2000 devirde yaşanan zırıltı.

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: 2000 devirde yaşanan zırıltı.

İleti tolgahakan » 03 Kasım 2009 22:48

herkese slm bende benzer bi ses var epey uzun süre araştırdım ve en sonunda buldum. en çok rölantide ve araç gereğinden yüksek viteste geliyordu(anlık: mesela sokak arasına saparken vitesi 2 değil 3e takıp gaz vermeyi deneyince ). arabanın sağ tarafını yüksek bi yere çıkardım(kaldırım) ve ses yoğun ve ssürekli gelmeye başladı indim ve her tarafını kontrol ettim ve sonuç...
benim aracın egzos borusu sallantıda bulunduğu kanala değiyor şimdi bunun için servise gidicem ve bu sesi de yok edicem inş.
siz de deneyin umarım işinize yarar.
tolgahakan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio III Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 75BG
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell 95Oktan
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: Tokat

İleti m.palmer » 04 Kasım 2009 11:20

Devrim demiş ki:Yan sürücü koltuğu? Yolcu koltuğu mu?... Bazen yolcu emniyet kemeri tokası, iki kapı ortasındaki döşemeye dokunup ses yapıyor, onu biliyorum...

ewt kardeş ya biraz anlam karmaşası olmuş yolcu koltuğu
m.palmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.6 16v
Kilometre: 15000
Lastik Markası: conti. sport cont.2
İsim ve Şehir: mustafa/K.K.T.C

İleti turker » 11 Eylül 2011 23:44

Aha işte buldum! Bende aynı zırıltıdan muzdaripim arkadaşlar, birkaç gündür 1900 devre geldiğimde zırıltı başlıyor. Motor soğuk yada sıcak farketmiyor. 1900 devirden sonra başlıyor ve bu devrin üzerinde kaldığı sürece ses kesilmiyor. Boşta 2000 devirlere çıkıyorum yine ses başlıyor. Buda gösteriyorki yürüyen aksamdan kaynaklanmıyor. Sanırım sizlerinde bahsettiği gibi çeşitli boşluklar sebebiyle bazı boru yada dğer parçaların titreşiminden kaynaklanıyor olmalı. Nedeni tespit edebilirsem yazarım.
turker
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 68000
Yakıt: PO Eurodizel
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: Türker Akkaya BİLECİK

İleti MertDeniz » 12 Eylül 2011 13:35

Babamın 2006 Albea'sında böyle bir ses vardı. Sorunun nedenini bulamadılar. Zaten çok kalmadan sattık arabayı.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti diplomali_amele » 24 Eylül 2011 13:09

arkadaşlar bu sorun için 2 yere bakmanızı öneririm 2000 devirde araç ara hızlanma yaşadığı için titreşim artması normal ve malum ülke yollarıda sıkıntılı özellikle deneyin göreceksiniz onlastiklerinizi sökün ve davlumbazlarınızı yıkayın vidalarına perçinlerine bakın gevçeme perçinde kopma yada çatlama var ise ses yapar ve bunu ança içerde sessiz ortamda duyarsınız başka türlü değil bu her araçta yaşanan bir durum zaten özellikle orjinal lastık yerine 1ve ya 2 kademe üst kesit genişliğe sahip araçlarda daha çok oluyor
bu güne kadar hep başıma geldi onuda bir yıkamacıda öğrendim jeep sahibi bir adama sordum malım arazide çok gezen araçlardan dedim böyle böyle dedi lastiçye git söktür ön lastikleri davlumbaza baktır yada servise git en temizi lastikleri söktür balansa baktır sonra davlumbaza baktır sıkıntın gidecektir...

aynen öyle oldu perçinler kırılmaya başlamıştş ara ara lastık ve hız orantısı ile sürtme ve titreme yapıyordu
şimdi sıkıntımız kalmadı şükür...
sizede tavsiyem budur....
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 evr 4ab
Kilometre: 7000
Yakıt: full benzin/lpg
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: Yücel İSTANBUL

İleti Devrim » 25 Eylül 2011 00:50

Şöyle; Araç park hâlindeyken de bu sesi duyabilirsiniz motordan. Motora özgü bir şey yani.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti muratoguz » 25 Ekim 2011 09:51

Devrim demiş ki:Yan sürücü koltuğu? Yolcu koltuğu mu?... Bazen yolcu emniyet kemeri tokası, iki kapı ortasındaki döşemeye dokunup ses yapıyor, onu biliyorum...

Arkadaşlar bu arada 2bin devirdeki zırıltı, bakım esnasında giderildi. (Yarın fotoğraf çeker koyarım buraya)
Motorun sol bölgesindeki iki klima borusunun aşırı samimiyet içinde bulunmalarıyla ilgili bir konuymuş. Usta bir "el" attı, ses kesildi.

Bahsettiğim zırıltı devir ibresinin, 2000 çizgisinin hemen altından az üstüne kadar olan bölümde duyulmaktaydı. Motor kaputu açık, motoru dinleyince duyamıyorsunuz. Kapılar/pencereler açık, içerden duyamıyorsunuz. İllâ camlar kapılar kapalı olacak, başka hiç bir ses olmayacak... Ancak o zaman duyulan bir zırıltıydı.

Çok önce bir konu arasında 2bin'deki "başka bir" zırıltıdan bahsetmiştim, o halâ var. Özellikle motor soğukken 2bin'de baş gösteren bir ses. Motora gaz verirken geliyor. Extra gaz yüklemesi yapmadığınız takdirde, devir 2bin olsa bile gelmiyor. Bu da böyle bir zırıltı tipi. :)

Devrim bey fotoğrafları bekliyoruz :) ayrıca usta nasıl bir çözüm uyguladı ? Son birkaç aydır yolcu tarafı konsol un oralardan geldiğini tahmin ediyorum bir zırıltı geliyor çok sinir edici bir durum sizinkine benzer bir durum mudur?
muratoguz
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 Clio III Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 61555
Yakıt: Shell Feul Save
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kayseri

İleti Devrim » 25 Ekim 2011 17:29

Merhaba. Aslında fotoğraf diye koyacağım şey, motorun sol bölümünde yer alan klima boruları olacaktı. Sonradan gereksiz gördüm. Usta, bildiğiniz eğdi büktü oraları. Yani tabii o kadar eğmedi ama, biraz zorladı ve ses geçti. Ama muhtemelen bu bir tesadüftü. Yani 2000 devirde motorun ürettiği rezonasyon oralarda bir yeri titretti.

2000 devirde yaşanan bir başka zırıltı var aslında. Asıl zırıltı o bence. Benimki geçici tesadüfi bir şey olmuş bence. Onu usta açıklamıştı ciddi ciddi ama unuttum. Tekrar sorarım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti sezgin bey » 25 Ekim 2011 20:33

Bu bence bir problem değil, bende geçenlerde otomobilimi park ettim. Her zamanki gibi rölantide 1 dakika beklerim el freni çekili ve vites boşta. Azıcık gaz veriyorum turbo sesinin gelmesini beklemeden motor sanki devir alınca ses yapmıyor dvir düşünce o dediğiniz renozans sesini yapıyor. Bu ses babamın 2001 model sembolundede vardı. Benzinli idi bu bence motorların kendine has bir durum. Çünkü benim aracın içine komple baktım ki sınıfındaki en düzenli motor odası bizim otomobillerimizde var. bu araçlardaki en güzel kısım motor kaputunun kısa olması tampon daha yukarıdan başlıyor en güzeli.
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti maliilhan » 11 Aralık 2011 00:51

Devrim demiş ki:
Murat demiş ki:Zaten enteresanki bu zırıldama sadece 1800-2000 devir arasında oluyordu.Servise gittiğimde baktılar klima boruları aşağıda bir noktada temas ediyormuş ondna dolayı zırıltı yapıyormu :D
Abi rezonasyondandır diye düşünüyorum. Belli diğer devirlerde yakınından bile geçmezken tam 2bin civarında birbirilerinin titreşim frekansı örtüştüğündendir diye düşünüyorum.
:geek:

SADECE renoya özgü bi rezonans o zaman
maliilhan
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 70000
Yakıt: total
Lastik Markası: dunlop 195 55 15
İsim ve Şehir: muş

İleti mehmetz » 21 Ocak 2012 00:45

Selam arkadaşlar. benim cliodaki zırıltıyı küçük bir kaç sünger parçasıyla çözdük. serviste öncelikle klima borularını kontrol edip gevşeyen ya da çıkan kısımların vibrasyon yapmaması için iyice sıkıştırıldı. daha sonra akünün arka kısmından ön ızgaraya doğru gelen bir hava kanalı (borusu) var. o boru ciddi bir titreşim yapıyor. kontrol ederseniz ızgara kısmındaki ucu sabitlenmemiş. en azından benim clioda öyleydi. o borunun, akünün arkasından geçen kısmına yumuşak bir sünger yerleştirip sabitledim. böylece zırıltı kesildi. şimdilik başka bir ses yok.
mehmetz
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 88hp
Kilometre: 134000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: kumho
İsim ve Şehir: istanbul

İleti krank » 30 Ocak 2012 11:19

Hareket halinde ya da park halinde tam 2200 devirde aracın arka kısmından bir zırıltı geliyor.Öyle emniyet kemerinden gelen gibi hafif bir zırıltıdan bahsetmiyorum.Rahatsız edici,yüksek sesli bir zarıltı.Sanki egzoz takozları kopukta egzoz gövdeye çarpıyor gibi.

3 kez servise gittim.Son gidişimde son susturucunun arızalı olduğunu söyleyip parça sipariş ettiler.Hafta sonu takılacak.Umarım sorun çözülür zira sıfır araçta böyle sıkıntılar insanı araçtan soğutuyor.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun

İleti krank » 06 Şubat 2012 22:15

Servis hala son susturucumu değiştirecek.Zırıltı araç içinde ciddi rahatsızlık veriyor.Parça beklemeye devam ediyorum 10 gün oldu.

Sanayide tanıdık bir egzozcuya da gösterdim.O da teyit etti "son susturucunun içinde kopuk var parça değişecek" dedi.Eliyle salladığında da içinde bir şeyler vuruyor.En azından servisin tespiti doğruymuş.Bekleyeceğiz bakalım.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti onurksk » 07 Şubat 2012 08:15

Bu metalik zırıltı benim sol ön tekerden geliyor sanki bir bilya yada tel boştaymış gibi ses yapıyor.Körükleri değiştirirken teker + fren sistemi komple söküldü acaba eksikmi topladılar iyi usta parça arttırır hesabı boşta birşeymi sallanıyo :D :D gaza dokunduğum anda kesiliyo rolantide zırıldamaya devam :)

Burada okuduktan sonra baktım benim aküyle hava filtresinin olduğu kısmın arasına sünger takoz koymuşlar sizde deneyin bence ses içi faydalı olabilir.
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti krank » 14 Şubat 2012 18:59

Son susturucum uzun çabalardan sonra değişti (kelepçe uymadı,takoz uymadı vs.) ve 2200 devirdeki zırıldama kesildi.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

ÖncekiSonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi