Bilgisayar ve İnternet Güvenliği

Bilim veya Teknoloji dünyasıyla ilgili bilgiler, sanat dünyasından haberler paylaşımlar.

Bilgisayar ve İnternet Güvenliği

İleti Devrim » 09 Ocak 2010 02:00

[Bu konu Araç Güvenliği başlığından bölünmüştür!]

İnternetten işlem yapmak güvenli. Ama acaba bilgisayarımız güvenli mi? Ben, yok anti-spy'dı yok trojan'dı yok virüs'tü derdiyle uğraşmaktan bıktım ve eşimin ta 2000 senesinden kalma Celeron 1.7Ghz'lik pc'sini adam edip (basit işlevli ekran kartı + 1GB RAM ekledim) Linux kurdum. O bilgisayarı sadece banka, alışveriş gibi internet işlerini için kullanıyorum (kullanacağım zaman bu pc'nin ekran, mouse, klavye vs. kablolarını bağlayıveriyorum). Oh, içim rahat yani... :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: ARAÇ MUAYENE

İleti oguz1 » 09 Ocak 2010 08:26

omeralemdar demiş ki:murat kardeşim internetten vergi yatırmak dogrumu <banka görevlisine sordum güvence veremedi>
< güvenilirmi?> <yapı kredi worde 3 taksit yapıyorlarmış>141,50 tl 1. taksit benim arabanın.

Abiciğim bende sizin gibi düşünüyorum ama gel gelelim, avast! Antivirus,Spyware Doctor ikisini beraber kullanıyorum pek birşeye geçit vermiyorlar herşeyden haberim oluyor, tabi sadece yazılıma güvenipte teslim olmuyorum sürekli bu işlerde ekran klavyesi kullanımına dikkat ediyorum. Tanımadığım meilleri açmıyorum. Son olarakta evden zorunlu olmadıkça girmemeye işyerinde ağda kullanılan program kasperky daha güvenli olduğu için oradan girmeyede dikkat ediyorum, Kredi kartı limitini 9000 tlden 3000 tl ye düşürdüm, 1500-2000 i kullanılıyor genelde. Bankada 90 adım yanımızda ama world puanı artırıyım diye ödedim vergiyi (şimdi öğrendim 3 taksit yapmış) , (her ay world puandan hediye 30-40 tl lik alışveriş yada yakıt alıyorum, Toplam 870 tl lik world puan kullanmışım şu güne kadar). Yoksa mybilet dışında kredi kartını web alışverişte kullanmıyorum, şu ana kadar sorun çıkmadı.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 09 Ocak 2010 14:47

erim demiş ki:Yaaa Devrim Alemsin... Banka işlemleri için ayrı bir PC... İnanılmaz birşey.. Helal sana valla :):):):)
Ben ESET SmartSecurty + NOD32 Ver-3 kullanıyorum. Mükemel bir firewall'u var. Benim iznim olmadan bir byte bile geçemiyor bilgisayarımdan... :):)
:D Ne yapayım abi, şimdi bende zaten güzel bir desktop pc var. Eşimde de dizüstü var. Bahsettiğim makina atıl durumdaydı. O şekilde yani.. :)

Açıkçası evdeki desktop pc'de var güvenlik yazılımları ama şu ARP solucanı hikayelerinden beridir anti-virüs yazılımlarına da güven olmuyor. Tarayıcıların zaaflarından faydalanıyorlar. Bir de kullanan eden çok oluyor o pc'ye. En iyisi bağımsız bir cihaz olacaktı. Kasayı atmak yerine 1GB RAM alıp değerlendirdim, güzel oldu. :D En azından riski azalttığımı düşünüyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Bayram » 10 Ocak 2010 17:45

Konu biraz sapmış olacak ama virüsten korkanlar için bir öneri sunayım(uğraşamam diyenler sanal kart üzerinden alışveriş yapmalarını öneririm)
1- Pc'yi veya notebook'u 2 partition olarak kurunuz veya kurdurunuz(c ve d olarak yani)
2-İşletim sistemi,güncellemeleri,antivürüs ve antispy yazılımından sonra kullanacağınız bütün programları kurunuz.
3-Masaüstünüzde Belgelerim klasörünü sağ tuş özelliklerden taş deyip d:\ partitionu seçiniz veya d:\ altında bir klasör oluşturup masa üstüne kısayolunu koyunuz.
(Bütün döküman,müzik,resim vs. dosyalarınızı sadece bunun içine koymanız gerekiyor)
4-Acronis programı ile F11 neyse şimdi google arattım burada daha açıkca anlayıyor http://www.turkeyforum.info/forum/konu/ ... urmak.html

İşlem tamamdır.
Artık canınız sıkıldığında açılışta F11 tuşuna basarak sistemi ilk hale getirebilirsiniz ve bu işlem 5-10dk içinde tamamlanır.
Bu işlem sırasında tekrar hatırlatmak isterimki datalarınız d:\ partitiondaysa sorun yok ama siz ısrarla d:\ de değilde c:\ de tutarsanız kulaklarımı çınlatmayın :D

Virüsler ve spamler kişisel dosyalardan çok sistem dosyalarına bulaştığı için her F11 sonrası cihazınızı temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti oguz1 » 10 Ocak 2010 19:41

acronisten yedeğim d nin içinde hep durur. Hiç açılmasa bile sıfırdan xp yi kurup ilk olarak acronisi kurarım sonra becabı yüklediğimde eski haline döner. Virüs girip silemezsemde yine yedeğe başvururum. Dikkat edilecek konu yedekledikten sonra tüm indirim oluşturduğunuz bilgi ve dosyalarınızı d nin içinde saklamak.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti mosengul » 10 Ocak 2010 20:37

Arkadaşlar bir bilgisayar öğretmeni olarak nacizane benim size bir kaç kelamım olacak ayrı bilgisayar kullanan arkadaşlarda dahil kendinizi çok güvende hisetmeyin ve mutlaka bilgisayarınızda firewall kurun, güncel bir lisanslı antivirüsünüz bulunsun, sanal kart kullanın ve en önemlisi herşeye atlamayın. Ama unutmayın ne yaparsanız yapın yinede verileriniz istemediğiniz kişilerin eline geçebilir.
Bide Admin arkadaşlar bu güvenlik konusunu başka bir başlığa aktarırsa konular dağılmamış olur.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

Re: Bilgisayar ve İnternet Güvenliği

İleti Devrim » 11 Ocak 2010 01:13

Evet bunlar önemli iletiler, gerekli taşımayı yapayım...

Acronis True Image yazılmını ben de kullanıyorum Oğuz1 uzun süredir. Konfigürasyonumda bir değişiklik olmadığı sürece (ekran kartı, RAM vb.) yedeği sürekli kullanıyorum. Örneğin okuldaki pc'de ekran kartı ve RAM yenilemesi yaptığım için tekrar back-up almam gerekti. Sıfırdan format'layıp XP'yi yükledim. Service Pack 3 de yüklendi. Sık kullandığım yazılımlar da yüklü. Ama bazı sürekli güncellenen yazılımları yüklemeden diğer partition'a yedeğini alıyorum. Sistemi tekrar yüklemek en fazla 4-5 dakikamı alıyor. Süper bir şey.

Çok önce Ghost'u kullanıyordum. Sanırım Northon'un yazılımıydı. Çok basit ama etkiliydi. Kuruluma gerek olmadan Windows öncesi DOS'tan başlatılıyordu. Acronis'i bazı diğer özellikleri sebebiyle tercih ediyorum.

Bu arada firewall olarak Zone Alarm'ı kullanıyorum, bu güne dek bir işlevsizlik veya problemle karışlaşmadım...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti vipsezgin » 14 Ocak 2010 09:09

en güzel ve verımlı calısan virüs programı hangısı ?
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti Devrim » 14 Ocak 2010 09:49

Valla arkadaşlar (elbette ki uzman arkadaş(lar) daha iyi bilirler ama); Ben çok uzun yıllar boyunca AVG kullandım. Her dönem AVG'nin serbest bir sürümü olmuştur. Bu zamana kadar beni hayal kırıklığına uğratmadı. Biraz abartırsam, "zaten titiz bir kullanıcı iseniz anti-virüs'e bile gerek yok" diyebilirim. Ama tabii ki tedbir şart.

Fakat nevar ki, doğal olarak, yani ticari olarak AVG eski sürümlerine (miyadı dolmuş olanlara) güncellemeyi kapatıyor. Yeni sürümler ise artık çok işlemcili platformlar için mi yazılıyor bilmem, orta veya eski makinalarda AVG kasmaya başladı. Eski sürümü yükleyemiyorum, dediğim gibi güncelleme yapmıyor. Yeni sürümler de makinayı kasıyor.

AVG dışında Bit Defender çok başarılı. NOD32 veya Avast da var ama nedense ısınamadım o yazılımlara. Son olarak bu hayatta, sonraki hayatta ve diğer tüm hayatlarımda asla ve asla Norton'u kullanmayacağım kullandırtmayacağım. Norton'u Microsoft "bile" yazmış olamaz. O derece uyuz bir yazılım... :D

Bence bilgisayarınızı her önüne gelen kullanmıyorsa, girdiğiniz gezdiğiniz sitelerin farkındaysanız, MSN'den öyle herkesi kabul etmiyor, etseniz dahi her mesajdan bir dosya almıyorsanız, hesabınıza gelen postalar konusunda seçiciyseniz, kısacası uyanıksanız genel olarak bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Bilgisayarınızdaki verilerin güvenliği için bunlara dikkat etmek yeterli. Ama bilgisayarınızdan banka ve online alışveriş işleri yapıyorsanız sanırım biraz daha dikkatli ve kontrollü olmakta fayda olacaktır.

Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Bayram » 15 Ocak 2010 00:05

Antivirüs yazılımında en büyük firma Mcafee olduğu gibi bu büyümeyi göze batan iyi durumda olan diğer antivirüs firmalarını satın alarak sağlamış.
Çalıştığım şirket Mcafee iş ortağı dolayısıyla evimde Mcafee kullanıyorum(Lisans problemim yok yani)

Genel olarak Devrim'inde dediği gibi dikkatli olursanız pek sorun olmaz
Ama paylaşım programları (Limeware gibi) kullanıyor veya google'da arattığınızda çıkan her siteye giriyorsanız hangi antivirüs programını kullanırsanız kullanın virüs veya spyware bulaşır.
Şöyleki bir antivirüs yazılımının bulduğunu diğeri bulamazken diğeride bulanın bulamadığını bulur
ENgel olmak çokta kolay değildir.
Bu nedenledirki kurumsal şirketlerde sadece antivirüs yazılımı değil bunun için McAfee ePolicy Orchestrator (bu mcafee'nin) ePO server diye anılan yazılımları vardır.Kutu çözümleri vardır fiyat uygunluğu nedeniyle en bilineni checkpoint gibi.

Yani dikkatki olmazsanız antivirüs yazılımı sizi koruyamaz.
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 15 Ocak 2010 15:07

Şunu deneyin;

• Belgelerim klasörünü açın.
  • Araçlar > Klasör Seçenekleri'ne girin.
  • Görünüm sekmesine geçin.
  • Oradaki "Gizli dosya ve klasörleri göster" satırını seçin.
  • Tamam'a tıklayarak çıkın.
Bu işlem sonucunda bildiğiniz gibi, gizli dosya ve klasörlerin transparan şekilde görünmesi gerek. Hemen Belgelerim klasöründeki "desktop.ini" gibi... Eğer bu olmuyorsa aynı yere tekrar girip seçeneğe bakın. Eğer seçenek ısrarla "Gizli dosya ve klasörleri gösterme"de kalıyorsa bilgisayarınıza şu ya da bu şekilde bir virüs bulaşmış.

Ben daima gizli dosyaları ve sistem dosyaları görünür şekilde kullanırım. Ta ne zaman, bir arkadaşımın USB belleğinden bir dosya almdım. Akabinde gizli dosya namına herşeyin kaybolduğunu gördüm. Klasör seçeneklerinden istesem de gizli'leri görünür kılamadım. O dönemde temizlemeyi bilmediğimizden format'ı basmıştım.

Böyle de bir virüs var yani eskilerden...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti diplomali_amele » 27 Eylül 2011 18:49

bende karspesky yüklü
evdeki laptopta sadece güvenlik duvarı var
masa üstü pc de ise (aklıma geldide ondada birşey yok ) yüklemeyi unuttum :)
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 evr 4ab
Kilometre: 7000
Yakıt: full benzin/lpg
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: Yücel İSTANBUL

İleti levolution » 28 Eylül 2011 11:00

ben yıllardır avast kullanıyorum, başıma kötü bir şey gelmedi çok şükür. (görürsün sen deyip hacklemezsiniz dimi :))
evdeki masaüstünde linux tabanlı ubuntu kullandım ben de bir süre ama güvenlik sorunlarından değil, meraktan. bir de bazen "bilgisayarım çöktü, içindeki bilgileri nasıl alacaz" diye yana yana gelen arkadaşların bilgilerini almak için kullanıyorum ubuntu'yu. tak çalıştır fonksiyonu var, bilgileri alıp basıyorum formatı tertemiz çıkıyor alet. sanal xp kullanılıyor bu yöntemi gerçekleştirmek için en çok ama iki gün önce virüs yemiş bir bilgisayarda sanal xp'yi çalıştıramadım, patinaj yaptı durdu, ubuntu ile hallettim yine.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

Bilim, Sanat & Teknoloji

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 60 misafir