Sıfır araç alan arkadaşlara öneriler.

Sıfır araç alırken dikkat edilmesi gerekenler, üzerinde durulması gereken noktalar.

Sıfır araç alan arkadaşlara öneriler.

İleti oguz1 » 09 Haziran 2008 20:53

Yeni araç alamak üzere olanlara veya alma aşamasında olanlara nacizane bir kaç önerim:

Aracınızın pazarlığını yaptıktan, ne kadar kredi çekeceksiniz ve peşin vereceksiniz konuşulduktan sonra,
1-motor koruma,
2-döşeme koruma,
3-boya koruma,
4-park sensörü,
5-trafik seti,
6-orjinal clioIII pas pas,
7-anahtarlık,
8-deri ruhsat kabı,

gibi promosyonlardan ne kadar çok alırsanız sizin için o kadar iyi olur. Bu konuları pazarlığa ufakta olsa karıştırıp, kapıya yönlenirseniz o kadar fazla alma şansınız var.

Aracı teslim alırken aldığınız promosyonların tam olup olmadığına, aracın radyo kodunun girilip girilmediğine, ABS, AFU, ve Air bag donanımlarının nasıl çalıştığına nerelerde olduğuna, yedek tekerin nasıl söküldüğüne(uygulamalı olarak) kadar bir dizi soru yöneltebilirsiniz.

Aracı hangi dönem alıyorsanız ilk altıncı veya son altıncı ay içerisinde o döneme ait trafik vergisinin ödendi belgesinide almayı ihmal etmeyin.

Kasko yaptırırken aracı aldığınız yerde sigorta şirketi varsa, kaza sonrası servisinden hızlı yararlanmak ve işlemlerin hızlı olması açısından orada yaptırmaktada fayda var.(İlk kasko fiyatı çok yüksektir)(Tabi fiyatta uygun olacak,)

Aracı yakıt tankında yaklaşık 5 lt civarı yakıt vardır buda sizi 90 km civarı götürür( kullanıldığını düşünürsek en fazla 50 km) o yüzden ilk benzinlikten depoyu doldurmak faydalı olacaktar.

Eğer aracı jant kapaklı almışsanız kapakları janta bağlamak mantılı olacaktır, (çalınma ve düşme ihtimaline karşı)

Tekerlek havalarınız fabrika çıkışı 45 psi civarıdır yine en kısa zamanda konforunuz ve aracın sağlığı için önler 32-33 arkalar 29-30 a getirin.

Son olarak bu konuda mağdur olmamak için baştan işi sıkı tutarak renaulta güvenmemekte kesinlikle fayda olduğunu düşünüyorum, yanınızada getireceğiniz elinde boya kalınlığını ölçen alet olan birisinden yardım alın (galerici, ikinci el araç bölümünden) ve işlemler başlamadan aracın plakası emniyetten çıkmadan aracın tümünün boya kalınlığını ölçtürün. kalınlık tablosunu veriyorum.

Boya Standartları Tablosu:
Amerikan (Chrysler ve GM) Boya Standartı ( 100-150 mikron arası ) araçta boya yok
Avrupa ve Yerli Araç Boya Standartı ( 150-200 mikron arası ) araçta boya yok
Serpme Boya ( 200-250 mikron arası ) araçta serpme boya var
Macunlu Boya ( 250-300 mikron arası ) araçta macunlu boya var

Cliomuzun boya kalınlığı 115-145 arasında oluyor. 200 mikrona yaklaşıp geçerse aracın başına çizikten, tırdan inişte, bekleme esnasında, teslimden önce bir olay geldiği anlamına geliyor. Eğer kontrol ettirmeden alırsanız 3-5 yıl sonra satarken sizin kontrol ettirmediğiniz aracı alacak olan büyük ihtimalle kontrol ettirecektir ve süprizle karşılaşabilirsiniz. Örnekleri azımsanmıyacak kadar çok.

Clionuzu kazasız mutlu günlerde kullanmanız dileğiyle.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Re: Sıfır araç alan arkadaşlara öneriler.

İleti omeralemdar » 12 Haziran 2008 09:36

oguz1 çok teşekkürler o dedigin in hiç birini yapmadım arabayı alırken çünki ilk aracım hiç bir bilgi kampanya veya arabanın yanında neleri koparabilecegimi bilmiyorsum sadece bir paspas o kadar :oops: :oops:
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti oguz1 » 13 Haziran 2008 09:50

Bende oyak kampanyasından aldığım için pazarlık payı pek olmadı ama yinede anahtarlı,deri ruhsat kapı, orjinal pas pas, trafik setini aldım kampanya olmasaydı park sensörünü kesin alırdım veya en kötü, iç koruma ve motor koruması olurdu ama artık olmadı.
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti omeralemdar » 23 Haziran 2008 17:09

*OTOMOBİL ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?
Almak istediğimiz otomobilde gerçekten hangi özellikleri arıyoruz? En çok neye önem verelim? Çoğunlukla aynı soruları tekrar tekrar sormaktayız. Her şeyden önce, alacağımız otomobilin bizi mutlu edecek otomobil olacağından emin olmalıyız.
Otomobil alırken en çok hangi özellikleri ile ilgileneceksiniz? Akla gelen ilk şey, kendinizi daha huzurlu hissetmeniz için, muhtemelen bütçenizle alabileceğiniz bütün modelleri gözden geçirmeniz olacaktır. Aşağıda vurgulanan özellikler, bu aşamada karar vermeniz gereken seçeneklerden sadece bazıları.
Tip (Modeller / Stiller)
Almak istediğiniz otomobilin tipini belirlerken, hangi amaçlara yönelik olarak kullanmak istediğinizin netlik kazanmış olması gerekir. Buna göre spor, orta halli veya lüks, üstü kapalı veya açılır, iki, dört veya daha fazla kapılı, önden, arkadan veya dört tekerlekten çekişli, küçük, orta veya büyük gibi seçenekler arasında karar vermeniz gerekmektedir.
Fiyat
Öğrenmeniz gereken en önemli şey, aracın yalın ve eklemeyi düşündüğünüz opsiyonlarla birlikte fiyatıdır. Çünkü, bu sizin doğru fiyatlarla değerlendirme yapmanızı ve karar vermenizi sağlayacaktır.Şekillenen kararlar genellikle bütçe sınırlarını zorlayamaktadır. Bu durumda aylık ödeme miktarını tekrar gözden geçirerek kredi olanaklarını da devreye sokabilirsiniz.
Performans
Performans deyince akla gelen ilk özellikler, güç ve bunun en önemli göstergesi olan hız ile çekiştir. Uzun dönem güvenilirliği açısından türbo şarjlı ve diğer yüksek performanslı motorlu araçları alırken daha dikkatli olmalısınız.
Hız
Eğer hız yapmaktan hoşlanıyorsanız, aday araçların ne kadar hız yapabildiklerini de öğrenin. Karar vermenize yardımcı olabilir.
Yenilik
Teknolojik yenilikleri daha çok uygulayan, güvenlik, performans ve dayanıklılık alanlarında araştırma yapan markalara öncelik vermelisiniz.
Zevk
Bazıları performansa karşı güzelliği tercih edebilir. Her şeyden önce almayı düşündüğünüz arabadan hoşlanmalısınız. Hani bir söz vardır 'ilk görüşte kanım kaynadı, içim ısındı' diye, Duygularınız işte o cinsten olmalıdır.
Güvenlik
Eğer güvenliği ön planda tutuyorsanız, araçta standart olarak bulunması gereken emniyet kemeri ve hava yastığı gibi elemanlardan başka hangi ekstra güvenlik elemanlarının bulunduğunu da öğrenin. Genellikle boyutları büyük ve daha ağır araçların güvenliği, darbe sönümleyici ön kısmı sınırlı olan küçük araçlara oranla daha yüksek olmaktadır.
Servis
Karar vermenizi kolaylaştıracak en önemli kriterlerden biri de servis olanakları olmalıdır. Almayı düşündüğünüz aracın yeterli servis ağına ve yedek parça sağlama kolaylıklarına sahip olduğundan emin olmalısınız. Birçok araç, ilk alış fiyatlarının cazibesiyle alındıktan sonra, servis ve yedek parça konusunda can yakabilmektedir. Bakım ve tamir masrafları genellikle aracın motor tipi, aktarma organlarının karmaşıklığı gibi faktörlere bağlıdır ve yüksek performanslı, elektroniği fazla, türbo şarjlı otomobillerin tamir masrafları, orta halli otomobillere oranla daha fazla olmaktadır.
Aksesuarlar
Aksesuardan hoşlanıyorsanız, aksesuarı bol olan marka ve modelleri dikkate alabilirsiniz. Aracınızla birlikte veya sonradan alacağınız aksesuarlar aracınızı kişiselleştirmenize yardımcı olacaktır.
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti SAFAK SAHIN » 23 Haziran 2008 21:45

Oğuz1 gerçekten harika bir paylaşım olmuş.Bizler biçok şeyi kaçırdık bari yeni araç alacaklar kaçırması.
Ben hediye olarak SPOİLER ALDIM.Bagajın üstüne takılandan.380 ytl idi o zaman
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti oguz1 » 24 Haziran 2008 15:30

Valla spoiler güzel olmuş şafak hocam ben paspas,trafikseti,anahtarlık ve deri ruhsat kabı nın (yani rutinin) dışında bişey alamadım. Şimdi olsaydı epey uğraştırırdım ama geçti artık.
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti DOGAN » 25 Haziran 2008 02:39

vipsezgin demiş ki:gulfem kayıp abı

şimdi nereye kayboldu diyecem nebileyim diyeceksin bende sormuyorum ama Erim onu bulur
hele biz arabayı değiştirmeye karar verelimde gerisi kolay gülfemi bende bulurum cep telefonu denen teknoloji sayesinde :lol:
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti beyazit20 » 02 Ağustos 2008 09:52

selam arkadaşlar formunuza yeni katıldım 2009 model clio ııı 1.2. 16 v extreme aldım herşey tamam fakat aracım daha bana ulaşmadı bu ayın 5 ile 10 arası teslim alıcam allah nasip ederse ne önerirsiniz ben pazarlık aşamasında bu bahsettiğiniz hediyelerin hiç birinden istemedim istesek verirlermi ve aracı teslim alırken neler öneririsiniz yardımcı olursanız sevinirim
beyazit20
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 v extreme
İsim ve Şehir: ismail ordu/ünye

İleti oguz1 » 03 Ağustos 2008 12:18

beyazıt kardeş pazarlığınız bitmiş hayırlı olsundan başka sizin elinizdende bişey gelmez, tümü işin başında olacaktı. Yinede şansınızı deneyin ama satış elemanları anasının gözüdür.
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti dci65 » 15 Eylül 2008 11:44

bana arabayı 2 gün geciktirip verdiler, affetmem için pazarlık yaptık, bende park sensörü kopardım :lol:
dci65

İleti eylber » 24 Kasım 2008 20:57

Ben park sensörü ve bagaj lambası kapabildim sadece çokta üstüne gitmedim açıkçası
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 24 Kasım 2008 22:51

Yo Eylber kardeş, bence gerekeni yapmışsın. Çok yerinde olmuş bagaj laması ile park sensörü.

Acaba sis koparabilen olur mu, olabilir mi... :mrgreen: 8-)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti oguz1 » 12 Ocak 2009 10:39

Ankara otodromda bana eğitim veren şahış istediğiniz zaman gelebilirsiniz demişti.

kış girişlerinde aslında eğitimi yenilemekte fayda var.
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti anunbar » 19 Mart 2009 22:37

Merhaba arkadaşlar,

ben ötv indirimini duyunca maise koşarak son clioiii extreme dizel'i ayırttım ve bu hafta aldım.
aracı yarın akşam teslim alacağım.

benim tek bir sorum var forumda göremediğim -heryerine de bakamadım doğrusu-:

arabayı almadan boya koruma yaptırsam mı yaptırmasam mı?
gerçekten faydası olur mu boya korumanın? hani bu arabayı 100.000km / 4-5 yıl kullanma hedefimiz var doğrusu..

teşekkürler.

*yazım hatası düzelttim*
anunbar
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII Extr
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65PS
İsim ve Şehir: Bursa

İleti Kenancelik » 20 Mart 2009 08:30

Anunbar,önce araban hayırlı olsun.Güle güle kullan.Medyada yazdığı gibi showroomlarda dedikleri yığılma oluyor mu? Yoksa abarttılar mı
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: EXTREME 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 Valf
İsim ve Şehir: Kenan/OSMANİYE

Sonraki

Sıfır Araç Alımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir