KASİSTEN GEÇERKEN SOL ÖNDEN GELEN GICIRDAMA

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

KASİSTEN GEÇERKEN SOL ÖNDEN GELEN GICIRDAMA

İleti romans_187 » 15 Aralık 2012 10:49

Merhaba arkadaşlar;

Havaların soğumasıyla son 4-5 gündür kasislerden geçerken oluşan gıcırdama sesi beni deli etmekte.Belki havaların soğumasıyla alakalımıdır bilmiyorum ama derecenin düşmesinden sonra başladığı için bu şekilde söylüyorum. sesin kaynağı sol ön tekerleğin oradan gelmekte.10-15 Km hızla giderken kasisten geçerken sanki amortisöre yük bindiğinde sandalye gıcırdaması gibi hatta metal sürtünmeside denilebilir bir ses olmakta ve gerçekten çok sinir bozucu.hızlı giderken de oluşan güçlü esnemeler olduğunda aynı ses hissedilmekte. internette yaptığım araştırmalarda bir çok kişinin başına gelmiş ama net sorun budur denilmemiş.ilginç olan konu şudur ki farklı model arabaların ve araç yaşı fazla olmayan 10.000 Km olan araçta bile karşılaşılmış bir sorun.. forumda başına bu şekilde bir sorunla karşılaşan ve çözüme ulaşan arkadaşlar varsa yardım ve düşüncelerini bildirirse sevinirim.
romans_187
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 84400
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: kombo
İsim ve Şehir: orkun imre

Re: KASİSTEN GEÇERKEN SOL ÖNDEN GELEN GICIRDAMA

İleti sunset544 » 15 Aralık 2012 11:11

sebebi birçok nedene bağlı olabilir daha önceki arabamda da bu sorun vardı helezon yayları değişti gıcırdama kesildi. bazen soğuk havalarda yapabiliyor iklim değişikliğine bağlı, amortisor takozlarında sorun olabilir kurumuş veya çok kirlenmiş olabilir yağlanırsa ses kesilebilir, amortisor patlak değildir büyük ihtimalle patlak olsa kasislerde vurma yapar gıcırdama yapmaz
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti romans_187 » 15 Aralık 2012 11:46

evet vurma ile alakalı hiç bir sorun yok, hatta küçük,minik esnemelerdede sorun yok ancak kasisten geçerken o müthiş ses beni deli ediyor. konuyu araştırırken bir kaç çözüme ulaştığını söyleyen kişiler var. yazıdan alıntı yaparak;

''Kasislere girdiğim zaman duyulan gıcırtı sesleri.. baya bir araştırma yaptım bu konuda 5-6 yere götürdüm gösterdim arabayı.. hepsi farklı teklifler ve çözümler sundu. kimi rot başları dedi kimi amatisör ve üst takozları dedi kimi z rotlar dedi. kimi motor viraj lastikleri dedi.. vs vs.. yani ön düzen parçaları komple değişecek diye yorum yaptım kendimce..!
Ama en sonunda gerçek sesin nereden geldiğini özel opel servisine giitiğimde oradada dile getirdim.. araçla bir tur attık ve life kaldırdık.. ön tablaların bağlantı kısmında lastik takozlar var onlardan geldiğini soyledi usta.. değiştirelim dedim bu lastik takozlar tek satılmaz komple tablayla bereber gelip birlikte değişiyormuş Benim araçta.. Neyapıcaz dedim fiyat aldım pahalı geldi soylediği rakam.. ŞIRINGA İLE TAKOZLARIN İÇİNE GİRİP YAĞLADI.. ve ÜZERİNE KAYDIRICI YAĞLAYICI ÖZELLİĞİ OLAN SPREY SIKTI..! aracı liften indirip tekrar teste çıktık.. ne tıkırtı nede gıcırtı vardı.. ve yaklaşık 3 aydır.. tık yok arabadan..! Bir tecrübe ve güzel bir çözüm..! Buyurun size tavsiyem olsun..''
romans_187
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti burak120320 » 15 Aralık 2012 13:06

2004 yılında 98 Marea'mda vardı bu sorun. Aynen yukarda bahsedildiği gibi tablalar değiştirilerek sorun giderilmişti. Yanlış hatırlamıyorsan 150Tl gibi bir rakam ödemiştim o zaman.
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti KAZIMYILMAZ » 18 Aralık 2012 16:43

Aynı sorun bende de vardı, tam 3 ay gıcırtıyı dinledim daha sonra kendiliğinden düzeldi :) 3-4 aydır ses yok.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti onurksk » 18 Aralık 2012 20:26

Klasik clio ön takım sesi :)
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Sani » 18 Aralık 2012 20:52

zrot'larınızı kontrol ettirdiniz mi?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Bektashasan » 19 Aralık 2012 10:29

romans_187'nin cavabı sorununuzu düzeltmediyse birde şunu deneyin. Aynı şey benim de başıma 3 gün önce geldi. Sanayide gezmediğim usta kalmadı. En son köşede kıyıda kalmış izbe bakımsız bir yerde arabayı gösterdim. Adam arabayı dinledi, kaputu açıp eline aldığı düzgün 5cm kalınlığında bir süngeri hava filtresi kutusunun çevresine sardı. Borcumu sordum "istemez" dedi 3 gündür ses tamamen kesildi. Bu sorunla karşılaşan arkadaşlar ustaya gitmeden kendileri kolaylıkla halledebilir. Bu arada Trabzon Büyük Sanayide Emin ustaya teşşekür ediyorum.
Bektashasan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
İsim ve Şehir: Trabzon

İleti hosta72 » 23 Aralık 2012 22:25

bende de vardı kendiliğinden kesildi :)
hosta72
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 114000
Yakıt: sheell
Lastik Markası: lassa 185/60/15
İsim ve Şehir: ZAFER BATMAN

İleti romans_187 » 24 Aralık 2012 11:43

Arkadaslar sanayide tanıdıgım bır ustam var gıttım aşırı yogundu ama sıkıntıyı anlattıgım gıbı anladı.. bugun musayıt olursam goturecegım. ses kendılıgınden gıder dıye bende dusundum yorumlardan sonra ama malesef gıtmıyor aksıne artıyor sankı.. goturdugum usta beşik kollarının bulundugu yerde kirlenme(toz,çamur vs.) oluştugunda bu ses oluşur dedı bakalım dedıgı gıbımı cıkacak sorun cozulunce buradan yazacagım.
romans_187
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti bitsedegitsek » 24 Aralık 2012 17:45

dostum boşa masraf etme, havalar ısınana kadar dayan biraz.
bitsedegitsek
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 bg
Kilometre: 140000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Petlas
İsim ve Şehir: Fatih İZMİR

İleti osmankoyun » 21 Aralık 2016 08:24

Merhabalar, bende aynı sorunla karşılaştım. Setlerden geçerken yay gıcırtısı gibi yoğun bir ses geliyordu. Ustaya götürdüm. Soğuk ve yağışlı havalarda ıslandığı için yapıyor masraf etme arıza yok dedi. Birkaç gün içindede ses kesildi zaten
osmankoyun
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 110000
Yakıt: OPET EURODIESEL
Lastik Markası: LASSA
İsim ve Şehir: İSTANBUL

Teknik Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 43 misafir