Clio 3 HP silecek motoru, silecek kolu ve far kolu arızası

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Clio 3 HP silecek motoru, silecek kolu ve far kolu arızası

İleti eucar83 » 03 Şubat 2019 21:55

Merhaba
2006 model Clio 3 HP aracım var, aracın silecekleri aralıklarla duraklamaya başladı yaklaşık bir hafta sonra hiç çalışmadı. Bende Bingöl ilinde ikamet ettiğim için burada Renault servisi olmadığı için sanayide ustaya götürdüm, aracın sileceklerinin bulunduğu ızgaranın olduğu kısım açıldığında silecek motoru tamamıyla su içerisindeydi. Silecek motoru söküldü tamiratı yapıldı ve takıldı silecek çalışmaya başladı. Tamirattan yaklaşık bir hafta sonra uzun far takılı kaldı far kolu çalışıyor ancak uzunları kapatmıyordu, tekrar oto elektrikçiye götürdüm. Usta “su tahliye kısımlarının imalat hatası sebebiyle aracın silecek motorunun su içerisinde kalmasından dolayı şase yaptırdığını ve diğer elektronik parçalar olan silecek kolu, far kolu vb. gibi parçalarda hatalar verdirmesinin muhtemel olacağını, Clio 3 lerin böyle bir kronik hatası olduğunu, Renault servisine götürmemin uygun olacağını” belirterek tamirat işine girmedi sadece uzunların sigortasını çıkardı.
Aracı farklı bir ilde servise götürme kararı aldım, memur olmam sebebiyle izin işlerini ayarlamam gerektiği için ve Bingöl ilinde yoğun kar yağışları olduğu için yolların normale dönmesini beklemem gerektiği için uzun far devre dışı bıraktık ve aracı kullanmadım. Bu gün (02.02.2019) aracı çalıştırdığımda aracın içinden yanık kablo kokusu aldım ardından silecek kolunun olduğu kısımdan beyaz duman geldi ve silecek kontak açıkken sürekli çalışmaya başladı, silecek kolunu aşağı yukarı oynattığımda (aç/kapat) uzun farları açıp kapatma sinyal verme gibi işlemler yapıyor. Tekrar elektrikçiye gittiğimde usta “silecek motorunun suda kalması sebebiyle şase yaptırdığı ve diğer elektronik aksanları bozduğunu, daha büyük arızalara da sebep verebileceğini uzun yola çıkmamam gerektiğini” belirtti. Aracın kronik hatasından dolayı yaklaşık bir aydır sanayiye gidip geliyorum, tanışmadığım usta kalmadı, yapmadığım masraf kalmadı, aracın her gün farklı bir sorunlar vermemesi için dua etmekten başka elimden bir şey gelmiyor. Bingöl ilinde de Renault’un servisi yok aracın sorunundan dolayı farklı bir ildeki servise de götüremiyorum, tamiratını Bingöl de de yaptıramıyorum, şimdi size soruyorum ben ne yapmalıyım. Sonuçta bu aracı ailem ile kullanmak için aldım, aracın bu kronik hatasından dolayı sürekli arızalar vermesi, daha büyük bir sorun yaşamam, aracıma ve araçtaki fertlerin birine bir şey olması durumunda sorumluğu Renault alabilecek mi?
bu tarz sorun yaşayan varmı?
eucar83
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 47.7 kw
Kilometre: 118600
Yakıt: dizel
Lastik Markası: petlas
İsim ve Şehir: bingöl

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi