orjinal hoparlör hakkında

Aracımızda bulunan ya da sonradan döşediğimiz ses üniteleri, hoparlörler ve diğer cihazlar.

orjinal hoparlör hakkında

İleti cagli » 16 Mart 2011 07:43

slm herkese clio mun arka kapılarına alpine marka hoparlör taktırdım aracın içindeki akustik daha iyi hale geldi. ancak önde bulunan orjinal hoparlörler hiç de yabana atılacak hoparlörler deilmiş. onlardan aldığim bas taktırdıklarımdan daha iyi cıktı. internette araştırıyorum orjinal hoparlörleri markası ne die bi sonuca varamıyorum. bilen varsa paylaşırsa sevinirim.
cagli
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 73000
Yakıt: po euro dizel
Lastik Markası: pirelli p6
İsim ve Şehir: osman çağlı van

Re: orjinal hoparlör hakkında

İleti cagriuney » 16 Mart 2011 08:42

slm arkadaşım ben de arka kapılara hoparlör taktırmayı düşünüyorum da 13 cm mi taktırdın acaba bide hoparlörün tam markasını söylermisin bende araştırıyım madem iyi diyorsun ondan alırım belki. bugün orjinal hoparlörün markasını reno bayisine arayıp sorucağım bilgi alırsam sana da mesaj atarım.
cagriuney
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.4 80 hp
Kilometre: 124000
Yakıt: benzin
İsim ve Şehir: karaman

İleti Devrim » 16 Mart 2011 10:34

Bende Blaupunkt diye bir bilgi var ama emin değilim. Bir yerde mi okudum yoksa, çıkardım da baktım mı hatırlamıyorum. Fakat bu sınıf araçlar için üretilen standart hoparlörlerden diye biliyorum. Piyasada satılsın diye yapılmamışlar bence.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti vedoko78 » 16 Mart 2011 11:44

evet devrim beyin dediği gibi blaupunkt
vedoko78
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: clio3 hb
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 35000
Yakıt: shell
Lastik Markası: brigstone
İsim ve Şehir: ist

İleti ufuk » 16 Mart 2011 12:10

diğer aracımdada blaupunkt marka hoparlör vardı ses kalitesi çok iyi gerçekten
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti cagli » 16 Mart 2011 21:04

araştırmadan alpine taktırdım markayı kötülemek istemiorum ama kendi orjinal hoparlörlerimiz gerçekten kaliteli imiş. yani çıkma bulsam arkadaki alpineleri deiştiririm orjinali ile. bu arada 13 cm doğru ölçü.
cagli
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 73000
Yakıt: po euro dizel
Lastik Markası: pirelli p6
İsim ve Şehir: osman çağlı van

İleti Adem61 » 16 Mart 2011 22:19

cagri arkadas bu ses sistemine bende çok kafa yordum.yukarıdaki yorumunda onlerdeki hoparlorden daha iyi ses aldıgını yazmışsın bunun nedeni hoparlorden değil hoparlorun bulundugu yerden kaynaklanıyor.
Adem61
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 29061
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Michelin 185/60/15
İsim ve Şehir: Trabzon

İleti orkn_ylcn » 21 Mart 2011 14:35

Arkadaşlar benim aracında arka kapılarda hoparlör yeri var ama içi boş acaba bu 13cm olanlarında alınca oluyor mu yani derinlik durumu nasıl olacak markadan markaya değişiklik gösteriri mi onu merak ediyorum ?
orkn_ylcn
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 65hp
Kilometre: 76000
Lastik Markası: Bidgestone
İsim ve Şehir: bursa

İleti maxximuss » 21 Mart 2011 20:34

hocam orjinal teyp kullanıyosanız orjinal hoparlör iyi gelecektir.Çünkü arkaya yetecek gücü veremiyor.Ben pioneer teyp aldım önde lg 50 watt arkada pioneer 25 watt hoparlörler ile çok daha iyi oldu ses kalitesi
maxximuss
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 bg
Kilometre: 40000
Yakıt: benzin&LPG
Lastik Markası: brigstone er3oo
İsim ve Şehir: kocaeli

İleti papirus » 22 Mart 2011 12:53

15 gün önce araçtaki tüm hoparlör sistemini değiştiren biri olarak bende yazayım birşeyler.

Aracım 2008 model 1.5 Dci Extreme.Alır almaz aracın orjinal CD çalarını çıkarttırdım ve 4x50 Watt çıkışa sahip / USB girişli Alpine marka CD çalarımı baglattım.Bu esnada torpido üstündeki tweeter'ları ve ön kapıdaki kolonlarıda söktürdüm.Hoparlör markası olarak ise ; hem öne hem de arkaya 13 cm'lik " Vibe Slick 5 " model bir hoparlör seti taktırdım.Bu marka haricinde aklımızda " JBL " 'in seti vardı ama " Vibe " marka olarak daha ağır bastı.

Ön kapılar için Mid-Bass , arkalar için ise Coaxiyel bir takım seçtim.Haliyle Mid-Bass seçtiğimiz için paketten çıkan Tweeter'ları da torpidadan söktüğümüz Blaupunkt marka Tweeter'ların yerine taktık.Genel anlamda araç içindeki ses oldukça iyi oldu , detaylar artı ama sanki baslarda eksiklik var gibiydi.Montajı yapan arkadaşlara sorduğumda da ; " Kolonların ve takılan CD Çalar''ın etkisi ile detaylar arttığı için bass'ın eksikliğini daha bariz hissediyorsun , o yüzden " dediler.

Araçtaki hoparlörlerin orjinal markalarına gelince :

Torpidodaki Tweeter'lar : Blaupunkt marka
Ön Kapı Hoparlörleri : Herhangi bir tanımlama yok hoparlörler üzerinde , ne olduğu belli değil.
Arka Kapı Hoparlörleri : Benim aracım 2008 Model Extreme ve arka kapılarda hoparlör yoktu.

Detaylara gelince : Yukarıda da yazdığım gibi ön kapıdaki kolonların üzerinde herhangi bir şey yazmadığı için ne olduğu anlaşılamıyor.Gerçi cagli arkadaşımız " kendi orjinal hoparlörlerimiz gerçekten kaliteli imiş " diye yazmış ama ben bu görüşe kesinlikle katılmıyorum.Piyasada ne kadar ucuza satarlarsa satsalar yine de alıp takmayacağım bir hoparlör kalitesinde bence.

Arka kapılarda kablolar hazır çekili vaziyette geliyor ama kolon yok , hatta kolonun monte edileceği plastik hoparlör sportları bile takılı değil giydirmenin altında.Bu yüzden Renault Mais'den arka kapılar için takım olarak satılan plastik hoparlör sportlarını aldım.İsteyen arkadaşlar 8200 372 738 referansı ile bu yedek parçayı temin edebilirler.Parça ismi Hoparlör Sportu diye geçiyor ve satış fiyatı 55 TL. Ayrıca bu hoparlör sportunun kapıya monte edileceği sac deliklerine takılması için 3+3 Adet beyaz plastik agrafa ihtiyacınız oluyor.

Montaja gelince : Gerçi forumda anlatılmış ama ben de tazeleyeyim bilgileri.Öncelikle giydirmeyi söküyor ve kapı sacına yapışık vaziyetteki ince köpük üzerinde hoparlör yerlerini - agraf yerlerini maket bıçağı ile açıyorsunuz.Ardından kapı sacı üzerindeki 3 Adet agraf deliğine bu agrafları takıp elle bastırıyorsunuz ve ardından plastik hoparlör sportlarını bu deliklerdeki agraflara vida ile tutturuyorsunuz.Sonrasında 13 cm'lik hoparlörlerinizi bu plastik hoparlör sportları içine yine vida ile sıkıyorsunuz.İşlem bu kadar.Kablo bağlantılarındaki detaylardan bahsetmiyorum , onları montajı yapan arkadaşlarım yaptı.Çünkü kapılardaki orjinal hoparlör soketleri ile benim aldığım kolonların bağlantı uçları birbiri ile uyumlu değildi.

Not : - Bazı hoparlör markalarında hoparlörün derinliği ile alakalı olarak plastik üzerinde hafif rötuş yapmanız gerekebiliyor.Örneğin bende gerekti ve hoparlörler tam oturmadı sporta.Bizde biraz rötuşladık , bilginiz olsun.
- Arka kapılardaki hoparlör sportunun olmayışı benim 2008 Extreme model aracıma ait bir bilgidir , araç yılına ve gamına göre farklılık gösterebilir.

Benden bu kadar.Selamlar...

Papirus
papirus
ER
ER

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 65bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Euro Diesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: Bursa

İleti vedoko78 » 23 Mart 2011 19:18

sn papirus bence aracın teybi yerine bi amfi artı bagaja bas alsan daha mantıklı olurdu benim fikrim
vedoko78
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: clio3 hb
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 35000
Yakıt: shell
Lastik Markası: brigstone
İsim ve Şehir: ist

İleti papirus » 24 Mart 2011 21:02

Sn. vedoko78 ,

Teybi bu aracım için özellikle almadım.Önceki aracımdan sökmüştüm.Bir amfi ve bass alsam arka kapılarda hoparlör olmayışı beni yine sıkıntıya sokacak ve arka kapılara da hoparlör almak zorunda kalacaktım.Üstelik ön kapılardaki hoparlörlerin kalitesini çok iyi bildiğim için kullanmayı hiç düşünmedim.Ön ve arka kapılar ile tweeter'ları değiştirmek daha mantıklıydı.

Yalnız sıkıntı şu.Ses çok iyi oldu fakat ön kapılarda rezonans oluşuyor şimdide.Montajı yapan arkadaşımla konuştum , " Müsait bir zamanda uğra ön kapı giydirmelerini söküp yalıtım yapalım , hiçbir şey kalmaz " dedi.Bende şimdi onun yanına uğramadan nasıl yaptırmam gerektiği konusunda bilgiler arıyorum.

Ön kapılardaki rezonans için nasıl bir izolasyon yaptırmalıyım ? Fikriniz var mı ? Selamlar...

Papirus
papirus
ER
ER

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 65bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Euro Diesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: Bursa

İleti elensi59 » 01 Nisan 2011 18:24

orjinal hoparlörlere iyi dediğinize göre arka kapılara taktığınız hoparlör çok vasat bence :) orjinal hoparlrlere hoparlr bile demek zor plastk kağıt ve bobin teli sadece evde uğraşsam aynısını yaparım heralde :D
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti impossible » 18 Nisan 2011 12:28

sıradan 13' lik her hoparlör seti oluyor öyleyse? hem ön hem arka için..?
rezonans konusunu ben de duymuştum clio III ler için, ama öyle bi yalıtımla çözülür mü bilemiyorum, sanki olmaz gibi
bir de ön twitter değişiminde gögüslük sökülüyor mu? meşakatli bişi değilse sökeyim ben de?
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti taylantay » 08 Nisan 2012 23:35

elensi59 demiş ki:orjinal hoparlörlere iyi dediğinize göre arka kapılara taktığınız hoparlör çok vasat bence :) orjinal hoparlrlere hoparlr bile demek zor plastk kağıt ve bobin teli sadece evde uğraşsam aynısını yaparım heralde :D

Güzel cevap, insan müzikten soğuyor orjinal hoparlörler yüzünden :)
taylantay
ER
ER

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Extreme 75hp
Kilometre: 19
Yakıt: Opet
Lastik Markası: turanza
İsim ve Şehir: istanbul

Sonraki

Ses ve Müzik Sistemleri

Kimler çevrimiçi