Ön silecek sorunu

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Ön silecek sorunu

İleti Anka » 16 Aralık 2017 13:24

Arkadaşlar 2011 model 1.2 HB 68000 km araç sahibiyim. Şöyle bir sorunum var. Ön camı temizlemek için kolu çektiğimde ilk olarak silecek çalışıyor ve sonrasında su püskürtmeye başlıyor. Ön cam kirli olduğunda bu durum sileceklerin daha çabuk deforme olmasına neden oluyor. Bununla ilgili herhangi bir kalibrasyon yapılabilir mi? Sizin kullandığınız araçlarda nasıl çalışıyor silecekler? Bu sorunu kafaya takmış durumdayım.
Anka
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 68800
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: Mehmet Kemal İstanbul

Re: Ön silecek sorunu

İleti Emrebali05 » 16 Aralık 2017 18:21

hocam arabayı çalıştırmadan yarım kontak açık iken kolu çekerseniz sadece su atıyor silecek çalışmıyor daha sonra arabayı çalıştırınca sileceklerle silebilir ama biraz zahmetli iş benim araçtada dediğiniz gibi oluyor su boruları başta boş oldugundan hemen su gelmiyor o yüzdende sileceklerin camı çizme durumudaa oluşabilir. kalibrasyon yapılabilir mi belki ama zor gibi geliyor bana
Emrebali05
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65 Hp
Kilometre: 136284
Yakıt: Shell V-max
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: Bursa

İleti Anka » 17 Aralık 2017 12:10

Bir nebze çözüm olabilir en azından ilk çalıştırmada camdaki pislikle giderilebilir. Babamda 2004 model Symbol var onda ilk önce su püskürtüyor sonrasında silecekler çalışmaya başlıyor. Neden bu modelde onu düşünememişler şaşılacak bir şey.
Anka
ER
ER

İleti tefenni15 » 18 Aralık 2017 08:36

Benim aracım Renault Clio Grand tour 1.5 dci 2011 model. Benim aracım da silecek kolunu çekince önce su geliyor, sonra silecek çalışıyor. Bence önce su gelmesi için, su deposunu hep dolu olarak tutun, yoksa su geç geliyor, bence bir deneyin.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

İleti Anka » 19 Aralık 2017 22:18

Su deposu dolu ya da boş fark etmedi. Diğer arkadaşın dediği gibi yarım kontak yaparak denedim sadece su sıkmadı silecekler de çalıştı normal olarak. Her aracın çalışması prensibi farklı herhalde.
Anka
ER
ER

İleti tefenni15 » 20 Aralık 2017 12:00

Anka demiş ki:Su deposu dolu ya da boş fark etmedi. Diğer arkadaşın dediği gibi yarım kontak yaparak denedim sadece su sıkmadı silecekler de çalıştı normal olarak. Her aracın çalışması prensibi farklı herhalde.

O zaman arkadaşım demek ki senin su püskürtme memelerin de ya tıkanıklık var, ya da motor zayıf geliyor. Benim aracım da ilk önce su geliyor ondan sonra silecekler çalışıyor, ama depo da az su varsa, su gelinceye kadar silecekler çalışıyor. Bu yüzden depoyu devamlı dolu bulunduruyorum.
tefenni15
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ
Kilometre: 63000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Goodyear efficentgri
İsim ve Şehir: Osman-İzmir

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 119 misafir