gibi. :) Özelliğide bozuluyor olmasın.

Bende sana katılıyorum filtreyi söküp takarken okadar işkence edersek deforme olmaz mı ?
Belkide renault şöyle düşünmüştür bir kere takılacak ve sökülecek parça deyip böyle saçma sapan bir uygulamayı yapmanın pek zarar vermeyeceğini öngörmüş olabilir..

Yok arkadaşlar malzeme esnek bir malzeme elinize alsanız sizde görürsünüz. Devrimin uygulamasında bir sorun yok bende ayda 1 söküp hava tutuyorum.

Sadece elinle bükmene gerek yok içeriye sokarken o kendi şeklini alıyor. Buluşmada kontrol ederiz....

Ferdi ayda birkez temizlediğinde bayaaa bir pis oluyormu ki filtre ?
Ben polen filtrelerinin yüzeyinde karbon olduğunu ve herhangi bişekilde hava tutulduğunda toz zerreciklerinin fitre içine nüfuz ettiklerini okumuştum.Aslında polent filtresi temiz olduğunda kaloriferin ve klimanın üfleme oranı artıyor.Temiz olması çok çok önemli.Acaba piyasadan alsak polen filtresini ne kadara mal olur ?

Abi selam,

Bazı aylar evet bazı aylar hayır çevre şartlarına bağlı ama hava tutulduğu zaman öncesine gör renk farklı oluyor gri ile kirli beyaz gibi. Hatta ben birde parfüm sıkıyorum havalandırmayı açtığım zaman güzel kokular geliyor.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 18 Şubat 2009 16:14

Filtrenin (fotoğrafa göre sağ tarafından tutuyorum) plastik kapaktan sola doğru iki plastik uzantı var ve bunlar arasında filtre maddesi örülü. Deforme olacak bir durumu yok. İstediğiniz kadar kurcalayın bir şey olmaz.

Ferdi'nin ya da sizlerin dediği gibi daha pratik de monte edilebilir. Soğuktan çok detaya giremedim. Tekrar bir bakar, daha temiz şekilde takarım, fotoğraflarım. :)

(BU ARADA, MOTOR HAVA FİLTRESİ OLAYINI DA HALLETTİM, AKŞAMA İLGİLİ KONUYU AÇARIM ARKADAŞLAR!)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 18 Şubat 2009 17:21

Devrim demiş ki:Filtrenin (fotoğrafa göre sağ tarafından tutuyorum) plastik kapaktan sola doğru iki plastik uzantı var ve bunlar arasında filtre maddesi örülü. Deforme olacak bir durumu yok. İstediğiniz kadar kurcalayın bir şey olmaz.

Ferdi'nin ya da sizlerin dediği gibi daha pratik de monte edilebilir. Soğuktan çok detaya giremedim. Tekrar bir bakar, daha temiz şekilde takarım, fotoğraflarım. :)

(BU ARADA, MOTOR HAVA FİLTRESİ OLAYINI DA HALLETTİM, AKŞAMA İLGİLİ KONUYU AÇARIM ARKADAŞLAR!)

Devrim selam,

Fotograflar bence iyi sadece resimlerde mekanik sitrese maruz kalıyor gibi görünüyor. Ama malzeme esnek olduğu için bu uygulamaların problem yaratmayacağı görüşündeyim.

Saygılarımla, Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti filip34 » 18 Şubat 2009 17:24

Devrim demiş ki:Filtrenin (fotoğrafa göre sağ tarafından tutuyorum) plastik kapaktan sola doğru iki plastik uzantı var ve bunlar arasında filtre maddesi örülü. Deforme olacak bir durumu yok. İstediğiniz kadar kurcalayın bir şey olmaz.

Devrim selam,

Fotograflar bence iyi sadece resimlerde mekanik sitrese maruz kalıyor gibi görünüyor. Ama malzeme esnek olduğu için bu uygulamaların problem yaratmayacağı görüşündeyim.

Saygılarımla, Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 19 Şubat 2009 21:43

Arkadaşlar. Bugün tekrar baktım oralara...

Bu, filtreyi kutunun ağzına denk getirdiğim fotoğraf. Yani öyle kutuya direkt girmiyor gibi görünüyor.
polenfiltresi_13.jpg

Bölgenin dar olmasından dolayı mecbur bir şekilde eğip bükmek gerekiyor gibi geliyor hep bana. Olduğu gibi direkt sokabilen varsa iyi yapar. Aşağıdaki gibi -en azından- bir yerinden iteleyerek sokabiliyorum.

polenfiltresi_14.jpg

Fırsat bulabilenler bir baksın. Şu yöntem daha iyi diyen varsa ilk iletiyi ona göre değiştirelim.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi