Rota Kayıtlarım

Araçlarımızın vaz geçilmez yardımcısı Nasvigasyon ve GPS cihazlarıyla ilgili konular, bilgiler.

Rota Kayıtlarım

İleti Devrim » 12 Ocak 2011 12:53

Selam arkadaşlar.

Elimdeki Garmin Nüvi 200W navigasyon cihazının rota kaydı fonksiyonu sayesinde, yaptığım hemen hemen tüm uzun yolculukları kaydetmişmidir. Onlarca kaydım var. Aklıma geldi de kaydettiğim rotaları paylaşmak istedim. Aşağıda yolculuğa ilişkin bazı basit bilgiler vermek istedim. Harita görüntüsüyle beraber bir de GPX dosyası var. Bu GPX dosyasını Google Earth'e sürükleyip bırakırsanız (veya dosya menüsünden çağırırsanız) rotayı harita üzerinde görebilir ve oynatabilirsiniz.

Tarih: 06-11 Nisan 2010
Rota: Konya-Çanakkale. Normalde, Konya > Çay > Bolvadin > Eskişehir üzeri gideriz hep. Bu kez Afyon ve Kütahya üzeri gittik gezmiş olalım diye.

[ img ]
Konya-Çanakkale Rota (2010.04.06-11) (Uğraş noktalarının gizliliği için rota başlangıç ve bitişlerindeki kırpılmıştır.)

:!: Görüntüdeki ara ara görülen "ok"lar verdiğim molalardan ötürü rotada oluşan kopukluklar. Aşağıdaki ifadeler, katedilen mesafe (Km.), zaman (sa'dk"), harcanılan mazot (Lt.) ve ortalama değer şeklindedir. Molalar zamana dahil değildir (sadece hareket süresi).

GİDİŞ:
  • Konya > Eskişehir: (Akrabalarda kaldık)
    • 404.9Km. 5'00"
    • 19.9Lt. 4.9Lt./100Km.
  • Eskişehir > Çanakkale:
    • 427.4Km. 6'05"
    • 21.2Lt. 4.9Lt./100Km.
    Toplam: 832.3Km. 11'05" 41.1Lt.

DÖNÜŞ:
  • Çanakkale > Eskişehir:
    • 428.3Km. 5'27"
    • 21.1Lt. 4.9Lt./100Km.
  • Eskişehir > Konya:
    • 410.5Km. 5'25"
    • 20.1Lt. 4.8Lt./100Km.
    Toplam: 838.8Km. 10'52" 41.2Lt.
TOPLAM: 1671Km. 82.3Lt.

Sizin de kayıtlarınız varsa ve paylaşırsanız sevinirim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Rota Kayıtlarım

İleti muratt » 24 Ocak 2011 00:08

Merhaba Devrim bey benim navigasyon aletinde de rota kaydı var ve gpx olarak kayıt ettiğim rotayı googlemap te açıyorum denemek için verdiğiniz rota kaydını açamadım bilgisayara indirdim ama uzantısı gpx değil xml görünüyor belki hata bendedir
route.JPG

benim kaydettiğim rota da gittiğiniz güzergahta nerede ne kadar hız yaptığınız ve inişli çıkışlı yolları gösteriyor asıl merak ettiğim sizinkide öylemi diye baktım ama açamadım :unknown:
igo.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio grand tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85 bg
Kilometre: 16000
Yakıt: total eurodiesel
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti Devrim » 24 Ocak 2011 21:27

Oh nihayet bu işle uğraşan birine rastladım. :)

Merhaba Murat Bey. Benim iletideki haritanın altındaki adrese sağ tıklayıp "Farklı Kaydet" vb. bir komutla indirebilir misiniz? Çünkü kontrol ettim, dosya uzantısı GPX. Yani sunucu tarafında bir sıkıntı yok. Tekrar dener misiniz?...

Benim rota Garmin Nüvi 200 tarafından kaydediliyor. Elimdeki model maalesef sadece koordinat, zaman ve hız bilgilerini kaydediyor. Yüksekliği de kaydetmesini çok isterdim ama maalesef yapmıyor. Sizdeki navigasyon cihazı ve modeli nedir?

Görüşmek üzere.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti muratt » 25 Ocak 2011 00:03

Şimdi oldu aslında dosyayı tekrar indirmek istediğimde yine xml olarak görünüyordu uzantısını elle gpx olarak değiştirdim şimdi açılıyor.
Şu yükseklik ve anlık hız olayına gelince o özellik googlemap te varmış demekki çünki sizin dosyayla açtığımdada gördüm :D
devrim route.jpg

resmin altındaki grafikte görünen mavi yerler o anki hızınızı pembe yerlerde yüksekliği gösteriyor.
Dosyayı map e sürükleyip bırakınca gps verilerini içe aktar seçeneği var oradaki 3 kutucukta işaretli olunca daha detaylı bilgi veriyor üçgen şekil aracı temsil ediyor onun üzerine tıklayınca o noktadan geçerkenki hızınızı ve o konumun koordinatlarını falan gösteriyor alttaki resimde gösterdiğim yola yani iyice zoom yapıp mavi çizgiye sağ tıklayıp açılan pencereden yükseklik profilini göster i seçerseniz o grafik görünyor.
Devrim route2.jpg

öylesine bakarken bir yer dikkatimi çekti bir yola sapıp aynı yoldan geri gelmişiniz herhalde yanlış girmişler derken yaklaştırınca shell istasyonunda durakladığınızı ve tahminen mazot aldığınızı düşündüm :D
shell.jpg
harika bir olay bu rota kaydı ilk fırsatta bende bir kayıt yapıp buraya yükleyeceğim.
Son olarak cihazla ilgili sorunuza gelince Navking nav300 cihazım öyle çok özelliği olan iyi bir cihaz değil route66 yazılımı ile geldi ben yazılımını igo8 le değiştirdim hatta açılırken kendi yüklediğim resimle açılıyo araçta iki adet hafıza kartım var birinde igo8 diğerinde route66 yazılımı var hangisini takarsam o çalışıyor. ;)
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 25 Ocak 2011 22:51

muratt demiş ki:...Şu yükseklik ve anlık hız olayına gelince o özellik googlemap te varmış demekki çünki sizin dosyayla açtığımdada gördüm :D ...
Oooo :) Evet, ben de açtım o şekilde. Ama, bu Google Earth'ün yeni versiyonunun güzelliği. Öncekinde yoktu valla. Güzel olmuş, pek güzel olmuş. Çok sevindim. Senin aracılığınla görmüş olduk, çok teşekkürler, sağ olasın. :)
googlerota.jpg

muratt demiş ki:...öylesine bakarken bir yer dikkatimi çekti bir yola sapıp aynı yoldan geri gelmişiniz herhalde yanlış girmişler derken yaklaştırınca shell istasyonunda durakladığınızı ve tahminen mazot aldığınızı düşündüm :D ...
Valla doğrusunu yazmam gerekirse; Araçta dört kişiydik. Bir arkadaş, o yoldan gidersek de Eskişehir'e rahat ulaşacağımızı söylemişti. Diğer arkadaş karşı çıktı. Ben ve hanım da "Afyon-Kütahya" gezerek görerek gidelim deyip çıktık o yoldan, navigasyonun da tavsiye ettiği yoldan devam ettik. Ama bir yerde duraklamışızdır, doğrudur. :)

Bendeki aletin de özellikleri çok geniş sayılmaz ama Garmin'in kendi yazılımını sevmişimdir hep. Rota kaydı da olunca başka bir alete bakmadım, çok memnunum. Yarın bir rota daha ekleyeyim bu arada ben...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti muratt » 25 Ocak 2011 23:47

Devrim demiş ki:Valla doğrusunu yazmam gerekirse; Araçta dört kişiydik. Bir arkadaş, o yoldan gidersek de Eskişehir'e rahat ulaşacağımızı söylemişti. Diğer arkadaş karşı çıktı. Ben ve hanım da "Afyon-Kütahya" gezerek görerek gidelim deyip çıktık o yoldan, navigasyonun da tavsiye ettiği yoldan devam ettik. Ama bir yerde duraklamışızdır, doğrudur. :)
Bir daha baktım o naktaya benzin istasyonunda durmamışınız önünden 70-75 km/h hızla geçmişiniz durakladığınız yer diğer gidiş yönünde olmuş o yoldan çıkma kararı aldığınız yer olsa gerek :lol:
nasip olursa yarın Karşıyaka'ya gideceğim bakalım uğradığım noktaları görebilecekmiyim akşama yüklerim bende, görüşmek üzere..
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti muratt » 26 Ocak 2011 18:36

İlk rota kaydım İzmir/Karşıyaka
krşyk.jpg
krşyk.rar

Devrim bey buraya rota kaydını direk gpx olarak yükleyemedim gpx kabul edilmiyor diye bir uyarı verdi bende rar olarak yükledim.
Ayrıca önceki iletimde bahsettiğim duraklamaların yerini ve zamanını ve orada ne kadar süre kaldığımı tam göremedim sanırım navigasyondaki nokta sapması buna olanak vermiyor (özellikle bir kaç noktada beklediğim yerlere dikkat ettim rota kaydında tam yerinde göremedim) zaman olarakta saat 15.00 da çıktığım yolu 12.50 gibi gösteriyor oysa cihaz uyduya bağlandığında tarih ve saat güncelleniyor ve ekranda normal saati görüyorum :unknown:
Untitled-1.jpg

Ama tam hayal ettiğim gibi olmasada harika bir şey en azından nerelerden geçtiğimizi görebiliyoruz..
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti muratt » 26 Ocak 2011 20:05

Yukarıda saat uyumsuzluğuyla ilgili yazmıştım az önce biraz kurcaladım google earth ün köşesinde güzergah boyunca ilerleyen çizgide saati gösteren yerde ayarlar varmış bilgisayarımdaki saat dilimi ni seçince oradaki saat normale döndü aracı simgeleyen üçgenin verileri yine aynı kaldı ama çizgideki saat tam doğru olan zamanı gösteriyor
saat.jpg
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 26 Ocak 2011 22:14

muratt demiş ki:...önceki iletimde bahsettiğim duraklamaların yerini ve zamanını ve orada ne kadar süre kaldığımı tam göremedim sanırım navigasyondaki nokta sapması buna olanak vermiyor (özellikle bir kaç noktada beklediğim yerlere dikkat ettim rota kaydında tam yerinde göremedim)...

İkimizin de cihazları hızımızı ayrı olarak kaydetmiyor. Sizin kayıt ile benim kayıtları karşılaştırdım da; Google hız bilgisini rota dosyalarına her saniye kaydedilen <trkpt>'lerdeki <time> tag'ından alıyor. Her iki <trkpt> arasındaki zaman farkını hesaplayarak buluyor. Bu sebeple -dediğiniz gibi- özellikle binaların çok olduğu yerlerdeki nokta sapmasından ötürü sanki durmamışız gibi kayıt yapıyor. Birazdan Çanakkale-Eskişehir dönüşü kaydettiğim bir rotayı yükleyeceğim. Orada da benim bir örneğim var.

muratt demiş ki:...zaman olarakta saat 15.00 da çıktığım yolu 12.50 gibi gösteriyor...

Siz gerçekte 15'te mi çıktınız yola yoksa 12:48'de mi? Çünkü rota kaydınızdaki ilk <trkpt> komutu, <trkpt lat="38.42251658" lon="27.13426328"><time>2011-01-26T12:48:43Z</time></trkpt> şeklinde. Yani ilk nokta kaydı 12:48'de yapılmış.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Devrim » 26 Ocak 2011 22:33

Aşağıdaki (ilk iletimdeki gibi detaylı bilgi vermedim - ilk iletimdekinin dönüşü olduğu için) rota, Çanakkale'den Eskişehir'e, üç parça hâlindedir.

devrim_route_canakkale-eskisehir.jpg

2010.04.08_Çanakkale-Eskişehir.rar

Özellikle haritadaki okun gösterdiği noktayı inceleyin. Orada Bandırma'ya yaklaşırken bir seri rügar gülü elektrik santralleri var (Normal güzergahtan bir miktar içeri saptık. Yaklaşınca farkedilir). Orada sabit durup dakikalarca fotoğraf çekmiştik ama az da olsa hızımız mevcut görünüyor. Tuhaf. Bazen de "durduruldu" diyor Google Earth.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti muratt » 26 Ocak 2011 22:42

Devrim demiş ki:Siz gerçekte 15'te mi çıktınız yola yoksa 12:48'de mi? Çünkü rota kaydınızdaki ilk <trkpt> komutu, <trkpt lat="38.42251658" lon="27.13426328"><time>2011-01-26T12:48:43Z</time></trkpt> şeklinde. Yani ilk nokta kaydı 12:48'de yapılmış.

Aslında ilk yazdığımda tam dikkat etmemişim 12.50 gibi gösteriyor yazmıştım ama ben 14.48 de kayıta başlamışım bu zamanı tam gösteren yer google earth ün sağ üst köşesindeki göstergedir noktalardaki saatle köşedeki göstergenin saati tam iki saat farklı göstergeyi en başa aldığınızda 14.48 gösteriyor ilk noktaya tıkladığınızda 12.48 i.
[ img ]
gerçi bu resimde farklı yerden aldığım resim olduğundan saat 16.51 diğerinde 14.51 ama fikir vermesi açısından hazırda olanı ekledim buraya.
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti muratt » 27 Ocak 2011 00:10

Devrim demiş ki:Özellikle haritadaki okun gösterdiği noktayı inceleyin. Orada Bandırma'ya yaklaşırken bir seri rügar gülü elektrik santralleri var (Normal güzergahtan bir miktar içeri saptık. Yaklaşınca farkedilir). Orada sabit durup dakikalarca fotoğraf çekmiştik ama az da olsa hızımız mevcut görünüyor. Tuhaf. Bazen de "durduruldu" diyor Google Earth.

Oraya baktım eğer resimde anlatmak istediğim gibi 1.veriye göre 15.14 görünen (2 saat farkla ki asıl saat 17.14) de oraya gelmişiniz 17.22 de dönmüşünüz
(2 ve 3 e göre) yaklaşık 8 dakika kadar orada kaldıysanız (hatırlayabilirmisiniz bilmem :) ) benim merak ettiğim duraklama tahmini doğru oluyor.
rg2.jpg

Başka bir yerde de duraklama olmuş İnegöl girişinde yaklaşık 19.20 ile 20.20 arası 1 saat kadar yemek molası sanırım :D afiyet olsun..
inegöl köftecisi.jpg
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti muratt » 27 Ocak 2011 00:20

Nasipse yazın hanımı ve çocukları alıp ufak bir tatile çıkmayı planlıyorum buradan görülmeye değer güzel yerlerin koordinatlarınıda paylaşalım istiyorum.
Saygılarımla
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 27 Ocak 2011 00:26

Yine bu bölüm içinde yeni bir başlık altında olabilir, yapabiliriz bunu.

muratt demiş ki:...Başka bir yerde de duraklama olmuş İnegöl girişinde yaklaşık 19.20 ile 20.20 arası 1 saat kadar yemek molası sanırım :D afiyet olsun..
:D Teşekkür ederim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Devrim » 29 Ocak 2011 00:00

Yarın sabah erkenden Serik civarına gidiyoruz bir seminer için. Yine kayıt mayıt yapacağım. Gerçi yolların hava koşulları çok sağlıklı olmayacak. Dikkatli gitmek gerek. Dönünce rotayı yayınlarım. :)

Görüşmek üzere.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Navigasyon & GPS