Kapı kolları arkasındaki siyah cam yüzeyler

Aracımızla ilgili olmayan, otomotiv, trafik, sürüş güvenliği, emniyet gibi çeşitli konularda bilgiler.

Kapı kolları arkasındaki siyah cam yüzeyler

İleti emretpc » 02 Kasım 2014 11:32

Merhaba arkadaşlar. Bir süredir forumda geziniyorum. Sayenizde çok şey öğrendim ve anladım. Fakat araştırıp bulamadığım bir konu var ki merak ettiğim bir konu. Belki başka bir başlık altında açılmıştır ama bulamadım tekrar konuyu açıyorsam da özür dilerim.

Benim merak ettiğim şey, dıştan kapı kolları arkasında dikdörtgen siyah yüzeyler var. Ne işe yarar :?: Bir fonksiyonu var mı :?: Yoksa sadece o bölgeyi tırnak darbesinden korumak amaçlı mı :?:

Teşekkürler :good:
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

Re: Kapı kolları arkasındaki siyah cam yüzeyler

İleti burak120320 » 02 Kasım 2014 18:29

Bildiğim kadarıyla o siyah bölge yurt dışı araçlarda bir sensör, kapı kolunu tuttuğunuzda kilitleri açan bişi sanırım. Türkiye'de ki versiyonlarda yok. Fakat çok emin değilim, bende merak edip araştırdığımda bu bilgiye ulaşmıştım.
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Burock » 03 Kasım 2014 01:51

Doğru bilgi, eller serbest özelliği için kullanılan sensör yuvaları onlar malesef tr'de hiç bir clio'3 de bu özellik yok. O yüzden sadece görsel olarak bir kapak diyebiliriz.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Kilometre: 0
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

İleti emretpc » 03 Kasım 2014 12:33

Parmak izi sensörlerinden bahsediyorsunuz sanırım. O özelliği hyundai ix35'de görmüştüm. Hocam parmak izi taraması ile kapıyı açıyordu. Fakat parmak izini tarayan kısım kapı kolu üzerindeydi ve sadece şoför kapısında bulunuyordu. Benim bahsettiğim şeyler ise bütün kapılarda var ve kapı kolu üzerinde değil, kapı kolu arkasında kalan kapının yüzeyinde. Yakın zamanda fotoğrafla gösteririm.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti KAZIMYILMAZ » 03 Kasım 2014 19:13

O kapaklar eller serbest için elinizi kapının koluna attığınızda kilidi açması için kullanılan sensörün kapağı. Aktif olarak megane3 aracımda var ve çalışıyor. Clio3'teki kapakların aynısı.

Bildiğim kadarıyla Türkiye'deki hiç bir Clio3'te o özellik maalesef yok.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti emretpc » 04 Kasım 2014 10:19

Anladım arkadaşlar, teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için. :)
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti KAZIMYILMAZ » 04 Kasım 2014 21:12

Bu arada aklınızda olsun o kapaklar belli bir süre sonra gevşeyip belli bir hızda rüzgarında etkisiyle tıkırtı yapıyor. Bu kapakları söküp etrafına bir bant çekip tekrar takınca o ses kesiliyor.

emretpc demiş ki:Anladım arkadaşlar, teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için. :)
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti planetearth » 05 Kasım 2014 11:00

KAZIMYILMAZ demiş ki:Bu arada aklınızda olsun o kapaklar belli bir süre sonra gevşeyip belli bir hızda rüzgarında etkisiyle tıkırtı yapıyor. Bu kapakları söküp etrafına bir bant çekip tekrar takınca o ses kesiliyor.

emretpc demiş ki:Anladım arkadaşlar, teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için. :)

kardeşim merhaba, bu bahsettiğin kapak sesleri bende çok fazla duyulmaya başladı. kapı iç döşemelerini sökmek mi gerekiyor bant çekebilmek için başka bir pratik yolu var mı? bilgilendirirsen çok iyi olur.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5

İleti KAZIMYILMAZ » 05 Kasım 2014 11:10

O kadar kolay ki, 2 dakikada kendin halledebilirsin kardeşim. Tek yapman gereken şey ince sivri bir şeyle (İnce bir tornavida olabilir) o plastik parçayı kenarından dışarıya doğru hareket ettir. Ama dikkat et boyaya zarar verme. (Ben çok dikkat etmedim ama boyada hiç bir sıkıntı oluşmadı.) Tık diye atıyor zaten. Daha sonra çıkan kapağın etrafını siyah elektrikçi bantıyla bir yada iki tur olacak şekilde sar ve yerine oturt. Zaten biraz zorlanarak girecek yerine. Elinle test et zaten beton gibi yerine oturmuş ve oynamıyor olacak.

planetearth demiş ki:
KAZIMYILMAZ demiş ki:Bu arada aklınızda olsun o kapaklar belli bir süre sonra gevşeyip belli bir hızda rüzgarında etkisiyle tıkırtı yapıyor. Bu kapakları söküp etrafına bir bant çekip tekrar takınca o ses kesiliyor.

kardeşim merhaba, bu bahsettiğin kapak sesleri bende çok fazla duyulmaya başladı. kapı iç döşemelerini sökmek mi gerekiyor bant çekebilmek için başka bir pratik yolu var mı? bilgilendirirsen çok iyi olur.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti planetearth » 05 Kasım 2014 13:42

KAZIMYILMAZ demiş ki:O kadar kolay ki, 2 dakikada kendin halledebilirsin kardeşim. Tek yapman gereken şey ince sivri bir şeyle (İnce bir tornavida olabilir) o plastik parçayı kenarından dışarıya doğru hareket ettir. Ama dikkat et boyaya zarar verme. (Ben çok dikkat etmedim ama boyada hiç bir sıkıntı oluşmadı.) Tık diye atıyor zaten. Daha sonra çıkan kapağın etrafını siyah elektrikçi bantıyla bir yada iki tur olacak şekilde sar ve yerine oturt. Zaten biraz zorlanarak girecek yerine. Elinle test et zaten beton gibi yerine oturmuş ve oynamıyor olacak.

planetearth demiş ki:

çok teşekkürler kardeşim. en kısa sürede yapacağım çünkü yolda çok ses yapıyor ve 3 kapıda da bu ses var.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti planetearth » 05 Kasım 2014 14:23

planetearth demiş ki:
KAZIMYILMAZ demiş ki:O kadar kolay ki, 2 dakikada kendin halledebilirsin kardeşim. Tek yapman gereken şey ince sivri bir şeyle (İnce bir tornavida olabilir) o plastik parçayı kenarından dışarıya doğru hareket ettir. Ama dikkat et boyaya zarar verme. (Ben çok dikkat etmedim ama boyada hiç bir sıkıntı oluşmadı.) Tık diye atıyor zaten. Daha sonra çıkan kapağın etrafını siyah elektrikçi bantıyla bir yada iki tur olacak şekilde sar ve yerine oturt. Zaten biraz zorlanarak girecek yerine. Elinle test et zaten beton gibi yerine oturmuş ve oynamıyor olacak.

planetearth demiş ki:

çok teşekkürler kardeşim. en kısa sürede yapacağım çünkü yolda çok ses yapıyor ve 3 kapıda da bu ses var.

kazımyılmaz kardeşim, şuan dediklerini uygulamış bulunmaktayım 10 dakikada hallettim. çok iyi oldu.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti mahi01 » 05 Mayıs 2020 09:43

Gives grant winning antivirus and security programming for your PC, Mac, and cell phones. Get Norton™ programming and norton.com/setup appreciate a significant serenity when you surf on the web.norton help to ensure your gadgets against antiviruses and offer security to client www.norton.com/setup and giving personality and contraption affirmation to your related life.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
İsim ve Şehir: mahi,london

İleti mahi01 » 05 Mayıs 2020 09:43

create AVG account at enter AVG 25 digit activation key to sign in avg.com/retail and Install, after creating an account download the AVG antivirus.Avg is a well- known name in the field of virus protection. The reason for which this name is common among all end users is its free avg.com/retail antivirus and malware protection.It not only sounds avg.com/retail free but it provides a lot more with no money. It scans for virus and malware
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti mahi01 » 05 Mayıs 2020 09:44

enter avg retail activation code to install and activate avg.com/retail your avg antivirus software instantly.to download avg visit :Avg activation code is a 25-digit Apha-Numeric unique characters string, used to activate Avg internet security. You can get it from avg.com/registration the back of your AVG Retail Card.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti mahi01 » 05 Mayıs 2020 09:44

Support For AVG Retail Enrollment With the development of the digital world, online protection is crucial. It is extremely important to protect your PCs, Mac, computers as install avg with license number well as mobile devices and tablets with avg website.AVG Support resolves issues using remote access technology, you just need to avg.com/retail sit back relax and let the technician do their work.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Sonraki

Teknik Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 75 misafir