[3.1] Sis Far Kiti Montajı (II)

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Re: Sis Far Kiti Montajı (II)

İleti Devrim » 02 Ocak 2010 01:51

impossible demiş ki:bi ara " devrim bizi diskoya götür " repliği dönüyordu; valla devrim yap bi güzellik şöyle giderken akşamları yıldızlara bakalım,yağmuru falan hissedelim,sunroof takalım;);)
Abi onuın yerine araçlarımızı Cabrio yapalım. Kaynak makinasıyla üstünü komple kesip atalım. :D

dikmenibo demiş ki:devrim hocam, arabada sökülmedik yer bırakmadın :) ellerine sağlık, çok güzel olmuş, anlatım da güzel, sis farı taktırmak isteyen elleri becerikli arkadaşlara iyi bi kaynak olmuş
Teşekkür ederim. Valla internette o kadar çok aradım ki adam akıllı bir anlatım! Bulamadım. Ancak bir başka markaya ait bir anlatım vardı, güzeldi fakat çok faydalanamadım. Gerçi artık kızmıyorum, iş baştan zor görünüyor ama anlayınca kolaymış. Bu arada psikolojik baskıları için de Semih'e teşekkürler. Ayrıca bu kit'i almama ön ayak olduğu için de teşekkürler. Hani Modus'un diye almaktan çekinmiştim ilk etapta. Fakat görünüyor ki Clio III'lerle %90 uyumlu. (%10'luk pay, far kapakları için).

ufuk5414 demiş ki:tek kelimeyle harikasın....abicim yok böyle bir azim ve çalışma...ben 200 e onu alsam montaja ne kadar öderim acaba?
Sanırım servisler 45 ilâ 50 lira arası bir şey alıyor. Ben yine de bana yardımcı olan genç elektrikçiye 20 lira verdim. Bu sadece işçiliği için değil, çok güzel bilgileri paylaştı benimle. Usanmadan anlattı, rahatsız olmadan detaylarıyla ifade etti. Böyle zamanlarda hep ulu önder Atatürk'ün sözü aklıma gelir, "En iyi vatansever, işini en iyi yapandır!"
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: [3.1] Sis Far Kiti Montajı (II)

İleti samet358 » 04 Ocak 2010 19:52

devrim hocam yine döktürmüş herzamanki gibi. harika bi çalışma olmuş, emeğine sağlık hocam... ben bunun üstesinden gelebileceğime pek inanmadığım için yan sanayi hazır kit'in çıkmasını bekliycem.. ve birazda maliyetli olmuş böyle aslında. 200tl. yan sanayi ürünleri ortalama 100-120 arası oluyo, yakın zamanda bizim araçlar için de çıkacağını duymuştum. bikaç ay bekliycem, çıkmazsa kolları sıvayıp devrim abinin ışığından gidecez :)
samet358
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: içten yanmalı
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Bursa

İleti Devrim » 05 Ocak 2010 02:14

Sağol Samet, teşekkürler.

Diğer bazı arkadaşlarım da daha ucuza yapılabileceğini söyledi ama en azından Valveo'yu bu kadar ucuza bulamazdım diye düşünüyorum. Hani zaten servisin verdiği 400+ rakamını yarıya indirmişim, o bile yeter bana. :) Ama yan sanayi olarak başarılı bir ürün çıkarsa piyasaya ne mutlu, iyi olur.

Valveo'nun işçiliği çok hoşuma gitti ama. Tüm kablo ve soketler, su ve neme karşı izoleli. Kablo soketlerini falan inceleyince "vay be iyi düşünmüşler" dedirten noktalar gördüm. O yüzden de çekinmedim.

Bu arada, "KAPAK İŞİ" bölümü sonundaki gündüz fotoğrafında belli olmuyor ama, kapak ile sis farları arasında az bir boşluk söz konusu. Orayı kapatmak için bir fikrim geldi. Neticelendirince burada paylaşacağım...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti musalisim » 18 Nisan 2010 13:07

Devrim kardeşim ellerine kollarına sağlık ve helal olsun diyorum.benimde aklıma yatırdın.

o verdiğin siteye girdim(Ebay.co.uk) ama ingilizce zayıf olduğundan pek birşey anlamadım detaylı anlatırsan sevinirim.Bir de daha önce sis farı kapağını ankara izmir istanbul gibi illerden hurdacılardan buluyorlarmış onuda bulursak harika olur.en kısa zamanda cevap bekliyorum.teşekkürler
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Expression
Motor Tipi & Gücü: 65
Kilometre: 85500
Yakıt: kadoil
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: Antalya

İleti Devrim » 18 Nisan 2010 20:55

Selam.

Öncelikle çok teşekkürler Musalisim. Umarım faydalı olmuştur yazı.

Benim aldığım ebay kullanıcısı ve ilan adresi: RENAULT MODUS FRONT FOG LIGHT KITS (BRAND NEW) / maxum1750 şeklindedir.

İlk iletimde belirttiğim gibi tekrar yazmak istiyorum, problem olmasın; Bu sis kit'i, bizim araçlara %100 uyumlu diyemiyorum çünkü bu kit Renault Modus'a ait. Ama tampon kapakları hariç her bir nanesi bizim araçlara uyumlu. O yüzden eğer kapak işini halledebilirseniz sistem olarak en ufak bir sorun yaşamazsınız.

Satın alma için ise Ebay'e üyeliğiniz gerekiyor. Ödemeyi kredi kartı veya PayPal ile yapabilirsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti musalisim » 20 Mayıs 2010 10:58

merhaba devrim kardeş o senin dediğin siteden alamadım ama istanbulda bir parçacı yurt dışından getiriyormuşalmaka isteyenlerinde haberi olsun.Dün geçti sislerim elime.Kapak işinide tesadüfen sorarken hallettim.Yedek parçacının birinde 1 tane sol kalmış orjinal diğerinide internetten yaptığım araştırmalar piyasa değerinin yarısına mal ettim.İnşallah en kısa zamanda elimden geldiğince takacağım .Ama dün nasıl olur diye baktığımda ön tamponun altında iki tane küçük(farlar geçebiliyor) kapak varmış.İnşallah tamponu sökmeden takmaya çalışacağım.
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti musalisim » 20 Mayıs 2010 11:00

bir de sana küçük bir sorum olucak içeriden bağlayacağımız gri kabloya eklenti yaptınız siz o zaman? sanki biraz kısa gibi duruyor.Bu arada sen olmasan herhalde bunu asla yapamayacaktım devrim kardeş tekrar teşekkür ediyorum.
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 20 Mayıs 2010 11:03

Hayırlı olsun.

Tamponu sökmeden oldukça zor olacaktır yalnız...

"İçerden bağlayacağımız gri kablo" derken, içerdeki butondan motor kısmındaki röleye çekilen kabloyu mu diyorsunuz? Eğer o ise, 1 - 1½ metrelik tek bir kablo gerekiyor. Sizdeki kit'in içinde var mı yok mu bilmiyorum.

Normalde kit'lerin içinden öyle bir kablo çıkmıyor. Çünkü aracın üzerinde zaten mevcut varsayılıyor. Aslında bence de var o kablo tesisatta ama servistekiler ya bilmiyor ya da gerçekten yok, emin değilim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti musalisim » 21 Mayıs 2010 10:14

evet o kabloyu demiştim.Bencede var ama nasıl olur bilmiyorum bende senin taktığın gibi yapacağım.yine de p.tesi bir elektrikçi bulup baktırıcam.Şu da ilginç servisleri aradım takma işlemi ile ilgili burada hiçbiri yardmıcı olmadı biz satmadık falan ayağı yapıyorlar.
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 24 Mayıs 2010 12:03

Doğrudur. Biraz servisin iyi niyetiyle ilgili olay.

Birinci sayfadaki görülen noktadan motor kısmına kablo çekilebilir. Zaten orası hazır bir geçit. Başka bir yeri kullanarak delik açmak sağlıklı olmayacaktır.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti musalisim » 27 Mayıs 2010 10:19

devrim kardeş seninki gibi yapayım dedim pek olmadı yani kaputu açan kablonun oradan dediğn gibi yaptım amam olmadı
bende öndeki park sensörlerini geçirdiğim yerden çekeceğim kabloyu biraz uzun olacak ama napalım.Bu ara o kabloyu sürücüye göre sağda olan yağmur giderinin orada küçük bir delik var orjinal odelikten klvuz kablosuyla geçirmiştim yine oarayı kullanmayı düşünüyorum.Ama fırsat bulursam bir kez daha senin ki gibi yapmayı deneyeceğim.Birde çekeceğimiz ara kablonun uzun oması herhalde olumsuz bir durum doğurmaz diye düşünüyorum.
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti musalisim » 27 Mayıs 2010 10:29

birde devrim kardeş ben elektiriği direk aküden almayı düşünüyorum(burası ile ilgili uyarıyı dikkate alarak) fakat bu park lambası soketi solda demişssin sürücü koltuğuna göre sol mu araca göre sol mu? bulmakta biraz zorlandım o kısmı.
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti semih89 » 27 Mayıs 2010 11:41

eğer aracınızın elektrik tesisatı varsa elinizde ki sitede var bildiğim kadarıyla oradan kola giden kablolardan şasi alıp ekrandaki sis ışığının da yanmasını sağlayabilirsiniz..
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti musalisim » 28 Mayıs 2010 14:31

sitede var derken forum da mı yoksa başka bir adres mi biraz açarsan sevinirim
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 30 Mayıs 2010 17:44

musalisim demiş ki:devrim kardeş seninki gibi yapayım dedim pek olmadı yani kaputu açan kablonun oradan dediğn gibi yaptım amam olmadı
bende öndeki park sensörlerini geçirdiğim yerden çekeceğim kabloyu biraz uzun olacak ama napalım.Bu ara o kabloyu sürücüye göre sağda olan yağmur giderinin orada küçük bir delik var orjinal odelikten klvuz kablosuyla geçirmiştim yine oarayı kullanmayı düşünüyorum.Ama fırsat bulursam bir kez daha senin ki gibi yapmayı deneyeceğim.Birde çekeceğimiz ara kablonun uzun oması herhalde olumsuz bir durum doğurmaz diye düşünüyorum.

Debriyaj pedalının orada, kabloların motor bölümüne geçtiği bir yer var, oradan neden alamıyorsunuz ki? Yine de siz bilirsiniz. Çekeceğiniz kablonun uzun olması önemli değil. Gerçi kablo uzadıkça dirençle karşılaşır ama sizin çekeceğiniz kablonun görevi sadece röleyi tetiklemek olduğundan sorun olmayacağını düşünüyorum.

musalisim demiş ki:birde devrim kardeş ben elektiriği direk aküden almayı düşünüyorum(burası ile ilgili uyarıyı dikkate alarak) fakat bu park lambası soketi solda demişssin sürücü koltuğuna göre sol mu araca göre sol mu? bulmakta biraz zorlandım o kısmı.

Elektriği direkt aküden almak bir tercih veya seçenektir. Böyle yaparsanız sis farlarınız kontaktan bağımsız çalışır. Hava karardığında sorun yok yanıp yanmadığını farkedersiniz zaten. Ama gündüz vakti sisleri açık unutursanız aküyü bitirirsiniz. Elektriği direkt aküden almak bana mantıklı gelmiyor. "Park lambası soketi" sözümün nerede geçtiğini şu an bilemedim. Alıntı yapsanız iyi olurdu. Konumuzla bağlantılı olarak tahmin edersem; Eğer sis'ler için elektrik alma konusunda soruyorsanız, her iki tarafta da far soketleri (farlara giren soketler) mevcut. Soketteki mavi kablodan elektrik alırsanız, siz parkları yaktığınızda sis'ler devreye girer.
Devrim
Site Admin
Site Admin

ÖncekiSonraki

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi