yol tutuşu

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

Re: yol tutuşu

İleti MertDeniz » 07 Eylül 2011 12:56

Megane HB, Megane Sedana göre daha iyi yol tutuyor diye bilinir ama durum biraz farklı. İki aracı da değerlendirebilecek kadar kullandım. HB modelinde frenlemede öne yığılma oluyor ve ağırlığın dengesizliği sebebiyle önden kayma daha fazla yaşanıyor. Megane Sedan yüksek yol tutuş için tasarlanmış bir araba değil zaten. Bir Focus, Astra kadar yol tutmuyor tabi ki. Ama öyle yumuşacık yoldan çıkaran bir süspansiyon yapısı da yok. 195/65/15 lastiklerle (Lastiklerin durumu kötü, değiştirmem gerekiyor en kısa zamanda) bile 150 km/h ile virajlara girebiliyorum. Çok sert virajlarda tabi ki hızımı düşürüyorum ama araç tedirginlik vermiyor. 205/55/16 lastik ölçülerinde yol tutuş artacaktır. Bu şekilde daha da güven verir.
Yani açıkçası ben de HB Megane daha iyi yol tutar düşüncesindeydim ama iki aracı da yeterince kullandıktan sonra fikrim değişti. Keşke ESP olsaydı Megane II lerde. Sınırları zorlayınca ESP ye ihtiyaç duyuyorum.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti elensi59 » 07 Eylül 2011 13:22

MertDeniz demiş ki:Megane HB, Megane Sedana göre daha iyi yol tutuyor diye bilinir ama durum biraz farklı. İki aracı da değerlendirebilecek kadar kullandım. HB modelinde frenlemede öne yığılma oluyor ve ağırlığın dengesizliği sebebiyle önden kayma daha fazla yaşanıyor. Megane Sedan yüksek yol tutuş için tasarlanmış bir araba değil zaten. Bir Focus, Astra kadar yol tutmuyor tabi ki. Ama öyle yumuşacık yoldan çıkaran bir süspansiyon yapısı da yok. 195/65/15 lastiklerle (Lastiklerin durumu kötü, değiştirmem gerekiyor en kısa zamanda) bile 150 km/h ile virajlara girebiliyorum. Çok sert virajlarda tabi ki hızımı düşürüyorum ama araç tedirginlik vermiyor. 205/55/16 lastik ölçülerinde yol tutuş artacaktır. Bu şekilde daha da güven verir.
Yani açıkçası ben de HB Megane daha iyi yol tutar düşüncesindeydim ama iki aracı da yeterince kullandıktan sonra fikrim değişti. Keşke ESP olsaydı Megane II lerde. Sınırları zorlayınca ESP ye ihtiyaç duyuyorum.

megane 2 hb lerde direksiyon vurunca çok kolay arkadan bırakma yapıyo tam benim istediğim gibi :)
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti sezgin bey » 11 Eylül 2011 22:35

Otomobilim 7800 km oldu ve biraz otoyolda yükleneyim istedim. Motor tam sıcaklığa erişince kademeli olarak makineye yavaşça yüklendim. Kademeli bir biçimde 3800 devirde 180 km/hız gördüm çok hafifte bir rampa vardı. Otoyolun en solundan giderken araç o süratte sanki bütün lastikler ve jantla balanssızmış gibi zıp zıp çok ufak zıplamalar yapıyor. Tabiki rüzgara karı mukavemet gösterdiğinden ötürürde hafiften yalpa ve gezinti yapıyor ama b segmenti için gayet düzgün bir yol tutuşuna sahip. Benim sormak istediğim bu acab otoyolun o şeridinde çok ufak yuvarlak çukurlar varmış gibi çok minik ve sık zıplamar araç station olduğu içinmi oluyor. Yada jant ve lastiklerde bir balanssızlıkmı var?
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti Devrim » 12 Eylül 2011 13:11

Tabii ki her hangi bir şey olabilir, bilemiyorum. Ama bence o zıplama hareketi yoldan kaynaklı...

Maalesef yollarımız öyle 150, 180 km/s hızlara göre yapılamıyor. Asfalt inşaa yöntemlerinden dolayı yapan ekibin dikkate almadığı, hatta farkında bile olmadığı bir tepelik ve çukurluk düzeni var yollarımızda. Bu o kadar gözle görülmeyecek ya da yavaş giderseniz hissedilmeyecek bir sinüs dalgası şekli ki çoğu kişi "yok öyle bir şey" der.

Eniştemin 3.20d BMW'sinde bile hissediyorum o kasis hissini. Yol yapmayı beceremiyoruz...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti serkcakmak » 12 Eylül 2011 17:59

Şuan en iyi otoyol bursa otoyolu herhalde. 150-160 km/s yaptığım bu yolda araba sanki 80-90 km/s gidiyor gibi gelmişti. Maksimum hızı bursa otoyolunda test etmek gerekir bence.
serkcakmak
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2007
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 68999
Yakıt: Shell & Total
Lastik Markası: Dunlop Sport
İsim ve Şehir: Serkan İstanbul

İleti muratt » 12 Eylül 2011 20:34

Eniştemde megane 2 sedan var kendi aracımla her zaman geçtiğim tatlı bir viraj var onunkiyle oradan geçerken hafif bir kıç atma yaşadım benimkinde olmuyor sebebi onun lastikleri biraz eskiydi ondanmıdır yoksa motoru (105 bg) daha güçlüde gaz verirken dahamı fazla hızlanıyor bilemiyorum ama genel olarak ben aracımın yol tutuşundan memnunum.
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio grand tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85 bg
Kilometre: 16000
Yakıt: total eurodiesel
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti levolution » 13 Eylül 2011 20:23

ben oldukça başarılı buldum, bir kaç kez benim hatamı telafi etti, o hızla clio2'nin kesin savuracağını düşündüğüm çok keskin virajlarda sadece lastik sesiyle geçiştirdi olayı yörüngesinden çıkmadan. çok yüksek hızda ani frene tepkisi de iyi, çizgisini kaybetmedi.
özellikle araç doluyken çok daha iyi bir yol tutuşu var normal olarak.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti MertDeniz » 13 Eylül 2011 22:48

muratt demiş ki:Eniştemde megane 2 sedan var kendi aracımla her zaman geçtiğim tatlı bir viraj var onunkiyle oradan geçerken hafif bir kıç atma yaşadım benimkinde olmuyor sebebi onun lastikleri biraz eskiydi ondanmıdır yoksa motoru (105 bg) daha güçlüde gaz verirken dahamı fazla hızlanıyor bilemiyorum ama genel olarak ben aracımın yol tutuşundan memnunum.

Tabi bir çok nedeni olabilir bunun. HB kullandıktan sonra sedan araç tedirginlik de verebilir. Ama dediğiniz gibi bir kıç atma yaşamadım ben. Belki de zorlamadım aracı o kadar.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti liberty60 » 19 Eylül 2011 10:30

hafta sonu ilk defa fırsatım oldu ve 1500 km uzun yol kullandım arabamı aldım alalı. performansı oldukca iyi daha önceki olumsuz yol tutuşu eleştirimin araca henüz alışamammış olmamdan kaynaklandığını farkettim.. 150 km hızda dahi gayet rahat kullanabiliyorum,herhangi bir tedirginlik yaratmıyor gerek yol tutuşu olarak gerekse ses ve yalıtım olarak. ayrıca sürekli 120 - 130 km hızlarda kullandım zaman zaman 150 ve üzeri yaptığım yerler oldu ve yolculuk sonunda ortalama olarak 5.0 yakıt tüketimi gösterdi yol bilgisayarı.. bu yolculukdan sonra arabama çok daha fazla ısındım,
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg
Kilometre: 7000
Yakıt: vpower- vmax
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cihan tokat

İleti Leon_01 » 19 Eylül 2011 10:59

elensi59 demiş ki:Rüzgardan çok etkileniyor yüksek hzlarda çok gezinme yapıyor onun için. onun dışında hiçbi sıkıntısını görmedim :) gerçi ben 110 120 yi çok nadiren geçiyorum ne olursa olsun geçmemek lazım

rüzgar konusu benim de hoşuma gitmiyor
Leon_01
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 28000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: ADANA

İleti elensi59 » 19 Eylül 2011 16:33

Leon_01 demiş ki:
elensi59 demiş ki:Rüzgardan çok etkileniyor yüksek hzlarda çok gezinme yapıyor onun için. onun dışında hiçbi sıkıntısını görmedim :) gerçi ben 110 120 yi çok nadiren geçiyorum ne olursa olsun geçmemek lazım

rüzgar konusu benim de hoşuma gitmiyor

geçen izmitten dönerken bi bakiyim dedim arabada 4 kişiydik 170 i geçmedi :D bide aracın bi sıkıntısı yanından hızlı kamyon otobüs geçince kendini kaybediyo sağa sola atlıyo :D
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

Önceki

Teknik Konular

Kimler çevrimiçi