Duble’ Yollarda Hız Sınırı Komedisi

?

İleti Devrim » 17 Temmuz 2010 14:33

Yeni bir yazı değil ama rastlamışken paylaşayım dedim...

Karayollarımızdaki hız sınırlarını biliyor musunuz? Ehliyet sahibi tüm sürücüler, hız sınırının hangi yolda, kaç km. olduğunu bilmek mecburiyetindedirler. Ama, Türkiye'de sürücüler öncelikle kullandıkları yolun hukuki niteliğini bilmek zorundadırlar. Zira, duble yol kavramı hayatımıza girdikten sonra, "bölünmüş" yollardaki hız sınırının kaç km. olduğunu bilmek için Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışıyor olmanız dahi yetmeyebilir.

Ben, 27 yıllık ehliyet sahibi birisi olarak hız sınırlarını bilmiyorum. Bunu net olarak bilen birisine de henüz rastlamadım. Trafik memurları sadece, radar kontrolü için ayarlanan hız sınırını biliyorlar. Onlar da emir kulu. Ne talimat veriliyorsa onu yapıyorlar. Ama, genellikle emiri hazırlayanlar meçhul. Bilinmeyen bir merkez burada da iş başında; "merkezin talimatı!"

Bu ülkede bölünmüş yollarda farklı hız sınırları var. Siz istediğiniz kadar trafik kurallarına uyun, hız limitlerine dikkat edin, yol bilgisayarınızdaki ortalama sürat her zaman uyulması gereken limitlerin altında olsun, 100 km. civarındaki süratle bölünmüş yollarda radara yakalanabilirsiniz. Eğer, Ankara'dan Eskişehir istikametine gidiyorsanız, yol kenarlarında hız sınırı levhalarını görebilirsiniz. Bazı noktalarda "100 km" uyarısı levhaları dahi var. Polatlı trafik amirliğini telefonla ararsanız, bölünmüş yolda hız sınırının "100 km" olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Zaten, yoldaki radar kontrollerinde 105 -110 km hızla geçtiğiniz halde yakalanmıyorsunuz. Hangi yolun neresinde "pilot" uygulama var ve kaç kilometreye müsade ediliyor, kimse bilmiyor. Hangi üstün zekalı kurum ya da şahıs böyle farklı hız sınırlarını uygulamaya koyuyor ve bunu yol kenarlarında ilan etmiyor, anlamak mümkün değil. Bu korsan bir uygulama mı? Yoksa, devlet bütçesine gelir sağlamak için vatandaşı tuzağa düşürüp ceza kesmek amacıyla, IMF tarafından önerilmiş bir uygulama mı? Özellikle, yeni duble yollarda hız sınırlarını belirten işaret levhaları yok. Ama, radar kontrolü, radar tuzağı çok.

İşin espirisi bir tarafa, yollara radarla hız kontrolü levhası konulmamasının mutlaka bir nedeni olmalı diye düşündüm. Vakit harcayıp, araştırdım. Evet, bir nedeni var. İşaret levhası konulmamasının bir nedeni var. T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü, Ankara Valiliğine (Emniyet Müdürlüğü) muhatap 12.03.2009 tarihli ve 07533 sayılı yazısında diyor ki;

"“Radarla Hız kontrolü levhası Karayolları İşaretleme Standartlarımızda bulunmamaktadır. Ülkemizin taraf olmak için çalışmalar yaptığı uluslararası karayolu anlaşmalarından Viyana"da 8 Kasım 1968"de imzaya açılan, karayolu işaretleri ve sinyalleri sözleşmesinde de bu ve benzeri harhangi bir bilgi veya ifade bulunmamaktadır.”"

Kısaca, Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet'e diyor ki, "sizin belirttiğiniz yerlere işaret levhası koymak benim işim değildir".

Yazının tarihinden de anlaşılacağı üzere, bu gerekçe yeni ortaya çıktı. Oysa, bu komedi 5-6 yıldır sahneleniyor. İşte bu nedenle, yola çıkarken önce Allah'a emanet olun. Sonra, gideceğiniz güzergahdaki yolun kanuni statüsünü öğrenmeye çalışın; Bölünmüş yol mu? Duble mi, tek mi? Pilot yol mu? Niğde ile Pozantı arasındaki gibi otoban olduğu halde, trafiğe devlet yolu olarak açılmış bir yol mu?... Her gördüğünüz çift şeritte veya otobanda hızınızı arttırmayınız. Belki de o yol, daha müteahhitten kesin kabulü yapılmamış, karayolları haritalarında bile olmayan "korsan" bir yoldur. Kanunen mevcut olmayan bir yolda, hız sınırı kontrolü yapan memurlara bakıp, yolun, hukuki statüsü olan bir yol olduğunu zannetmeyin. Mevzuatımızda, her türlü arazide sürücü avlama noktası oluşturmaya engel bir husus yok. Bu sayede, radarla hız kontrolü levhası, radardan 30-40 metre öncesine konulduğundan, sürücüler fren testine de teşvik edilmiş oluyor.

Marifet ve medeniyet dediğimiz şey "duble" yol yapmakla olmuyor. Biz, Türk vatandaşları bu tip uygulamalara alışığız. Konuyu abartmamak lazım. Ben sadece, karayollarımızda radara yakalanan yabancı uyruklu sürücülerle, trafik memurları arasındaki diyaloglarda yaşanan renkli görüntülere dikkat çekmek istedim. Yol idaresinin de ciddi bir "iş" olduğunu inşallah bir gün anlayacağız.

Aydın Sezer (aydinsezer@gmail.com) - 17 Haziran 2009 Çarşamba
Kaynak: http://www.haber3.com/

Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Duble’ Yollarda Hız Sınırı Komedisi

İleti Oktay ACAR » 18 Temmuz 2010 10:49

Devletin vatandaşını soymak için kurduğu güzel tezgah,sadece bize UTANMAK kalıyor...Yazık çok yazık...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti TheTez54 » 18 Temmuz 2010 19:53

Ehliyetimi aldığım ilk zamanlarda 2 şeritli bi bağlantı yolunda radara girmiştim.. Hızım 73 tü ve o yolda sınırın 70 olması gerektiğini düşünüyordum bağlantı yolu diye..Şehrin baya bi dışında ve çok güzel bir yol..Normalde 120 ile rahat gidilir.. Burası şehir içi sınır 50 dedi.. Radara girmeyen yoktu.. Devletimin paraya ihtiyacı vardı sanırım..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Faz 2 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 85 ps BVR
Kilometre: 103000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: servet sakarya

İleti impossible » 17 Mayıs 2012 15:47

impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti dafkanat » 17 Mayıs 2012 20:53

impossible kardeşim çok haklısın. Hız sınırına değil can sınırına dikkat etmek lazım. Şahsen ben yol, bırak çift şeridi 80 şeritli olsa bile benim gittiğim hız hep 90 dır. 120 ile giden de varıyor 90 ile giden de .120 ile giden 500 km lik yolu 4.16 saatte gidiyor. 90 ile giden ise 5.5 saatte. Arada 1.4 saat var. Erken varmak isteyen bazen gideceği yere varamıyor işte.

Aciliyet yoksa lütfen hız sınırlarına değil CAN SINIRINA uyalım.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti alperenfatih » 18 Mayıs 2012 07:27

impossible demiş ki:http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20573100.asp

:(

Allah rahmet eylesin

Amin. Aracı beyaz clio muş. Takla atmış ama çok fazla yıpranma yok araçta acaba emniyet kemeri mi takılı değilmiş.
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

İleti impossible » 18 Mayıs 2012 08:35

bende de cıkıyo bazen o hız canavarı, ama sehiricindeki lavuklar yüzünden, sehirlerarası yollarda ben de 90'ciyim halen..

arabaya gelirsek de antalya'da bulundugum icin biliyorum,oluversin daha 1aylık araba,plaka yeni cünkü.. zaten kiralık aracmıs, öyle diyor haberde..

bence emniyet kemeri takılmamış olsa gerek, ya da arkadan takılı..sanırım bi anlık dalgınlıkla orta cukura kaçırdı, panikledi takla attı..

yoksa en kötüsü karşı şeride gecerdi diye düsünüyorum..

Allah acısın ama yazık, cok yazık.. :(
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti alperenfatih » 18 Mayıs 2012 12:54

Doğru hava yastıkları açıldığına göre takılı olması gerekiyor değil mi
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

İleti Devrim » 25 Mayıs 2012 15:55

Ben şu an Eskişehir'deyim. Kütahya'daki bir sempozyuma katılıyoruz. Dün sabah gittik geldik. Yarın sabah da gidip sunum yapacağız falan. Eskişehir'de tanıdıklarda kalıyoruz.

Kütahya-Eskişehir arası 40-45 dakika falan. Bölünmüş ve güzel bir yol bence. Muhtemelen sürücü gerçekten aşırı hız yaptı sürücü. Çünkü iki gündür iyi yağmur yağıyor, 110'dan aşağı inmedim, yine de güvenli şekilde gidip geliyorum kaç seferdir o yolu.

Bazen insanoğlu olarak biz aranıyoruz kaza yapmak için. Gerçi bilemiyorum, belki lastik patladı ya da bir araç yanılttı falan... Mekanları cennet olsun...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Diğer Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 53 misafir