Garaj 308

Tamamıyla bizlere (forum üyelerine) ait garaj konuları. Garajınızı açınız ve kendinizi, aracınızı tanıtınız.

Garaj 308

İleti burak120320 » 13 Ocak 2016 20:47

Selam Arkadaşlar,

Uzun süredir iş yoğunluğu ve hayat koşturmacası yüzünden foruma giremedim. Son girişimde yanlış hatırlamıyorsam Clio 3 Night & Day'im vardı. Sonrasında otomatik ihtiyacı nedeniyle 2008 model Peugeout 308 confort aldım. Bir kaç ay onu kullandıktan sonra model yükseltmek için yine değişip aynı aracın 2012 modelini aldım, aşağı yukarı 6 aydır kullanıyorum. Araştırma içinde olan, merak eden, ilgilenen arkadaşlar için hem fikirlerimi hem de aracımla ilgili bilgilerimi paylaşmak istedim.

Model yükseltmek için aracımı sattığımda niyetim dizel otomatik Golf 6 almaktı. Gelin görün ki bomboş, sis farı bile olmayan, jant kapaklı 2012 Trendline Golf'lere sırf adı Volkswagen diye 55-60 bin çeken vatandaşlar yüzünden (tabi bu satıcıların suçu değil, bence tamamen memleketimizin Volkswagen takıntısı) başka markalara yöneldim. Sonuç olarak bir çok markayı inceledikten sonra aylarca 2008 modelini severek kullandığım, motor ve şanzımanından oldukça memnun olduğum 308'in Sportium versiyonunu aldım.

Yeni aracım 2012 model Babylone kırmızı 1.6 Hdi Auto6r 112Hp 270 Nm tork Peugeot 308 Sportium. Aracım tıpkı Clio 3 Night&Day gibi kasa değişmek üzereyken markanın son atak çabasının ürünü, oldukça iyi bir donanıma sahip bence. Komple cam tavan, start-stop, ön-arka park sensörü, bluetooth, çift bölge dijital klima, otomatik katlanan aynalar, 17 inç karartılmış jantlar, oto kararan dikiz aynası, 8 airbag, esp-abs, led gündüz farları, kırmızı dikişli deri direksiyon ve kırmızı dikişli sportium koltuk döşemeleri, 4 cam tek dokunuş açılıp kapanma, F1 vites kontrolü, yağmur-far sensörleri, cruise kontrol, usb aux bağlantıları aklıma gelen özellikleri. Motoru yukarıda da belirttiğim gibi 1,6 hdi 112Hp 270 Nm tork. Çok atak ve yokuşlarda, sollamalarda hiç üzmeyen bir canavar. Benim için oldukça yeterli hatta keyifli. Tüketim Ankara şehir içi trafikte 6 - 6,5 Lt arası değişiyor normal kullanımda. Ekonomi için çok kasarak yaptığım denemede 1 depo sonunda 5,4 Lt yakaladım şehir içi. Performanslı kullanım denemelerimin sonunda da (spor mod) 7 litreyi biraz geçtim. Şehir dışı çok kasmadan ortalama 120Km hız ile 5.1 Lt tüketimim oldu. Dikkatli kullanılırsa 5 Litrenin altına çok rahat iner. Periyodik bakımları 15bin Km'de bir ve yetkili serviste 400TL civarı. Şanzıman Auto6r'nin yeni versiyonu. Tek kavramalı yarı otomatik şanzıman. Aracı sadece denemek için şoför koltuğuna oturup birkaç km yol yapan herkesin ortak fikri vites geçişleri çok hissediliyor oluyor. İlk birkaç gün ben de aynı şeyi düşünmüştüm. Ancak birkaç kullanımdan, araca alışıp tepkilerini öğrendikten sonra bu sarsıntı minimum düzeye iniyor. Bunun için özel bir çabam olmadı, ayak bir şekilde uyum sağlıyor gaz pedalına. Şuan beni rahatsız eden hiç bir durum yok geçişlerle ilgili. Tabi ki bir DSG kadar konforlu değil ancak bir manuel kadar sorunsuz ve arıza durumunda çözümü çift kavramalara göre çok çok ucuz. Direksiyonun arkasındaki F1 kulakçıkları da bonusu.. Önceki aynı şanzımana sahip aracımı 92binde sattım, ne şanzımanda ne de baskı balatada hiç problem yoktu. Aracın bana göre eksi yönleri direksiyonun önceki araçlarıma göre bir nebze daha sert olması ve sert denilebilecek süspansiyonları olması. Bunlar dışında hiç bir şikayetim yok. Bunlar da spor ve güvenli sürüş için yapılmış sanıyorum. Yol tutuş olarak gayet başarılı. Bu konuda önceki araçlarımdan olan J kasa Astra favorimdi ancak 308 onu hiç aratmıyor, belki bir tık altında. Uygun yollarda zorlamalarımda çizgisinden neredeyse hiç çıkmadı. Fren mesafesi de gayet başarılı ancak frene bastığımda inceden bir sürtünme sesi geliyor. Servise bunu sorduğumda balatadaki kanserojen maddenin üretimden kaldırıldığını, yeni balatalarda o madde yerine metal tozu gibi bir şey eklendiğini sesin bu yüzden olduğunu söylediler. Bunun diskleri çabuk aşındıracağını söylediğimde yapacak bir şey yok cevabı aldım. Cam tavana alırken çok heveslenmiştim ama bana, yani sürücüye hiç bir faydası yok arabam cam tavan diye artistlik yapabilmek dışında, yan ve arka koltuklarda oturanlar çıkarıyor keyfini :) Fazla uzattım sanırım :) Sonuç olarak aracımdan çok çok memnunun ve çok severek kullanıyorum. Peugeot araba mı, o arabaya o kadar para verilir mi diyenlere inat herkese tavsiye ediyorum. Bu sefer en az 2 sene kullanıcam Allah kısmet ederse :D

Aracıma ait foto yok maalesef, bu havalarda kirli, pasaklı çıksın istemedim karşınıza. Temizlendikten sonra foto yükleyeceğim. Aşağıdaki fotolar aracımla birebir aynı ancak benim aracıma ait olmayan google'dan alıntı fotolardır. Herkese kazasız belasız, mutlu, keyifli günler dilerim...

[ img ]

[ img ]

[ img ]
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara