performans filtre nedir.

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

performans filtre nedir.

İleti ibom » 21 Ekim 2009 16:42

performans filtre kullanan arkadaşlar varsa bilgi verebilirlermi.saygılar..
ibom
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: renault clio alize
Motor Tipi & Gücü: dci 65 hp
Kilometre: 78000
İsim ve Şehir: karaman

Re: performans filtre nedir.

İleti ibom » 23 Ekim 2009 07:33

başlığı böyle açmama rağmen performans filtrenin ne olduğunu az çok araştırdım.kullanan ve konuyu bilen arkadaşlardan bilgi almak istedim.
ibom
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: renault clio alize
Motor Tipi & Gücü: dci 65 hp
Kilometre: 78000
İsim ve Şehir: karaman

İleti oguz1 » 23 Ekim 2009 09:53

Bende baktım ama bizim araca göre olanını bulamadım.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti ohhdude » 28 Ekim 2009 16:44

Performans filtre, motorun daha rahat hava emişini sağlayarak, yakıtın, zengin hava karışımıyla yanmasını sağlar. Bu sayede yakıt verimliliği artar ve buda aracımıza performans olarak geri döner.
Fakat; motora giren havanın nerden emildiği çok önemlidir. Şayet kutu içi filtre sökülüp, buraya koyulacak olan açık- performans filtre motordan gelen sıcak havayı tekrar motorun içine verecekse, bırakın güç elde etmeyi mevcut olan performansın bile altına düşmenize neden olur. Bu yüzden performans tipi açık hava filtreleri uygulanırken temiz hava alınabilecek yere kadar borulama sistemi yapılmalıdır ( aliminium yada silicon olabilir). Bu sayede motor temiz ve serin havayı sağlıklı biçimde solumuş olur. Ayrıca belirli devirlerden sonra motordan tok ve çok güzel ses almana yarar. Bu sesi duymak için basarsın bu da yakıtı artırır. Ama ben filtre taktıracağım ve basmayacağım dersen ( uygulamada imansız gibi bişey :) ) motoru rahatlatacağı için yakıt düşecektir. Performans filtrelerinde polen aralıkları çok sık olmadığı için normal filtrelere oranla geçirgenlikleri fazladır bu yüzden motora daha fazla pislik alırlar. Arada gaz kelebeğini temizletmen gerekir. Ayrıca bağzı araçlarda bulunan MAF ( mass of air flow) sensörü, nekadar havanın emildiğini ölçer ve buna göre yakıt/hava oranını ECU ya iletir. Bu sensör bazı açık hava filtrelerinde kafayı yiyebiliyor hatta bozulabiliyor. Bu da araçtan araca değişmekte.

Soruna gelince 1.2 araçlara olmuyor fakat 1.4 ve 1.6 seçenekleri için kutu içi performans filtreleri bulabilirsin. Bunlardan okadar yüksek ses ve verim alamazsın söyleyim. Dizeller için ise hiç bir fikrim yok
ohhdude
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 valve
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İbrahim/Ankara

İleti Devrim » 02 Kasım 2009 01:33

İbrahim bilgiler için çok teşekkürler. Şahsen bu konu ilgi alanıma girmediği hâlde merak ve ilgiyle okudum. Çok sağol...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ohhdude » 18 Ocak 2010 23:20

Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu bana :)
ohhdude
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti zengi » 19 Ocak 2010 13:26

MAF ( mass of air flow) sensörü, nekadar havanın emildiğini ölçer ve buna göre yakıt/hava oranını ECU ya iletir. Bu sensör bazı açık hava filtrelerinde kafayı yiyebiliyor hatta bozulabiliyor.
demiş ibrahim bey
Kayınpederin nissan primerasında özel servis hava filitresini değiştirmediği için yakın zamanda bozudu
paylaşım için teşekkürler
zengi
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp Aut.
Kilometre: 28000
Yakıt: opet euro dizel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: Zafer Aydın

İleti ohhdude » 19 Ocak 2010 16:57

zengi demiş ki:MAF ( mass of air flow) sensörü, nekadar havanın emildiğini ölçer ve buna göre yakıt/hava oranını ECU ya iletir. Bu sensör bazı açık hava filtrelerinde kafayı yiyebiliyor hatta bozulabiliyor.
demiş ibrahim bey
Kayınpederin nissan primerasında özel servis hava filitresini değiştirmediği için yakın zamanda bozudu
paylaşım için teşekkürler

benim 2 önceki aracım nissan bluebird'te de bozulmuştu MAF sensörüm.Şu an tam hatırlamıyorum ama serviste 300-400 lira arası demişlerdi fiyatına. Yurt dışından 80 dolara almıştım. Özellikle Nissanlarda dikkat edilmesi gereken bi durum ben teşekkür ederim.
ohhdude
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti berkalpberk » 14 Şubat 2010 02:40

bnm fx te 2 yıldır injen cold air intake var 1.000.000 km garantili ... filtredense cold air intake i tavsiye ederim ... MAF e zararıda olmuyor ...
berkalpberk
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClıoIII StılPack
Motor Tipi & Gücü: dci65
Kilometre: 70000
Yakıt: GTL
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Berk - Ankara

İleti borina57 » 13 Mayıs 2010 18:45

benim clio da var K&N 2600 serisi.ses inanılmaz güzel çıktı.debimetreyi bozma olayıda renaultlarda çoook az rastlanan bir şeydir.sıkıntı olacağını sanmam.
orjinal kazan sökülüyor sadece.takarken tampon falan sökmeye gerek yok megane 2 deki gibi.aküyü sökmeniz yeterli.(teyp kodu istiyor sonra bunuda belirtim).
daha sonra resimli olarak anlatırım.yakıt olarakta değişen bir şey olmadı.perf düşüklüğüde.yaptığım denemelerde de.0-100 11.1 sn çıktı.(arabayı kaldıramadım ve 3 kişiydik).videoda çektik.eklerim daha sonra.bunlara rağmen sonuç süper bence.aracı kaldırabilsem ve tek kişi olsak 10 sn olacak nerdeyse ki bence 1.4 için çoook iyi rakam.
kısacası o ses için her türlü değer diye düşünüyorum.takmayı düşünen arkadaşlar varsa tavsiye ederim.
borina57
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.4 16V 100HP
Kilometre: 8000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: Uğur/ist-Sinop-Kocaeli

İleti semih89 » 15 Mayıs 2010 14:55

teorikte yakıta etkisi artı yönde olsa da , sırf o sesi duymak için fazla devirle yapılır takılınca. kim ne derse desin yakıt artar. düşük hızlarda çok fazla bir etkisi de olmaz. hız arttıkça verim de artar. zihni sinir procesi sunalım o zaman :) klima açıkken hava versek motor hava girişine nasıl olur :D
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti borina57 » 16 Mayıs 2010 00:03

tabiki o sesi duyucam diye sürekli basılırsa yakıt haliyle artabilir.bu şekilde bile olsa 100 km de ortalama 1 litre artıyor benim yaptığım denemelerde.3 senedir megane'ımda kullanıyorum filtre.(1.6 megane 2).orj filtre ile 6.9-7.2 arası gezinen ortalamam filtreden sonra 8.2 abartınca 9.0 ları görüyordu.yani öle uçuk bi artış olmuyor.olursada uygulamada bir yanlışlık var demektir.clio ya takalı 1 ay falan ancak oldu ortalama şu anda 8.2 daha da düşer.araç şu anda yanımda olmadığı için resimli anlatımı daha sonra yapıcam.fakat video yu koyuyorum.yorumları ve fikirlerinizi bekliyorum;)
http://www.youtube.com/watch?v=4OuTPwTZiQQ
borina57
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti borina57 » 16 Mayıs 2010 00:11

aslında 0-100 ü test etmedim.uygulamada bir yanlışlık oldumu diye fikir edinmek için 0-100 değerine baktık.çıkan sonuç bir yanlışlık olmadığını hatta kalkamama rağmen ve 3 kişi olmamıza rağmen süper bir sonuç bence.
evet 11.1 çıktı dediler fakat ben videoyu izlediğimde saniyelere bakacak olursan 10-11 arası.
En son borina57 tarafından, 16 Mayıs 2010 00:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
borina57
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti borina57 » 16 Mayıs 2010 00:16

dizellere açık filtre takılmıyor ne yazıkki fakat.prof bir kişi tarafından yapılan chip ve kutu içi filtre ile birlikte çoook güzel sonuçlar alınabiliyor.
dizel aracım olsa ilk yapacağım iş chiptir.gerçekten araba sınıf atlıyor gidiş bakımından
borina57
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti borina57 » 16 Mayıs 2010 00:24

sınırları zorlamadıkca sorun olacağını sanmıyorum.ama tabiki anlayışla karşılıyorum bende ilk filtre takarken ödüm kopuyordu acaba bir sorun çıkarmı diye.3 senedir kullanan ve hatta sınırlara yakın olarak kullanan arkadaşlarım var hiç bir sorunla karşılaşmadılar.10hp ve 20tork artışı hatrı sayılır bir artış oluyor ve bu çoook rahat alınan değerler.chipli bir clio ya bindiğinizde fikriniz eminim değişecektir.:)
şöyle anlatim 65hp lik bir symbol um 180 e kadar peşimi bırakmadığını görünce ne oluyor dedim sonrasında chiplenmiş ve 88 hp(torkunu hatırlamıyorum) bir symbol olduğunu öğrendim.(bende megane 2 vardı)
borina57
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Sonraki

Modifiye

Kimler çevrimiçi