lastiklerimi değiştireceğim yardım

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

lastiklerimi değiştireceğim yardım

İleti ozcancetinkaya » 07 Nisan 2009 09:47

merhaba arkadaşlar, öncelikle şuan aracımda 165*65/15R Bridgestone b250 lastik ve orjinal saç jant var. ben lastiğimin taban genişliğini arttırıp 185*65/15R ebatına yükseltmek istiyorum. az önce servisimi aradım oradaki yetkili 195*50/15R ye kadar yükseltebileceğimi söyledi. tabii yakıt artışını göze almak koşuluyla. ama ben 185*60/15R istiyorum. benim gibi yapanlar var mı? memnuniyetlerini yada memnuniyetsizliklerini paylaşırlarsa sevinirim. ayrıca hangi markayı önerirsiniz. ben michelin istiyordum ama yapılan yorumlara göre tavsiye edilmiyor gibi.

teşekkürler. ..
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2cc 16v Aut
Kilometre: 79000
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bridgestone ER300
İsim ve Şehir: BabaesKieşan

Re: lastiklerimi değiştireceğim yardım

İleti ozcancetinkaya » 07 Nisan 2009 10:42

merhaba Murat bey arabam Clio 3 HB 1.2CC 16V Aut. Ateş Kırmızı
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti ozcancetinkaya » 07 Nisan 2009 11:12

teşekkür ederim Murat bey ama bridgestone gerçekten tavsiye ediyor musunuz? bu lastik işi biraz baş ağrıtıyor. servislerde kendi bayisindeki lastiği öneriyor.
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti barracuda » 07 Nisan 2009 11:17

185/60/15 extreme lerin üzerinde gelen dunlop 01 sport du galiba .. o lastiklerde çok güzel tavsiye ederim ..
barracuda
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 3k
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: erhan / istanbul

İleti Diablo » 07 Nisan 2009 11:38

ozcancetinkaya demiş ki:merhaba arkadaşlar, öncelikle şuan aracımda 165*65/15R Bridgestone b250 lastik ve orjinal saç jant var. ben lastiğimin taban genişliğini arttırıp 185*65/15R ebatına yükseltmek istiyorum. az önce servisimi aradım oradaki yetkili 195*50/15R ye kadar yükseltebileceğimi söyledi. tabii yakıt artışını göze almak koşuluyla. ama ben 185*60/15R istiyorum. benim gibi yapanlar var mı? memnuniyetlerini yada memnuniyetsizliklerini paylaşırlarsa sevinirim. ayrıca hangi markayı önerirsiniz. ben michelin istiyordum ama yapılan yorumlara göre tavsiye edilmiyor gibi.

teşekkürler. ..

Michelin in tavsiye edilmemesinin en büyük nedeni ıslak yok ve kaygan zemin performansının iyi olmaması.Ama tabikide michelin kötü lastik değil özellikle hız ve yakıt tüketimi bakımından diğer markalara büyük fark attığı ortada.185 ve 165 ölçüleri arasında pekte fark olacağını zannetmiyorum.Yaklaşan yaz mevsimini düşünürsek michelin iyi bir seçim olur fakat kışın yol tutuşundan özelikle ıslak zeminde memnun kalmayacağınız aşikar.Özellikle kurudan ıslağa ıslaktan kuruya geçerken michelin çok bocalıyor.Benim tavsiyem 4 mevsim bridgestone yada goodyear 185 60 15 R
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti eses1976 » 07 Nisan 2009 11:49

Lastiklerimi değiştirme sorunu bende de var. Bir kaç lastikçi tanıdığım petlas ı da önerdi.
Benim clio 3 üm 2006 1.2 aut. lastikleri ise 185/65/15 bridgestone.
Ama bende kararsızım...
Bridgestone da sanki içe çok ses veriyor gibi geliyor bana, tavsiyelerinizi bakliyorum...
eses1976
ER
ER

İleti ozcancetinkaya » 07 Nisan 2009 13:52

ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar, şimdi bridgestone yetkili bayisi ile görüştüm ER300 'ü 155tl/adet Kredi kartına taksitli olarak verecek ama birde aynı özellikli hatta aynı fabrikada üretilen lassa modelini önerdi onun da fiyatına 125tl/adet verdi siz ne dersiniz fiyatlar normal mi? lassa yı mı tercih ederdiniz.
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti eses1976 » 07 Nisan 2009 23:21

Teşekkürler arkadaşlar bende hemen yine bridgestone almaya çalışayım...
eses1976
ER
ER

İleti ozcancetinkaya » 08 Nisan 2009 08:04

günaydın arkadaşlar, dün akşam iş çıkışı hem bridgestone hemde goodyear bayisine gittim bridgestone da 185*60/15R er300 şuan elinde yokmuş ancak elinde 195*60/15R ER300 vardı ve lassa impetus revo ile karşılaştırdık sırt deseni hemen hemen aynı ufak değişiklikler vardı satıcı bunuda alabilirsiniz dedi. goodyear bayisi de dunlop 185*60/15R verelim dedi ama fiyatı bridgestone göre biraz pahalıydı. cuma gününe kadar biraz daha araştıracağım. ayrıca yeni öğrendim dunlop larda 2 yıl memnuniyetsizliğinde hemen değişim yapıyorlarmış.
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti gkg88tr » 08 Nisan 2009 21:41

peki mesela jant degistircekler icin janti secip ona goremi arastirmak gerek lastigi yoksa firsat yakalayinca ucuz fiyata lastik almak dogrumu?yani atiyorum simdi 17 jant alicaz disarda 195 200 yada 205 gorduk cok uygun fiyatda seytanin durtmesine uymakmi gerek uymamakmi? :mrgreen: :mrgreen: ben arada gecerken bakiyorum cunku lastiklere keske jantlarin fiyati uygun olsada alsam su ucuzmus dedigim oluyor :mrgreen:
gkg88tr
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIOIII-extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci-85bg
İsim ve Şehir: izmir-goksenin

İleti Diablo » 08 Nisan 2009 23:29

ozcancetinkaya demiş ki:günaydın arkadaşlar, dün akşam iş çıkışı hem bridgestone hemde goodyear bayisine gittim bridgestone da 185*60/15R er300 şuan elinde yokmuş ancak elinde 195*60/15R ER300 vardı ve lassa impetus revo ile karşılaştırdık sırt deseni hemen hemen aynı ufak değişiklikler vardı satıcı bunuda alabilirsiniz dedi. goodyear bayisi de dunlop 185*60/15R verelim dedi ama fiyatı bridgestone göre biraz pahalıydı. cuma gününe kadar biraz daha araştıracağım. ayrıca yeni öğrendim dunlop larda 2 yıl memnuniyetsizliğinde hemen değişim yapıyorlarmış.

Evet lassa ile bridgestonun sırt desenleri birbirine benziyor 2 hafta kadar önce benimde gezmediğim lastikçi kalmamıştı ama lassa nın hamuru bridgestone kadar iyi değil.Şu memnuniyetsizlik konusundada değiştirmek için kırk dereden su getiriyorlar :(
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 09 Nisan 2009 11:20

Alper demiş ki:
Diablo demiş ki:
ozcancetinkaya demiş ki:günaydın arkadaşlar, dün akşam iş çıkışı hem bridgestone hemde goodyear bayisine gittim bridgestone da 185*60/15R er300 şuan elinde yokmuş ancak elinde 195*60/15R ER300 vardı ve lassa impetus revo ile karşılaştırdık sırt deseni hemen hemen aynı ufak değişiklikler vardı satıcı bunuda alabilirsiniz dedi. goodyear bayisi de dunlop 185*60/15R verelim dedi ama fiyatı bridgestone göre biraz pahalıydı. cuma gününe kadar biraz daha araştıracağım. ayrıca yeni öğrendim dunlop larda 2 yıl memnuniyetsizliğinde hemen değişim yapıyorlarmış.

Evet lassa ile bridgestonun sırt desenleri birbirine benziyor 2 hafta kadar önce benimde gezmediğim lastikçi kalmamıştı ama lassa nın hamuru bridgestone kadar iyi değil.Şu memnuniyetsizlik konusundada değiştirmek için kırk dereden su getiriyorlar :(

Aslında şu şekilde düşünmek gerek. Bildiğim kadarı ile Clio3 Türkiyede üretiliyor sadece ve avrupaya giden clio3 ve Türkiyede kalan clio3 aynı fabrikadan çıkmakta. Yalnız avrupaya giden 1 sınıf bize kalan 2 sınıf. Lastikte aynı sey lassa brigstone kadar olması imkansız olursa zaten kopyalama yapmış olur buda mahkemelik olmasına sebep. Taklit marka her zaman orjinalinden daha pahalıdır 8-) .

Alper bey lassa ve bridgestone Brisa (Bridgestone_Sabancı) ortaklığı altında üretim yapmaktadır.Yani kopyalama değilde teknoloji transferi diyebiliriz.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti ozcancetinkaya » 09 Nisan 2009 13:23

merhaba, bridgestone bayisinin bana öylediği ikiside aynı fabrikada hatta aynı hamurdan yapıldığı ve lassa için bridgestone 'nun Türkiye için telif haklarının lassa da olduğunu söyledi. yani anlıyacağınız ikiside aynı hatta aradaki fiyat farkını sordum telif hakkından kaynaklandığını söyledi :D
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Diablo » 09 Nisan 2009 14:25

Brisa ortaklığının amacı yabancı teknoloji desteğini kullanarak ve geliştirerek iç piyasaya yerli lastik üretmektir rahmetli sabancı amcanın takdir edilecek başarılarından biridir.Brisa Bridgestone Lassa ortaklığı değildir Bridgeston Sabancı ortaklığıdır Lassa da sabancı gurubunun bu çerçevede ürettiği lastiktir.Bridgestonun Lassa ile üretim olarak hiç bir alakası yok sadece arge ortaklığı var.Ama şöyle bir gerçekte var lassa nın bridgestone kadar iyi lastikleride var fakak bunları iç piyasada bulamazsınız bunlar direk ihraç ediliyor ve çok sonraları iç piyasaya giriyor.Brisa fabrikasında Lassa da üretiliyor Bridgestone da ama ikiside farklı lastik.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti SAFAK SAHIN » 09 Nisan 2009 20:12

Murat demiş ki:
ozcancetinkaya demiş ki:merhaba, bridgestone bayisinin bana öylediği ikiside aynı fabrikada hatta aynı hamurdan yapıldığı ve lassa için bridgestone 'nun Türkiye için telif haklarının lassa da olduğunu söyledi. yani anlıyacağınız ikiside aynı hatta aradaki fiyat farkını sordum telif hakkından kaynaklandığını söyledi :D

Tamam haklısın ama ona bakarsan Dacia'da Renault ürünü :mrgreen:
Bir örmek daha Audi-Vw-Seat-Skoda onlarda kardeşler :mrgreen:
Lassa ve Bridgestone aynı firma olsalar bile arada kalite farkı var yanii Latikçiye selam söyle benden o işi bırakıp don lastiği satsın :mrgreen: Komik oldu ama biraz :mrgreen:

BU AÇIKLAMADAN SONRA OLAY BİTMİŞTİR.sÖYLENENLER TAMAMEN LASTİKÇİYİ BAĞLAMAKTADIR OZCANIM KONUNUN SENİNLE HİÇBİR BALANTISI YOKTUR CANIM ARKADAŞIM.İŞTE BU FORUM BU YÜZDEN GÜZEL.ADAM DON LASTİĞİ DİYO KARŞIDAKİDE ESPİRİNİN KALİTESİNİ ANLADIĞI İÇİN ALINMIYO BİLE.AÇIKLAMA GÜZEL.AMA ÖZCANIN OLGUNLUĞUDA Bİ O KADAR GÜZEL

MURAT DOĞRU SÖZE NE DENİRKİ .o LASTİKÇİ DEDİĞİN GİBİ GİTSİN ...........LASTİĞİ SATSIN . :lol: :lol: :lol: :lol:
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi