havalandırma çıkışlarına gümüş çerçeve

Aracımızda bulunan (sonradan eklediğimiz) her türlü harici (yardımcı) malzemeler, cihazlar.

havalandırma çıkışlarına gümüş çerçeve

İleti impossible » 04 Kasım 2009 12:48

dynamiqe serisinde hoparlör ve havalandirma çıkışlarında gümüş çerçeveler var, servise sorduğumda sticker tarzı birşey gösterdi ama aynı orjinalindeki gibi bir extremi olan arkadaş yaptırmış; bu konuda bilgisi olan var mı? estetik görünüyor, tabi iç kapı kollarını da değiştirmek lazım, bu malzemeleri temin edip arabasına uygulayan arkadaşlardan bilgi edinebilir miyim?
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

Re: havalandırma çıkışlarına gümüş çerçeve

İleti Devrim » 04 Kasım 2009 14:27

Belki biliyorsundur ama yine de belirteyim, o çerçeveler bildiğin plastik ama gümüş renge boyalı...

Sticker'a gelince; Bildiğim kadarıyla o tip sticker uygulayan bir arkadaşımız yok henüz bu forumda. Ama oraları biz boyadık. :D Havalandırma Çerçevelerinin Boyanması adlı konuda heşey mecut. Bizim bu yaptığımızı fabrika otomatik yapıyor ve doğal olarak işçilik mükemmel görünüyor. Bizim bu işlemde ise eğer zımparayı mükemmel çalışırsan neredeyse aynı etkiyi alabilirsin.

Garanti veriyorum, çalışmayı doğru yaparsan aracına binenleri geçtim, servisteki ustaları bile kandırabilirsin!.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti impossible » 05 Kasım 2009 13:43

okudum anlatımını, bagajda nereyi boyadığını anlamadım,resimlerde de yoktu gerçi??? bu attığın boyanın altına sprey astar mı attın? öyleyse onun markası ve rengi neydi? çalışman başarılı,gerçekten eline sağlık.. bakalım ben de denemeyi düşünüyorum.. aslında göstergeleri de söküp kadran çerçevelerine de mi el atsak :lol:
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 05 Kasım 2009 15:25

Bagajı boşver, çıkabilen bir iki ufak tapa vs. vardı, o gazla onları da boyadım. Ama pis durdu. Neyse ki zımparalamamıştım, o yüzden sonradan üzerindeki boya katmanı tınağımla bile kaldırdım. Laf olsun diye boyamıştım zaten. Ama zımpara yapılan her yüzey, boyayı %100 tutuyor. Benim boyalar halâ taptaze duruyor...

Göstergeler demişken... Onları da boyamıştım. :D Gösterge Panelinin Boyanması (Authentique)
Bir de, İç Kapı Kollarının Boyanması (Authentique). ;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 05 Kasım 2009 18:47

devrim, sen harbi devrim yapmışsın bre yaw, arabanın el atmadığın yeri kaldı mı? motor hariç (motora dokunmam yazmışsın da) :roll:
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 05 Kasım 2009 21:01

:D Sağol Murat. Bir de kaporta boya işine girersem süper olacak. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 06 Kasım 2009 10:33

sprey ve astar marka-çeşit bilgisine ihtiyacım var devrim,nerden bulucam bunu
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 06 Kasım 2009 11:29

Sprey, Henkel markasının Metalik Gri spreyi. Yapı marketlerde, Praktiker gibi yerlerde bulunabilir. İllâ bu marka olmaz da başka bir metalik gri olabilir. Farketmez bence. Ama eve geçince spreyle ilgili detayları yazayım.

impossible arkadaşımızın özel mesajındaki noktalara cevaplar:

Benim tüm boyama işlerimde astar ile ilgili bir çalışmam olmadı. Beni uyaranlar da oldu ama 1.5 senedir bir soyulma, kalkma veya aşınma henüz olmadı. Diğer bölgelerde olmaz zaten ama iç kapı kollarından böyle bir şey beklemiştim fakat özellikle benim kullandığım sol kolda en ufak bir aşınma söz konusu değil. O yüzden astara gerek olmadığı düşüncesindeyim. Tek önemli nokta, çok iyi zımpara yapılmasıdır.

Bu boya işlerinde her yüzey için zımpara %100 şarttır. Parça yüzeyi zaten pürüzlü ve boya tutar gibi görünse de zımparanın yol açtığı pürüzlü yüzeyin yerine geçemez ve boyayı tutamaz. Parçanın yüzeyindeki mevcut deseni yok edinceye kadar zımparlamak gerek. Son olarak 500 veya daha fazla kumluk zımpara ile en pürüzsüz görünüm kazandırılırsa boya sonrası mükemmel bir görünüm elde edilir.

Gösterge paneli söktükten sonra boyanacak katmanı kağıt bant ile özenli şekilde kaplamak gerek. Sonra ince bilek hareketleriyle daireleri zımparalarken dışarı taşırmamak lazım. Gerçi bant ile izolasyon, zımparalama işini kolaylaştırır. Taşma olsa bile o bölge aşınmaz. Boyanın kurumasından sonra, (boyanın taştığı yerleri veya) dairelerin alt kısımlarındaki boyayı kulak temizleyicisi çöpü + asetonla (veya sentetik tinerle) alın. Ayrıca boyanın tam kurumasından sonra yumuşak bir bez ile boyadığınız alanı eşeleyin ki tam tutunmamış sim parçaları gitsin. Yoksa aracın sarsıntısından ötürü rakam ve ibrelerin üzerinde sim parçaları görmek istemeyiz...

Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 06 Kasım 2009 13:34

teşekkür ederim "devrim usta" :good:
bişi sormak istiyorum, kadran çerçevesinde nokta nokta desenler var,bunların yüzeyi biraz zorluyordur herhalde, ben öyle düşünüyorum.. ürün hakkında bilgi verirsen sevinirim,burda koçtaş ve tekzen var,belki yoktur sanayiden bakarım
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 06 Kasım 2009 21:43

Rica ederim. ;)

Bahsettiğin çerçevenin üzerindeki oyuk şekiller ise, onları ince uçlu tornavida (saat tornavidası mı derler) yardımıyla yine zımparalamaya çalıştım. Zımpara kağıdı pek esnek olmadığından yırtıldı kırıldı falan. Ama birşekilde zımpara değdirebildim oralara. Gerçi çalışmadaki fotoğraflarda bile belli değil zımpara izi. O derece az etki etti. Fakat oraları zımparalamasan da sorun olacağını sanmıyorum. Şöyle diyeyim; zımparalanmamış yüzeydeki boya, nokta veya küçük bölge şeklinde değil, grup hâline bir dizi yırtılma şeklinde kalkıyor. Örnek vermem gerekirse, çok önce ön hoparlör kapaklarının çevrelerini boyamıştım ama üşenip zımpara yapmamıştım. O kadar yaptım ettim, kapakları takarken esneme oldu ve boya sanki ince bir kağıt gibi kalktı. Bana mısın ulen dedim, bu kez zımparalayıp yaptım, eğip büktüğüm hâlde bir problem olmadı. Kendinden desenli olsa da plastik parça üzerine püskürtülen boya yüzeyde kalıp kuruyor. Onu kaldıracak bir etmen olmadığı sürece problem olmuyor. O minik noktalarda da bu yüzden sorun olacağını sanmıyorum. Ancak, plastiği zımparalayarak bozunca, püskürtülen boya gözle göremediğimiz pürüzlü yüzeye çok iyi tutunmayı başarıyor. Hattâ öyle ki -dedim ya- benim en çok kullandığım kapı kolunun boyası halâ tertemiz. (Aslında vitesin tepesindeki bölgeyi de boyamayı düşünüyorum...)

Kullandığım ürün aşağıda. İşin ilginci evdekini bulamadım. Bitmeye yüz tutmuştu atmış da olabilirim. Koçtaş'ta bu ürünün aynısı olmasa da muadilleri kesin vardır. Onları da kullanabilirsin, aynı derecede kalite alacağından eminim. Genelde bu tip ürünlerin içeriğindeki boyanın rengi kapaklarında görülüyor. Kapaklara bakarak metalik griyi edinebilirsin.

[ img ]
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 07 Kasım 2009 09:50

teşekkür ederim araştırıcam en kötüsü bulamazsam da yetkili servise götürcem zımparaladıktan sonra;bizim şirket araçları da renault olduğu için filo olayından dolayı da baya gitgel yapıyoruz,onların yaptığı boya daha homojen olur bence, sonuçta incve kalınlık ayarı var spreylemede
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 08 Kasım 2009 03:52

Homojenlik konusunda bu kadar endişe etme. Aslında araçla ilgili olmayan başka bir parça üzerinde bir iki deneme yapsan mevzuyu görürsün.
Eğer servise götüreceksen madem öyle zımparaya da girişme. Çünkü işin en zor kısmı zımpara, en kolay kısmı ise spreyi parça üzerine püskürtüvermek. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 08 Kasım 2009 10:45

o da olabilir, bi abimiz extremi almadan önce demiş ben bu mavi yerleri istemem, kadran gibi gümüş olursa olur,servis de teslim etmeden o mavi yerleri gümüşe boyayıp vermiş,gayet güzel duruyordu..
impossible
YARBAY
YARBAY

İleti biscayne » 13 Mart 2010 17:31

extreme mavi bölümler için orta hariç yan çıyaları karbon ile kapladım çok ta şık oldu radyo teyp bölmesini nasıl çıkarırım onları dakarbon kaplarsan harika olacak.
biscayne
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 30800
Yakıt: dizel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: günhan istanbul

İleti malatyaspor » 26 Ocak 2011 00:33

Devrim demiş ki:Belki biliyorsundur ama yine de belirteyim, o çerçeveler bildiğin plastik ama gümüş renge boyalı...

Sticker'a gelince; Bildiğim kadarıyla o tip sticker uygulayan bir arkadaşımız yok henüz bu forumda. Ama oraları biz boyadık. :D Havalandırma Çerçevelerinin Boyanması adlı konuda heşey mecut. Bizim bu yaptığımızı fabrika otomatik yapıyor ve doğal olarak işçilik mükemmel görünüyor. Bizim bu işlemde ise eğer zımparayı mükemmel çalışırsan neredeyse aynı etkiyi alabilirsin.

Garanti veriyorum, çalışmayı doğru yaparsan aracına binenleri geçtim, servisteki ustaları bile kandırabilirsin!.

Ben varım...
malatyaspor
ONBASI
ONBASI

Sonraki

Aksesuarlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir