2000 devirde yaşanan zırıltı.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: 2000 devirde yaşanan zırıltı.

İleti filip34 » 18 Kasım 2008 13:06

Merhaba,

Bende de böyle bir sıkıntı vardı. Servis normal dedi. ayrıca oktayın arabasınıda kullandım ondada aynı problem vardı. bu borular nerede kalıyor. ?

Birde parkeli yolda arka dearaftan ses geliyormu ?
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Alfie » 07 Aralık 2008 17:02

Ben bozuk tümsekli bir yola girdiğimde, bagajdan arka cam sesi geliyor. Sol kapı yönünden de bir yay sesi geliyor arada bir önden de geliyor. Servis bir türlü yapamadı. Ne diyeyim yazın satıp bir daha asla reno almayı düşünmüyorum. 2008 model bir arabaya biniyorum, bisiklete mi biniyorum anlamadım. 350bin km bir taksiye biniyorum tık ses gelmiyor hiç bir yanından. Benim arabam daha 20bin km ve servis genel sorunu diyor.
Alfie
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti dci65 » 07 Aralık 2008 17:41

çok yanlış düşünüyorsun... benim eski arabamda ( ki kendisi 2005 model saab 93 sportsedan oluyor ) birsürü tıkırtı yaşıyordum... aldığımın 2. günü başladı tıkırtılar.. şimdi clioya biniyorum ve benim aracımda tık yok. üstelik 3.5 cm yaylar var arabamda, çok ama çok agresif kullanırım arabayı, bozuk yollara hız kesmeden girerim vs, yani arabaya acımam, genede ses gelmiyor. demek istediğim ; olay tamamen şans işi. kimi Mercedeslerde bile takır tukur ses var. kendim duydum yani.. aracınızda ufacık bi bağlantı noktasında ufacık bir dikkatsiz bağlama olabilir. bu da sese sebep olur. kimi araçlar temiz çıkar( benimki ve birçok arkadaşımınki gibi) kimi sorunlu olabilir.. renault almayacağım diyorsun, ya mercedes alırsan, ondan da tıkırtı gelirse ne yapacaksın? ancak bentley falan mükemmele yakın araç üretiyor günümüzde. e onlara da paran yetmeyecek.. bence müziğini aç, yoluna devam et, 2008 model aracını da bu sebepten satmaya kalkma bence ki zarar etmeyesin... :roll: umarım beni yanlış anlamazsın, kazasız günler dileklerimle...
dci65

İleti oktay » 11 Ocak 2009 09:42

murat abi selam,konu biraz dağılmış gözüküyor ama ben en baştaki zırıltıdan devam edeyim.bu dediğin zırıltı özellikle kışın ve mototr soğukken duydugum bişi benimde.nasıl çözdüğünün anlatırmısın ve fotograf ekleyebilir misin?
oktay
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP

İleti Devrim » 11 Ocak 2009 13:10

Eğer benim duyduğum zırıltıyla aynıysa, benim yaşadığım şu:

+2 de olsa, -10 da olsa, motor biraz sert çalışıyor. Hareket esnasında, hızlanma ve cut-off'larda sorun yok. Sadece denge durumunda, yani ayağımı gaza normal bastığımda (ne gaz veriyorum ne çekiyorum) bi "crrrrrrr" gibi bir ses ekleniyor motor sesine. Ama sanırım bu geçen sene de vardı.

Fakat çok zayıf bir ses. Isınınca kayboluyor...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti filip34 » 12 Ocak 2009 08:34

Devrim selam,

Bendeki seste böyle bişeydi.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Diablo » 10 Mart 2009 12:19

Galiba benimkilerde birbirine çok yakın gerçi bu güne kadar ses yapmadı.Boruları esnetmeden arasına lastik bir parça koyup sabitlesek olur heralde :roll: :roll:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Devrim » 11 Mart 2009 11:32

Murat demiş ki:Zaten enteresanki bu zırıldama sadece 1800-2000 devir arasında oluyordu.Servise gittiğimde baktılar klima boruları aşağıda bir noktada temas ediyormuş ondna dolayı zırıltı yapıyormu :D
Abi rezonasyondandır diye düşünüyorum. Belli diğer devirlerde yakınından bile geçmezken tam 2bin civarında birbirilerinin titreşim frekansı örtüştüğündendir diye düşünüyorum.
:geek:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 11 Mart 2009 12:15

Murat demiş ki:
Devrim demiş ki:
Murat demiş ki:Zaten enteresanki bu zırıldama sadece 1800-2000 devir arasında oluyordu.Servise gittiğimde baktılar klima boruları aşağıda bir noktada temas ediyormuş ondna dolayı zırıltı yapıyormu :D
Abi rezonasyondandır diye düşünüyorum. Belli diğer devirlerde yakınından bile geçmezken tam 2bin civarında birbirilerinin titreşim frekansı örtüştüğündendir diye düşünüyorum.
:geek:

Aslında bu olayın olma sebebi kediler :mrgreen: Kedilerin motorun üzerine çıkış istikametinde klima borusu olduğundan üzerine basıyor veya üzerinde yatıyor olabilir. :mrgreen: Ama yakında kedi katili olucam benim arabanın motorunda yaşamaları beni rahatsız ediyor :oops:

Bir ihtimalde hava sıcaklığından dolayı oluşan genleşmeden de olabilir borular aliminyum olduğu için çok daha fazla genleşir çok zayıf bir ihtimalle beraber tabiki ama imkansız değil ben dün baktım borular arasında en yakın mesafe 2 mm kadar bir yer mevcut genleşmeden dolayı bu ara kapanabilir dolayısıyla zırıldama yapabilir.Benim en büyük korkum motora fare girmesi birde kemirme olayı olunca daha bir tırsıyor insan :shock:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 11 Mart 2009 12:30

Alper demiş ki:Fare girmez korkma nedeni ise benim aracımın motorunda 1 kedi ikamet etmekte hata muratada ve devrimde bu tip bir olay var. motorunun üst kısmında yatmaktalar veya turbonun üzerinde. Motoruna ii bak belki de senin de bir kedin vardır :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Bizimkiler edepli kediler olduğu için motora girmiyorlar besili ve tombul oldukları için belki sığmıyorlardır :D motor sıcak olunca üç dört tanesi camın önüne sereserpe yatıyolar hele bide güneş varsa hem alttan hem üstten ısınıyolar o kadar yüzsüzlerki kapıyı açıp biniyorum kıllarını bile kıpırdatmadan hala yatmaya devap ediyolar.Araba çalışınca bide dönüp bana bakıyolar niye bozuyon keyfimizi der gibi :lol:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti srt » 01 Temmuz 2009 13:25

merhabalar..Bu zırıltı benim aracımda da var daha önce kullandığım amcamın aracında da vardı ama soğukken yapıo motor ısındığında ses kesiliyo bende servisten bu sesle ilgili bir cevap alamadım bu yüzden motorun karakteristik bi özelliği diye bakmaya başladım bu olaya :D Ayrıca benimde arkadan bagaj tarafından ve konsoldan çok ses geliyo özellikle yoldaki tırtıkların üstünden geçerken diğer bindiğim bu sınıf araçlarda bu kadar sesli geçeninide görmedim yardımcı olursanız sevinirim :roll:
srt
ER
ER

İsim ve Şehir: istanbul

İleti Devrim » 12 Ekim 2009 23:32

Arkadaşlar;

Yukarıda yazmış çizmişiz. Ama benim araçta 2000 devirde sağ köşeden biryerden zırıltı gelmeye başladı. Kaynağını bulamadım bir türlü.

Kayınpederi direksiyona oturtup gaz pedalını 2000 devirde tutmasını istedim. Motor kaputunu açıp boruları, orayı burayı kurcaladım ama zırıltı yapan bir şey görünmedi. Kapılar açıkken aracın içinden duyulmuyor ses. Kapıları ve pencereleri kapatınca duyulan bir zırıltı. Yukarıda bir iletide "klima borularının teması"ndan bahsediliyor. Servise bir baktırayım. Uyuz oldum, hani neredeyse 2bin devir altı kullanasım var veya 2bin'i hemen aşasım var. Kulak takıldı mı takılıyor, bilirsiniz.

Paylaşayım dedim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oguz1 » 13 Ekim 2009 06:57

Şu ana kadar bende olmadı ama devrimin dediği gibi takıntı olunca o yer bulunacak çaresi yok.

Bendeki yerde uzun zamandır sağ kapı içi çukur veya tümsekten geçerken sadece ince bir çarpma sesi geliyor, garanti devam ederken bilerek kapıyı açtırmadım. Ne kadar yer açılırsa o kadar aracın başka yerlerinden zırıltı gelme olasılığı artar diye düşünüyorum.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti m.palmer » 28 Ekim 2009 21:52

yan sürücü koltuğunun yanından da bi yerlerden ufak bir titreşim sesi de benim arabamdan gelior tam nerden geldiğini bilmiyorum bir de çukurlarda sanki ön taraflardan bi yerlerden ses gelior ama emin olamadım çukura düştüğümde gelen normal sesmi yoksa bişeylermi ses yapıyor die..
m.palmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.6 16v
Kilometre: 15000
Lastik Markası: conti. sport cont.2
İsim ve Şehir: mustafa/K.K.T.C

İleti Devrim » 02 Kasım 2009 01:10

Yan sürücü koltuğu? Yolcu koltuğu mu?... Bazen yolcu emniyet kemeri tokası, iki kapı ortasındaki döşemeye dokunup ses yapıyor, onu biliyorum...

Arkadaşlar bu arada 2bin devirdeki zırıltı, bakım esnasında giderildi. (Yarın fotoğraf çeker koyarım buraya)
Motorun sol bölgesindeki iki klima borusunun aşırı samimiyet içinde bulunmalarıyla ilgili bir konuymuş. Usta bir "el" attı, ses kesildi.

Bahsettiğim zırıltı devir ibresinin, 2000 çizgisinin hemen altından az üstüne kadar olan bölümde duyulmaktaydı. Motor kaputu açık, motoru dinleyince duyamıyorsunuz. Kapılar/pencereler açık, içerden duyamıyorsunuz. İllâ camlar kapılar kapalı olacak, başka hiç bir ses olmayacak... Ancak o zaman duyulan bir zırıltıydı.

Çok önce bir konu arasında 2bin'deki "başka bir" zırıltıdan bahsetmiştim, o halâ var. Özellikle motor soğukken 2bin'de baş gösteren bir ses. Motora gaz verirken geliyor. Extra gaz yüklemesi yapmadığınız takdirde, devir 2bin olsa bile gelmiyor. Bu da böyle bir zırıltı tipi. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi